Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         İSTANBULLU, 2023'E KADAR DAYANIN!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Dr. Kadir Topbaş, İstanbul'u, dolayısıyla Türkiye'yi bekleyen Deprem tehlikesine bir kez daha dikkatleri çekti. Abant'taki İBB AK Parti Meclis Grubu Değerlendirme Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken İstanbul'un, dünyanın yönetim merkezi özelliğini taşıdığını söyleyen Başkan Topbaş, İstanbul'la ilgili projelerin 2023 hedefli olduğunu belirtti. Kanal İstanbul projesiyle ikinci bir boğaziçi oluşturulacağını, Yassıada ve Sivriada'daki kültür adası projesi, Haydarpaşaport, Galataport ve Taksim projelerinin de İstanbul'un coğrafyasında farklı bir olguyu koymak anlamına geldiğini söyledi.

İstanbul için beklenen depremin ekonomik alanda Türkiye için de büyük sıkıntı yaratacağını belirten Topbaş, çok can alabileceğinin de altını çizmekten geri kalmadı. Bütün bu açıklamaların ardından akıllara şöyle bir soru geliyor: Hedef 2023 ise, öncesi bir deprem için can ve mal kaybını önlemek için yeterli önlemler alındı mı?

Başkan Topbaş bu konuyu kısa cümlelerle geçiştiriyor; Zaten deprem gündemimizde... Kadıköy ve Fikirtepe'de çalışmalar başlatıldı... Bize getirilen ilçe önerilerini birlikte değerlendiriyoruz... Vatandaşlarımız bu konuda hassasiyetli davranıyor... Topyekün seferberlik diyebiliyoruz... diye cevaplıyor.

İşte deprem için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gönülleri rahatlatan (!) çalışmaları...

Ben tatmin olabileceğim bir açıklama göremedim... Hadi, Fikirtepe Kadıköy kurtuldu, Üsküdar, Beykoz, Adalar veya Bakırköy ne durumda?

Şu topyekün seferberlik nasıl bir şey, neden bizim haberimiz yok.

İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprülerden birinde güçlendirme çalışmalarının yapılacağı gündemde.  Trafik bugünkü haliyle bile felç. Bir de köprünün bakımında ne olacağını düşünün. Bu köprünün depreme yetiştirilememesi durumunda facia büyümez mi? Sadece söylemlerle daha kaç yıl, kaç ay, ya da kaç gün zamanımız var acaba...

Riski azaltacak Kanal İstanbul projelerinin de 2023 hedefli olduğunu söylüyor... Peki; olası deprem, projeler tamamlanmadan olur ise?

Hangi semtler büyür risk altında, hangilerinde çalışmalar tamamlandı, hangilerinde devam ediyor, hangilerinde başlanacak, vatandaşlara hangi bilgilendirilmeler yapıldı, yapılacak. Deprem öncesi ne gibi çalışmaların tamamlanmış olması gerekiyor, deprem sonrası toplanma alanları ne durumda, acil ihtiyaçlar için hazırlanan malzeme konteynırları ne durumda. Araçların park etmesi yasaklanan sokakların durumu ne. Üsküdar da belirli yılı tamamlayan binaların yıkımı konusunda bir gelişme var mı?

Kısa vadeli çalışmalar, devam eden acil uygulamalar var mı?

Ya da 2023'e kadar geceleri yatağa dua edip mi gireceğiz?

 

 

Yorum Ekle


Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir 10 Yıllık İstikrar 2019'da İstanbul'u alan kazanır Yaşantımıza el koyan akıllı telefonlar CHP Üsküdar ONUR’unu Kaybetti