Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         AK PARTİ'NİN KADERİ CEMAAT'İN ELİNDE Mİ?

AK Parti 2015 seçimlerinde nasıl bir strateji güdecek?  AK Parti, parti tüzüğünü değiştirecek mi? Eğer tüzük değişmezse; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar dahil 73 milletvekilinin durumu  ne olacak? Fethullah Gülen Cemaati, AK Parti’yi gözden mi çıkardı?  Gülen Cemaati 2015 seçimlerinde hangi partiyi destekleyecek?

Bütün bu soruların cevapları, AK Parti tabanın dışında herkesin merak ettiği bir bilmece haline döndü.

Bilmece, çok soruyu barındırdığı için de çok farklı yorumlar mahal veriyor. Şu aralar en çok dillendirilen, AK Parti ağır toplarının belediye başkanlıklarına aday olacağı yönünde.

Bu olasılık ağır basıyor gibi. Çünkü siyaset; bağımlılık yapıyor, taa ki sağlık sorun başlayıp yapamayacak duruma gelene kadar.  Dolaysıyla AK Partili bakanların, Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna  göz dikmesine neden oldu. Babacan Ankara ya, Yıldırım İzmir e, Şahin Antep e hazırlıklarını yaptıkları yönde haberler gelmeye başladı bile.

AK Parti, 2014 Yerel Seçimleri eğer 2013’e çekerse, belediye başkanlıklarında çok daha bakan ve milletvekilinin ismi geçer. Özellikle AB den Sorumlu Bakan Egemen Bağış ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı dahil, büyükşehir olmazsa İstanbul’un herhangi  bir ilçesinde isminin geçeceği yönde.  AK Parti Kadir Topbaş ile devam etmek   isteyebilir. Şayet Kadir Topbaş aday gösterilmezse, büyükşehir için bir bakan ismini görmek pek şaşırtıcı olmayacak. AK Parti nin eğilimi; hem milletvekillerini, hem de bakanlarını memleketlerinde de değerlendirmeye gideceği yönde. Büyükşehir belediye sayısı, eğer 16 dan 29’a çıkarsa, AK Parti boşta kalacak 73 milletvekilini kolaylıkla değerlendirebilecek.

 Asıl konu ise; son zamanlarda AK Parti yle anlaşamayan Gülen Cemaati nin, AK Parti’yi desteklemeyip, başka bir partiyi destekler mi? Kamuoyunda oluşan kanıya göre, cemaat yeni partilerden birini destekleyecek. Ağırlıklı olarak HAS Parti dillendiriliyor. Cemaat in, HAS Parti ve başka bir partiye destek vermesi halinde ise 2015’te koalisyon kaçınılmaz görünüyor. Tabii bunlar olasılıklar… Ama gözden kaçmaması gereken şey, cemaatin siyasi kuvveti...

Dolaysıyla bu ve benzer sonuçları AK Parti, iyi analiz ederek doğru bir strateji gütmeli. Aksi, hüsranla sonuçlanabilir.

Yorum Ekle


Gezegenimizin sonu mu geliyor? Covid-19 ve yeni dünya düzeni Koca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü Bankalar sizi TEMASSIZ öpüyor olabilir Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir