Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         RAMAZAN BİTİNCE, HAYIR YAPMAK DA BİTİYOR MU?

Bazı belediyeler ve hayır kurumları mübarek Ramazan ayı botunca  hayırlarını, daha doğrusu ‘hayır’ adı altında ‘şov’larını yaptılar.

Her sene olduğu gibi bu sene de iftar çadırları kuruldu, kumanyanlar ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı, özel iftar yemekleri kişi ve kuruluşlar tarafından düzenlendi. Fakir fukara, bir aylık  bolluktan nasibini aldı.

En azından günün bir öğününde de olsa, sıcak yemek  yiyebilme imkanını bulabildiler.

Peki; bu 1 aylık Ramazan’dan sonra karnını çoluk çocuk ailece doyurmak için bir sonraki Ramazan ayını bekleyen  fakir fukaranın halini soran oluyor mu? 

Sadece Ramazan’da mı hayırsever oluyoruz?

On bir ayın sultanı Ramazan ayı, mübarek ay da, öbür aylar değil mi? Yılın diğer aylarında  yapılan hayır kabul olmuyor mu?

Sanki Ramazan’da memlekete sihirli bir değnek değiyor! Herkes bir yardımsever, herkes bir hayırsever oluyor ki;  yaşadığımız memleket adeta başka  memleketlere bürünüyor. Bu keramet, bu hayırseverlilik yılın diğer aylarında  neden olmuyor?

Sürü psikolojisi dediğinizi duyar gibi oldum… Evet sürü psikolojisi… “Hasan iftar veriyor ben de vereyim, Ahmet kumanya dağıtıyor ben de dağıtayım, falan belediye iftar çadırı kurmuş, ben de kurayım” vesaire …

 

Toplum olarak galiba birbirimizi taklit ederek hayatımızı şekillendiriyoruz. Dolaysıyla birilerinin bir şeyleri yapması lazım ki bunu taklit edelim.

Ramazan’dan sonra da iftar çadırlarının yerine aşevleri kuralım; eğer maksat sadece ihtiyaç sahiplerine balık vermekse! 

Haa , yok; “Gayemiz balık vermek değil, balık tutturmaktır”   diyorsanız gelin bu yardımseverliğimizi sadece Ramazan’da değil, diğer aylarda da gösterelim. Bu sefer; iftar çadırı, kumanya değil de ihtiyaç sahiplerine balık tutmasını sağlayacak  projeler üreterek memleketimize bir katkımız olsun


Hayırseverlere ve yardımseverlere duyurulur; “Senenin her ayı Ramazan’dır; yeter ki hayır yapmaya niyetiniz olsun.” 


 

Yorum Ekle


Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir 10 Yıllık İstikrar 2019'da İstanbul'u alan kazanır Yaşantımıza el koyan akıllı telefonlar CHP Üsküdar ONUR’unu Kaybetti