Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
25.04.2012 - 23:26
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet Ali Birand Basın Danışmanlarına nasihat verdi

İstanbul ilçe belediyelerinde görev yapan basın danışmanlarının, Marmara Belediyeler Birliği desteğiyle kurduğu Basın Danışmanları Platformu, usta gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand’ı konuk etti.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 Basın Danışmanları Platformu her ay rutin olarak düzenlediği ‘Mesleki Bilgi Paylaşım’ toplantılarına devam ediyor. Beykoz Belediyesi Basın Danışmanı Abdurrahman Fidancı evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya ‘Konuk Konuşmacı’ olarak Türkiye’nin önde gelen TV yorumcularından, Kanal D Ana Haber Sunucusu Mehmet Ali Birand katıldı.

Prof.Dr.Necmettin Erbakan Kültür Merkezi teras kafede yapılan toplantıya evsahipliği yapan Beykoz Belediyesi Basın Danışmanı Abdurrahman Fidancı, yoğunluğuna rağmen kendilerini yalnız bırakmayan Mehmet Ali Birand’a teşekkür ederek, “Sizleri İstanbul’un, Boğaz’ın incisi Beykoz’da ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’in başta sayın Birand olmak üzere tüm katılımcılara selamlarını iletiyorum” dedi.

Arıdoru: “Amacımız çalıştığımız kuruma daha fazla katkı sunmak”

Toplantının açış konuşmasını yapan platform başkanı, Bağcılar Belediyesi Basın Danışmanı Abdullah Arıdoru, aynı görevi yürütenler arasında güzel bir birliktelik kurulduğunu belirterek, medya dünyasının önemli isimleriyle bir araya gelmeye devam edeceklerini, amaçlarının bilgi ve birikimlerini artırarak çalıştıkları kuruma daha fazla katkı sunmak olduğunu söyledi.

Birand “Bültenler medya diliyle yazılmalı”

1964 yılında Milliyet’teki göreviyle kariyeri başlayan Mehmet Ali Birand, basın danışmanlarına önemli uyarılarda bulunarak şunları söyledi: “En büyük sorun iletişim. Belediyelerden gelen açıklamalar, bültenler belediye diliyle yazılmamalı, medya diliyle yazılmalı. Net, anlaşılır olmalı. Bültenlerinizi gerçekçi bir yaklaşımla hazırlayın. Daha da önemlisi belediye başkanları ile çok iyi anlaşmalısınız. Aranızda güven olmalı. Size güvenmeli.”

İnterneti ihmal etmeyin

Medya sadece gazete, televizyondan ibaret değil. İnterneti kesinlikle ihmal etmeyin. Her haberin ulusal televizyonların ana haber bültenlerinde yayınlanmasını beklemeyin. Onun dışındaki program ve mecraları da dikkate alın. Özel programlar, özel çalışmalar yapın. Haber sizin için çok önemli olabilir ancak tüm Türkiye’yi ne kadar ilgilendirdiği de bizim için önemli. Tematik kanallara bakın. Web sitenizde mutlaka basın bölümü olmalı.

Magazin ağırlıklı başkan tarzı bitiyor

Belediye başkanları mutlaka önemli çalışmalar yapıyor ancak 45 dakikalık ana haber bülteninde her çalışmanın yer alamayacağını bilmeliler. Artık magazin yönlü başkanların tarzı da bitiyor. Kentsel dönüşüm önemli bir konu. İstanbul depremi bekliyor. Belediyeler bu konuda çok kararlı olmalı, basın danışmanları da bu süreçte görev almalı, olumlu yönlendirmeli.

Program soru-cevapların ardından hatıra fotoğrafının çekimi ile sona erdi.  

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :