Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Celal Şansan

          celalsansan@gmail.com
         BEYLERBEYİ İLKOKULU'NU UNUTMAYIN!

Kadıköy Acıbadem’deki Ahmet Sani Gezici Lisesi olayı bana yıllar öncesi bir benzeri masalı (!) hatırlattı!..

İSTANBUL Boğaziçi’nin şirin sahil beldelerinden biri Beylerbeyi’nde, yıllar önce tıpkı Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin tadilatı (!) ile başlayan sürece benzer bir kandırmaca yaşandı.

Beylerbeyi Sarayı’nın hemen bitişiğinde, deniz kenarında görenlerin çok beğendiği ve öğrencilerine gıpta ettiği Sabancı Meslek okulu var. Gerçekten konumu ve işlevi yönünden harika bir tesis.

Büyük ihtimalle bu okulu görenler Sabancı Ailesi’ni tebrik ediyorlardır; Hem kutsal bir alan olan eğitimde hayır işlemiş, hem de çok güzel bir yerde kızlarımızın bir meslek kazanmasını sağlamışlar diye.

Ancak buranın bir hikayesi var; özellikle Kadıköylüler, Acıbademliler, Ahmet Sani Gezci Lisesi velileri ve öğrencileri bu yazıyı iyi okusunlar!..

Buradakai Sabancı Kız Meslek  okulunun yerinde Beylerbeyi İlkokulu vardı. Binanın arka tarafındaki sınıflar denize sıfırdı, bir yalı gibiydi.

Binanın ön tarafından 1. Sınıflar başlar, 2,3,4,5 diye sıralanarak L biçiminde tekrar ön tarafa kadar devam ederdi. Ben de 7 yaşında ilkokula burada başladım ve buradan mezun oldum. Aynı şekilde ağabeyim de, kız kardeşim de burada başlayıp buradan mezun oldular.

Şimdi 60 yaşındayım. O günleri unutmam mümkün değil. Teneffüslerde bahçede oynar, denize ayaklarımızı sokar, öğretmenlerimiz gelince de denizden çıkarak sınıflarımıza koşardık. (Öğretmenlerim Fayika Hanım'ı, Tahire Hanım’ı ve Müdürümüz Recep Güngör Bey’i, rahmetle anıyorum.)

Yıllar sonra üniversite öğrencisiyken Beylerbeyi İlkokulunun tamirat göreceği söylendi, ardından öğrenciler çevredeki diğer okullara gönderildi. Kimse asıl amacın farkında değildi, seviniyorlardı, okulları yenilenecekti. Bütün Beylerbeyliler gibi ben de sevinmiştim, okulumuz daha da güzelleşecek, güvenli hale getirilecekti…

Bu umutla taaa Çengelköy’deki bir ilkokuldaki sınıflara doluşturulan, 90 kişilik sınıflarda eğitim gören miniklerin velileri seslerini çıkarmadılar. Minicik yavrularını ellerinden tutup imkanları dahilinde kimileri yürüyerek, kimileri taşıma araçlarıyla okula götürüyorlardı, yağmur, çamur, kar, soğuk, sıcak demeden… (O zamanlar öğrenci servisleri henüz yaygınlaşmamış, hatta bilinmiyordu bile) Fakat, yıllar geçti, okul tadilatı bitmedi, sonra bazı söylentiler çıkınca insanlar önce kuşkulanmaya başladı, sonrasında da gerçek ortaya çıktı.

Aynı Kadıköylüler gibi, Beylerbeyliler ayağa kalktı, önce gerekli mercilere dilekçeler verildi, yanıtlar istendi, yeterli yanıt alamayınca da Ahmet Sani Lisesi velileri ve Kadıköylüler gibi demokratik hakları olan eylemlere başladılar, pankartlarla yürüdüler, ‘Okulumuzu istiyoruz’ dediler…

Çünkü, birileri ilkokula tadilat yapıyoruz  derken meğerse, öğrencilerini dışarı atmış, İlk Okul yerine yeni bir statüde ‘Sabancı Kız Meslek’ okulu yaptırıyormuş.

Beylerbeyliler haklı çıktı; OKUL GİTTİ.

İşte Sabancı Ailesi’nin Hayır işlediği(!) Kız Meslek’in hikayesi.

Kadiköylüler, Acıbademliler, Ahmet Sani Lisesi Öğrencileri, Velileri dikkat; Beylerbeyi İlk Okulu’nu unutmayın, her dönemde böyle hayır yapanlar he zaman çıkabilir!

Yorum Ekle


Tadımız Kaçmasın; Buyurun Bayram Şekeri… KIYAFETİNİ DE AL GİT! Türkmen'li Üsküdar Alarm Veriyor! Üsküdar Belediyesi’nde Danışman Skandalı Kılıçdaroğlu'nun ikinci Sarıgül faciası mı! İSTANBUL’DA CHP’NİN YOLU AÇIK CHP’Yİ LİME LİME DOĞRAYAN CHP’LİLER Beylerbeyi İlkokulu'nu Unutmayın! Başbakan Erdoğan'ın En Büyük Destekcisi Sarıgül’ün en büyük destekçisi Başbakan Erdoğan!