Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Celal Şansan

          celalsansan@gmail.com
         CHP’DE ‘SARIOĞLAN’ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Kemal Kılıçdaroğlu İktidar olmaktan umudunu kesti, bırakacak… Mustafa Sarıgül 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılacak ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını ilan edecek.

CUMHURİYET Halk Partisi’nde Mustafa Sarıgül dönemi başlıyor. Sarıgül, Ramazan Bayramı’nda 1 Eylül’de törenle CHP’li olacağını sökildiği öne sürüldü, ardından ‘erken açıklama adayı yıpratır’gerekçesiyle bu tarihin 29 Ekim’e ertelendiği haberi geldi. Ancak, asıl nedenin aynı tarihte İstanbul’da Başbakan Erdoğan’ın açılışını yapacağı Marmaryledi. Daha sonra, böyle söylemediğini belirterek iddiaları yalanladı. Bu konuşmayı bizzat dinleyenler yalan olmadığını söylediler. Önce, CHP saflarına katılma tarihinin 1 Eylül’den CHP’nin kuruluş tarihi olan 9 Eylül’e çeay töreni olduğu konuşuluyor. 29 Ekim, İstanbul’da AKP-CHP Yerel Seçim savaşının başlangıcı olacak gibi görünüyor.

KAYNAK KILIÇDAROĞLU’NDAN

Bu bilgilerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan birebir duyduğunu belirten kaynaktan geldiği söyleniyor. Kılıçdaroğlu, Sarıgül’ün İBB adaylığı için kararını vermiş, hatta el sıkışmışlar bile. Mustafa Sarıgül’ün,‘Önce Yerel Seçimler ardından İktidar’ dediği hafızalarda. ‘‘Yerel Seçimler’den sonra CHP başındayım’’ dediği de kamuoyuna yansımıştı. Bütün bu gerçekler ortadayken Kemal Kılıçdaroğlu nasıl oluyor da Sarıgül ile İBB konusunda el sıkışıyor?

DİKKATLERDEN KAÇAN SÖZLER

Kemal Kılıçdaroğlu bir röportajında çok ilginç sözler sarf etti. Mısır ve Suriye olayları arasında  bu sözleri kaynayıp gitti. Kılıçdaroğlu, Yerel Seçimler’deki beklentisi konusunda  başarı çıtası olarak yüzde 23’ü gösterdi. Eğer oyları artmazsa bırakıp gideceğini söyledi. Aynı Kılıçdaroğlu,  bir zamanlar yüzde 30’un altını başarısızlık olarak gördüğünü ve yüzde 40’ları hedeflediklerini belirtmişti. 2010 yılında başarısızlık olarak gördüğü oranı 4 yıl sonra başarı olarak görüyor! ‘Bırakırım’ diyor. Kılıçdaroğlu, İktidar olmaktan bahsetmiyor. Açıklamaları şimdiden O’nun umutsuzluğunu gösteriyor.

KENDİ KENDİNİ DEVİRECEK

Mustafa Sarıgül, Baykal’ı deviremedi ama Kılıçdaroğlu kendi kendini devirecek gibi gözüküyor. Anlaşılan AK Parti’den iktidarı alamayacağından emin, Sarıgül’e partiyi bırakıp gitmek niyetinde. Sarıgül, kendisi için anket yaptırmıştı; ‘Beni İBB Başkanı olarak mı, Başbakan olarak mı görmek istersiniz’ diye. Bir gezisinde ‘Başbakan’ sloganları ile karşılanınca ‘İşte bu güzel’ demişti. AKP’li Melih Gökçek, Sarıgül için ‘CHP den aday alsa da olmasa da seçimlerden sonra CHP Genel Başkanı olur... Bunu Kılıçdaroğlu da biliyor" demişti.

10 BİN KİŞİYLE GEL DEMİŞTİ

Sarıgül, CHP’ye gelme şartlarını da dile getirmiş, 5 bin kişiyle geleceğini söylemiş, Kılıçdaroğlu da ‘Gelsin, hatta 10 binlerle gelsin’ demişti. Sarıgül 5 ilçeyi de istiyordu. Bakırköy, Kadıköy, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Ataşehir. Son gelişmeler Gürsel Tekin’in muhalefetinden çekinildiği için Kadıköy ve Ataşehir yerine Sarıgül’e Avcılar ve Bahçelievler’in önerildiği.

Bütün bu gelişmeler göz önünde alındığında Kemal Kılçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Adaylığı için Mustafa Sarıgül adında karar vermiş olması, CHP’yi bırakıp gideceği gerçeğini ortaya çıkıyor.

YENİ FIRTINA KABUSA DÖNÜŞMESİN!

CHP’de, KARAOĞLAN, KARAMURAT derken şimdi de SARIOĞLAN dönemi başlıyor. Ancak Mustafa Sarıgüllü dönemin CHP’ye bir karmaşa getirmesi kuvvetle muhtemel. Toplu istifalar, tasfiyeler ve parti içi savaşlar kaçınılmaz görünüyor. Yıllarını CHP’ye vermiş isimlerin, tabanı oluşturan neferlerin isyanı kaçınılmaz. CHP kalesi Kadıköy’ün Sarıgül’e verilmesi, Kadıköy teşkilatının ve seçmenlerin tepkisine neden olabilir, sonucu da sandığa olumsuz yansıyabilir. Bakırköy için Can Ataklı’ya söz verildiği konuşuluyor, Sarıgül’e verilmesi burada da sıkıntı yaratabilir. CHP’de KAOS Yerel Seçimler’den önce başlarsa hiç şaşırmamalı. Yeni bir KAROĞLAN fırtınasını,  SARIOĞLAN ile bekleyenler hüsrana uğrayabilirler.

 AKP’DE ÜÇ + 1 İSİM

AKP’de İBB Başkanlığı için 3 isim üzerinde duruluyor: Binali Yıldırım, Kadir Topbaş ve Egemen Bağış. Bu isimler için parti içinde bir anket yapılmış. Kadir Topbaş anketten çıkan isim olmuş. Başbakan Erdoğan’ın Yıldırım’dan yana olduğu öne sürülüyor. Anketten Topbaş çıktı fakat, Gezi Olayları nedeniyle tepki oylarının gelme riski nedeniyle adaylık ihtimali zayıf gözüküyor. Binali Yıldırım’ın adaylığı ise başka bir problemi işaret ediyor; Aziz Babuşçu… AKP İstanbul İl Başkanı Babuşçu, Teşkilat’ın çok tuttuğu bir isim. Başbakan Erdoğan’ın bazı söylemleri nedeniyle Aziz Babuşçu’yu azarlarladığı basına da yansımıştı. Bu şartlarda Yıldırım en kuvveti aday gibi gözüküyor.  

Yorum Ekle


Tadımız Kaçmasın; Buyurun Bayram Şekeri… KIYAFETİNİ DE AL GİT! Türkmen'li Üsküdar Alarm Veriyor! Üsküdar Belediyesi’nde Danışman Skandalı Kılıçdaroğlu'nun ikinci Sarıgül faciası mı! İSTANBUL’DA CHP’NİN YOLU AÇIK CHP’Yİ LİME LİME DOĞRAYAN CHP’LİLER Beylerbeyi İlkokulu'nu Unutmayın! Başbakan Erdoğan'ın En Büyük Destekcisi Sarıgül’ün en büyük destekçisi Başbakan Erdoğan!