Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         İSTANBUL 2013'E BU TABLOYLA GİRİYOR

CHP'nin kronik iktidarsızlık hastalığını bir başka açıdan incelemek istedim. İstanbul'da AK Parti ile CHP'nin, il ve ilçe başkanları ile belediye başkanlarının yaşlarını ve öğrenim durumlarını karşılaştırdım. Ortaya çıkan fark, kronik iktidarsızlığın nedeni olabilir gibi görünüyor. 

Yerel Seçimler, öne çekildi, Ekim 2013'te yapılacak. Bu araştırmamda ortaya çıkan yaş ve kariyer farkı sanki İstanbul'du seçim sonucunun bir göstergesi gibi duruyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu sonuçları dikkate almasında yarar var.Zaten Gürsel Tekin de bunun farkında.

Gelecek sene ekim ayında yapılacak olan Yerel Seçimler'in İstanbul ölçeğinde nasıl bir sonuç çıkacağını üç aşağı, beş yukarı saptamaya çalıştım. Ortaya çok ilginç bir tablo çıktı; bu tablo 2013 İstanbul Yerel Seçimleri'nin nasıl sonuçlanacağının bir işareti gibi adeta…  

İstanbul'da, CHP ve AK Parti'yi belediye, il ve ilçe başkanları bazında karşılaştırdığımızda muazzam bir fark göze çarpıyor. CHP İl ve İlçe başkanlarının yaş ortalaması 49,5.  CHP’li Belediye Başkanlarının yaş ortalaması ise; 56,5. İşte, Yerel Seçimler öncesi, Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'a mesaj niteliğindeki araştırmamın sonuçları:

AK PARTİLİ BAŞKANLAR

AK Parti İstanbul İl ve İlçe başkanlarının yaş ortalaması 43,05. AK Partili Belediye Başkanları'nın ise 49,6. Bu istatistiklere bakıldığında AK Parti daha genç, daha dinamik.  En genç AK Partili ilçe başkanı ise  Esenler İlçe Başkanı Av. Umut Özkan; 33 yaşında. AK Partili ilçe başkanlarının kariyerleri şöyle:11'i avukat, 6'sı mühendis, 6'sı iktisatçı ve işletmeci.  Diğer başkanları lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu. AK Partili belediyelerde de mühendisler ağırlıkta. Tek İlahiyat mezunu olan Belediye Başkanı Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin; 40 yaşında. Keskin,  aynı zamanda en genç başkan.

CHP'Lİ BAŞKANLAR

CHP'li İl ve İlçe başkanlarının yaş ve kariyer durumları da şöyle: En yaşlı ilçe başkanı Esenler CHP ilçe Başkanı Halil Özden. Özden 72 yaşında. En yaşlı Belediye Başkanı Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen. Erzen de 68 yaşında. En genç ilçe başkanı Bahçelievler  CHP İlçe Başkanı Rıza Akpolat; 30 yaşında. Akpolat'ı 31 yaşındaki Şile CHP İlçe Başkanı Aras Arslan  takip ediyor. 11'i lise mezunu, 2'si orta öğretim diğerleri lisans ve yüksek lisansa sahip.Tek Prof  unvanlı Belediye Başkanı, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin. 

DURUM İÇ KARARTICI

Bu istatistiklere  göre iki parti arasında ciddi bir eğitim ve yaş farkı ortaya çıkıyor.  AK Parti gerek belediyeleri olsun, gerekse il ve ilçe teşkilatı olsun daha dinamik, daha eğitimli. Önümüzde daha bir sene var. CHP bu tabloya bakarak yeni bir strateji geliştirir mi bilemem ama, bu tabloyla CHP İstanbul’da istediğini almayabilir.

AK Parti'nin planı tutmadı Sarıgül CHP'ye gider mi?

AK Parti, seçimin Kasım 2013'te yapılmasını öngörmüştü ama, planlama tutmadı. 29 Ekim 2013’te Marmaray’ı açarak  yerel seçime girmek istemişti. Fakat anlaşılan o ki Marmaray, öngörülen tarihte hizmete açılamayacak. 2013 Yerel Seçimler'e 1 yıl kala İstanbul’da mücadele CHP ile AK Parti arasında geçecek.  CHP, İstanbul Büyükşehir için Mustafa Sarıgül’e teklif götürebilir, ama Sarıgül kabul edeceğini sanmıyorum. Çünkü;  Mustafa Sarıgül garantili adımlar atmak istiyor. Elinde Şişli’yi tutup, bir sıçrama yapabilirse yeni bir oluşumla tekrar siyaset arenasına girebilir. 

 

Yorum Ekle


Gezegenimizin sonu mu geliyor? Covid-19 ve yeni dünya düzeni Koca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü Bankalar sizi TEMASSIZ öpüyor olabilir Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir