Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         TÜKETİCİ MAHKEMELERİ BENİ VE TÜKETİCİYİ TÜKETTİ (ALKIŞ)

2010 Yılından beri Tüketici Mahkemeleri yle yaptığım zevkli serüven aleyhime sonuçlandı. Sorun; Hukuk Sistemi mi, Tüketici Mahkemeleri Hakimleri mi bilmem, ama, gördüğüm bir şey var: O da çoğu hakimler ölmüş, ama haberleri yok kendilerinden… “Tüketici Mahkemeleri Tüketiciyi Tüketiyor” adlı yazımda  bu davanın sonucunu paylaşacağımı belirtmiştim. Geçen 3,5 sene ve onlarca duruşmadan sonra işte sonuç: Tüketici ve kendi adıma aldığı kocaman bir sıfır… Şimdi isterseniz dava neydi, Tüketici Mahkemeleri’nde nasıl hak aranır ve zevk alınır, daha önce kaleme aldığım “Tüketici Mahkemeleri Tüketiciyi Tüketiyor” adlı yazımı okuyarak öğrenelim, buyurun…

TÜKETİCİ MAHKEMELERİ TÜKETİCİYİ TÜKETİYOR
Malumunuz biz gazeteciler toplumu bilgilendirmek, haberdar etmek, zaman zaman da öncülük etmek için uğraş veriyoruz. Bu cümleyi okuduktan sonra “Evet gerçekten öylesiniz” diyen olacağı gibi “ Oy yesinler gazeteciliğinizi” diyenler de olacaktır. Üzerinde duracağımız konu gazeteciliğimiz değil tabi. 
Gazetecilik mesleğini icra eden sağduyulu bir tüketici olarak, Tüketici Mahkemeleri’nin tüketiciyi nasıl tükettiklerini izah etmeye çalışacağım. Doğrusunu isterseniz konunun tasvirini yapmak bile zor bir durum iken; birebir zorlukları yaşadığınızda, karşılaşabileceğiniz zorlukları lütfen siz tahmin edin.
2010 yılının başında Turkcell’in yüksek faizleri ve işine geldiği gibi hizmet politikası, birçok tüketici gibi beni de oldukça rahatsız etti. 
Mesleğimizin en önemli sorumluluğu olan, topluma öncülük düşüncesiyle, Tüketicilerin kanını emen GSM operatörleri, bankalar ve diğer sömürücü şirketleri engellemek adına, bu konuyu hassasiyetle yargıya taşımaya karar verdim.

“Kardeşim! Tüketici Mahkemeleri ne güne duruyor, hakkını arasana... Sen aramazsan, Ayşe Teyze, Hasan Amca nasıl arasın?” 
Elbette yukarıdaki sözcükleri de hiç hafife almamak gerek, lakin bu dolduruşlarla her pes edişte, galeyana gelerek yaklaşık iki buçuk yılı başarıyla devirdim ve enerjimi hiç kaybetmedim. 
Bu süre zarfında ne kadar yol aldın, Tüketici Mahkemelerine gidip gelirken “Bıkmadınız mı?” dediğinizi duyar gibiyim. Nasıl bıkabilirim, Sadullah Ergin sağ olsun. Benim de birileri gibi 2023 hedefim var. Bu tarihe kadar Tüketici Mahkemeleri davamı karara bağlarsa kutlarız elbette.
Sıkılmadan, bıkmadan, usanmadan hakkımızı aramamız gerekiyor. Bu istikrar Türkiye’de yaşadığınızı unutmamanız için gerekli. Gidin Tüketici Mahkemelerine eğlenin, piknik yapın, oyalanın ama yılmayın! Ben iki buçuk senedir eğleniyorum, piknik yapıyorum, işimi gücümü bırakıp gidip geliyorum... 
En son duruşmada, tarafıma verilen duruşma tutanağı ile mahkeme kapısına konulan duruşma tutanağı farklı olduğu için; yani tutanak uyuşmazlığı sonucu davam düştü. Mahkeme katibinin hatası elbette... 
Neredeyse bu durum hedefimden, en önemlisi de eğlencemden mahrum edecekti ki, bir dilekçe ile davanın tekrar görülecek olması beni rahatlattı. Ki, bu mücadelem Yargıtay’dan lehime döndü, ancak; Tüketici Mahkemeleri davayı ısrarla karara bağlayamıyor. Sanırım onlar da benim zevk aldığımı düşündüler ki bu eğlencemden koparmak istemiyorlar.
Güleriz ağlanacak halimize... Anlayacağınız 2023’e ait hedefime emin adımlarla ilerliyorum. Aslında, size Tüketici Mahkemeleri’nin hakimlerini de anlatmak isterdim ya, hukuka duyduğum saygıdan ötürü es geçiyorum.
Lakin yine de size tavsiyem; gidin hem hakkınızı arayın, hem de eğlenin. Kim bilir, belki de kaybettiğiniz hakkı böyle kazanırsınız...
 
Yorum Ekle


Gezegenimizin sonu mu geliyor? Covid-19 ve yeni dünya düzeni Koca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü Bankalar sizi TEMASSIZ öpüyor olabilir Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir