Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Celal Şansan

          celalsansan@gmail.com
         TÜRKMEN'Lİ ÜSKÜDAR ALARM VERİYOR!

2014 Yerel Seçimler’de Üsküdar Belediyesi AKP’de kaldı, ancak bu bir başarı mı! Yüzde 7’lik fark, yüzde 2.5’a, oy sayısı 25 binden 7 bine düşmüş… Hilmi Türkmen’in 5 aylık performansı da Alarm veriyor…

YEREL Seçimler (Belediye Seçimleri), Genel Seçimler hakkında en gerçekçi gösterge oluyor.

Bu nedenle İl ve İlçe, özellikle ilçe belediyelerin performansı çok önemli.

Kilit nokta ise Belediye Başkanları.

Büyükşehir belediyesinin başarısı, aynı partili ilçe belediyelerin başarısız yönetimiyle gölgelenebiliyor.

İlçe belediyelerin 4 yıllık dönem performansı, aynı partinin İktidar oylarına da etki ediyor.

Başka bir yaklaşımla; ilçe belediye başkanlarının hizmetleri İktidarı belirliyor.

İSTANBUL, İKTİDAR’IN YOLU…

İstanbul ilçe belediyelerinin başarısı önce Büyükşehir Belediye Başkanlığı, sonra da İktidar için hayati önem taşıyor.

Acaba İstanbul’daki ilçe belediye başkanları bunu farkında mı?

Anadolu Yakası’nın en önemli birkaç Belediyesini analiz edersek, bu soruya açıklık getirebiliriz.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NE NE OLDU!

2009 Yerel Seçimler’de Mustafa Kara (AKP) yüzde 37.85 oran ve 113.399 oy alırken, CHP Sema Barlın ile yüzde 29.28 oran ve 87.719 oyda kaldı.

2014 Yerel Seçimler’de Hilmi Türkmen (AKP) yüzdeyi 45.74’e, oy sayısını da 157.477’ye yükseltirken, CHP İhsan Özkes ile yüzde 43.34 oranı ve 149.187 oyu yakalamış.

Üsküdar yine hem oy oranını hem de oy sayısını arttıran AKP’de kalmış. Ancak bu başarı gibi gözükse de rakamlar karşılaştırıldığında Üsküdar AKP için ALARM gözüküyor; Çünkü, CHP oy oranını yüzde 29.28’den, yüzde 43.34’e, oy sayısını da 87.719’dan, 149.187’ye yükselterek, yüzde oranındaki 7 farkı, yüzde 2.5’a düşürürken, oy sayısındaki farkı ise 25 binden, 7 bine indirmiş.

Bu sonuçlar AKP’nin Üsküdar’daki 4 yıllık belediye başarısızlığını ortaya koyuyor.

Yeni Başkan Hilmi Türkmen’in, 4 yıllık döneminde çok dikkatli olması, akılcı bir yönetim göstermesi gerekiyor. Ancak geçen 5 aylık performansı hiç umut verici değil!

Daha şimdiden Skandallarla gündeme oturan Üsküdar Belediyesi, kalan 3.5 yıllık süreçte ilçe geleceğine yönelik kalıcı projelere ağırlık vermez, yerel basın ile krizlerine devam ederse, oyları eriten, İBB’yi riske eden, İktidarı da sallayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen olarak AKP tarihine geçer.

Başkan Türkmen, yüzde 2.5’luk fark ve 7 binlik seçmen sayısını iyi tahlil etmezse 2015’te AKP’yi de olumsuz etkiler.

(Not: Gelecek yazıda Ataşehir, Adalar, Pendik, Kadıköy, Beykoz, Sancaktepe, Sultanbeyli, Kartal, Maltepe, Çekmeköy, Sultangazi, Tuzla, Ümraniye ve Şile Belediyeleri)

Yorum Ekle


Tadımız Kaçmasın; Buyurun Bayram Şekeri… KIYAFETİNİ DE AL GİT! Türkmen'li Üsküdar Alarm Veriyor! Üsküdar Belediyesi’nde Danışman Skandalı Kılıçdaroğlu'nun ikinci Sarıgül faciası mı! İSTANBUL’DA CHP’NİN YOLU AÇIK CHP’Yİ LİME LİME DOĞRAYAN CHP’LİLER Beylerbeyi İlkokulu'nu Unutmayın! Başbakan Erdoğan'ın En Büyük Destekcisi Sarıgül’ün en büyük destekçisi Başbakan Erdoğan!