Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Celal Şansan

          celalsansan@gmail.com
         SARIGÜL’ÜN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ BAŞBAKAN ERDOĞAN!

CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Mustafa Sarıgül,  CHP’den ihraç edilmesine neden olan yolsuzluk dosyası, Deniz Baykal’a yapılan kaset komplosuyla bağlantılı olduğu iddiaları ve tepkili partililere rağmen Başbakan Erdoğan’ın desteğiyle adım adım İstanbul’u almaya koşuyor.

MUSTAFA Sarıgül’ün CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması için en büyük destekçisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan!

Başbakan Erdoğan, İstanbul’u Sarıgül’e vermek için elinden gelen her türlü gayreti gösteriyor…

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün maceralı bir yolculuktan sonra CHP’den İBB Adayı gösterilmesi, değişik tepkileri de beraberinde getirmişti. Hakkındaki yolsuzluk iddiası ile CHP’den ihraç süreci ve eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kaset skandalı ile düşürülmesi olayında kendisiyle ilgili bir planın operasyonu olduğu söylentileri ve devamında bazı partililer ile seçmenlerin karşı çıkması göz önüne alındığında İstanbul şansının olmadığı düşünülebilir.

TEK DÜŞÜNCESİ MART 2014’E VARMAK

Ancak Sarıgül lehine öyle mucizevi gelişmeler yaşanıyor ki, bu düşünce bir soru işaretine dönüşüyor.  

Başbakan Erdoğan’ın gezi olaylarındaki çıkışları ve yüzde 50’yi adeta ötekileştiren söylemleri, ardından patlayan 17 Aralık Yolsuzluk süreci, sonrasında oğlu Bilal Erdoğan hakkındaki öne sürülenler…

Bütün bunlar Mustafa Sarıgül faktörünü AKP kurmaylarına unutturdu. Sarıgül’ün CHP adayı gösterilmesiyle başlayan salvolar artık gelmiyor çünkü; AKP kendi derdine düştü, ne İstanbul’u, ne de Mustafa Sarıgül’ü düşünecek hali yok. Tek düşüncesi gittikçe eriyen Hükümet’ini Mart 2014 Yerel Seçimler’e kadar taşıyabilmek.

ANKETLER  YALAN MI SÖYLÜYOR?

Son anket sonucunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı; AKP’nin oyu yüzde 50’yi geçiyormuş. Sanal ortamda çıkan haberlere göre Yüzde 52 gözüküyormuş. Erdoğan, İstanbul Çamlıca’da yapımı devam eden Cami ziyaretinde açıkladı bu verileri. Yanında da ‘Kaçtı’ denilen oğlu Bilal Erdoğan vardı.

Ancak başka bir araştırmaya göre de bugün genel seçim olsa AKP yüzde 50’yi bulamıyor, iktidar olamıyor. Hakan Aygün, Halk TV’deki canlı yayında son anketin AKP’nin oylarının yüzde 40’lara  gerilediğini ve Hükümet kurma gücünün kalmadığını, Yüzde 34’le CHP ve yüzde 19’a yakın oyuyla MHP’nin koalisyon hükümeti kuracağını işaret ettiğini söyledi.  

BU DÜŞÜŞLER YİNE GERİ GELİR Mİ?

Burada çok önemli bir detay yatıyor; AKP’nin oylarında 17 Aralık’tan sonra düşme var. Başbakan Erdoğan’ın işaret ettiği yüzde 50 rakamı Aygün’ün iddialarına göre 17 Aralık öncesine ait. 17 Aralık’taki İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonunun ardından AKP oylarında düşüş yaşanıyor.

Aynı düşüş Gezi olaylarında da yaşanmıştı, daha sonra bu düşen oyların bir kısmı yine geri dönmüştü. Burada en önemli soru, bu geri dönüşün 17 Aralık sonrasında yaşanan oy kaybında da olup olmayacağı. Mart 2014 Yerel Seçimleri’ne sayılı günler kaldı. Fakat ‘Yolsuzluk’ operasyonlarının durulmadığı ve arka arkaya yeni dalgalar  geleceği, Cemaat ile Hükümet kavgasının henüz bitmediği göz önüne alındığında oy kaybının geri dönmesi değil, devam edeceği daha gerçekçi gözüküyor.   

SARIGÜL DEĞİL KİM OLSA KAZANIR

İşte bu gelişmeler Mustafa Sarıgül’ün AKP tarafından rahat bırakılması halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Cumhuriyet Halk Partisi’ne getireceğini gösteriyor. Tabi CHP’deki Sarıgül karşıtlarının ve Gürsel Tekin destekçilerinin tavrının da ne yönde olacağı çok önemli. Aslında; AKP Hükümeti’nin bugün geldiği nokta ve Mart 2014’e kadar Cemaat ile iktidar kavgasının daha da şiddetleneceği varsayımı, CHP’nin İstanbul adayının  adının önemini de ortadan kaldırıyor, Sarıgül değil,  kimi aday gösterse Başbakan Erdoğan’ın sayesinde CHP’ye İstanbul’u getirmesi büyük ihtimal. 

Yorum Ekle


Tadımız Kaçmasın; Buyurun Bayram Şekeri… KIYAFETİNİ DE AL GİT! Türkmen'li Üsküdar Alarm Veriyor! Üsküdar Belediyesi’nde Danışman Skandalı Kılıçdaroğlu'nun ikinci Sarıgül faciası mı! İSTANBUL’DA CHP’NİN YOLU AÇIK CHP’Yİ LİME LİME DOĞRAYAN CHP’LİLER Beylerbeyi İlkokulu'nu Unutmayın! Başbakan Erdoğan'ın En Büyük Destekcisi Sarıgül’ün en büyük destekçisi Başbakan Erdoğan!