Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         İSTANBUL YERELİ İÇİN ÖNERİLER

İstanbul’da daha verimli bir yerel medyanın oluşması için sadece Basın İlan Kurumu ve Basın Enformasyonu değil, bu kurumların yanında İBB de gerekli çalışmalar yapmalı, ücretsiz ulaşım, sosyal tesislerden indirim ve benzeri konularda elini taşın altına koymalı.

YEREL gazetelerin geleceğini belirlemede büyük rol oynayacak olan ve Innovasyon Sponsorluğu’nu dünya liderlerinden SAP’ın üstlendiği CeBIT Bilişim Eurasia 2014’te  (CeBIT Fuarı) Güncelposta ve Gazete1453  gazeteleri büyük ilgi gördü.

‘İnovasyon ve Geleceğin Teknolojileri’ teması ile 15 ülkeden katılımcıları kabul eden Fuar ve Kongre, bu yıl yüzde 100 iş dünyasına odaklanarak, ‘Yerel Basın’ın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Basın ve Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, İstanbul’daki yerel gazetelerin içinde bulunduğu sıkıntıları ve çözüm önerilerini sundu.

AĞIR ŞARTLAR KALKMALI

İstanbul’daki  ‘Yerel Gazeteler’in sorunları nasıl çözülür? Anadolu’daki Yerel Gazeteler’in sahip olduğu şartlar neler? İstanbul Yerel Medyası ile Ulusal Medyası’nı aynı kefede görmek ne kadar doğru? İstanbul Yerel Gazeteleri için en verimli öneriler neler?

İstanbul’un Yerel Gazeteleri hak etmedikleri muamelelere maruz kalıyor. Ulusal Gazetelerin gölgesinde kalmış, Basın ve İlan Kurumu’ndan da herhangi bir resmi ilan alamamaktadır. Resmi ilan almak için şartları yerine getirmeye kalksa neredeyse İstanbul’daki Ulusal Basın ile mukayese edilmekte ve ağır şartlarla karşılaşılmaktadır. 

ANADOLU BASIN ŞARTLARI

Basın ve İlan Kurumu ve Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü el ele vermeli, İstanbul Yerel Gazeteleri için, aynen Anadolu gazeteleri için geçerli mevzuatı kullanmalıdır. İstanbul devasa bir Mega Kent; dolayısıyla bir kalem altında toplamak zor. İstanbul’u seçimlerde olduğu gibi 3 bölgeye ayırarak, her bölgenin gazeteleri için Anadolu yerel gazetelerinin şartları sunulmalı.

Örneğin; Denizli’de bir yerel gazete, Basın ve İlan Kurumu’ndan ilan alabilmesi için günlük 250 adet satış, 250 adet abone, 7 tane de fikir işçisi ( 212 Basın Konuna göre sigortası yatan) çalıştırmak şartlarını taşıyor.

İstanbul’da daha verimli bir yerel medyanın oluşması için sadece Basın İlan Kurumu, Basın Enformasyonu değil, bu kurumların yanında İBB de gerekli çalışmalar yapmalı, ücretsiz ulaşım, sosyal tesislerden indirim ve benzeri konularda elini taşın altına koymalı.

ŞARTLARI OLUŞTURAN ALMALI

Her seçim döneminde mantar gibi biten yerel gazetelerin önü ancak bu şekilde kapatılabilir. ‘Her gazete Basın İlan Kurumu’ndan ilan alabilecek’ diye bir kaide yok. Şartlarını oluşturan ilanını alacak, daha kaliteli bir gazetecilik yapacak. Bu kaliteye gelemeyenler ise eskiden nasıl yapıyorsa, aynı güzergahta devam edecek.

Yılın belirli günlerinde 2-3 sayı çıkartarak ilan pastasından pay almayı Yerel Basın olarak nitelemek, bu mesleği bütün yıl boyunca yapan, deneyimli ve uzman kadrosuyla ulusal basın kalitesinde yapmak için yaşam savaşı verenlere çok büyük haksızlık.

Ama bu işten anlayarak emek verenlerin, hakkını alabilmesi için; yukarıdaki önerilerime yetkililerin kulak vermesi büyük zorunluluk.

ÜLKE EKONOMİSİNE UZANIR

Yerel Basın’ın önemi sadece seçim dönemlerinde hatırlandıkça, İstanbul’da ilçelerden başlayan kalitesiz belediyecilik, Büyükşehir’e kadar, oradan da Ülke ekonomisine gölge düşürür.

İstanbul’un semt semt sorunlarını tespit eden, yetkililere ulaştıran, takipçisi olan ve ilçe yönetimlerine adeta rehberlik eden Yerel Basın, daha ciddiye alınmalı, Demokrasi’nin ve halkın refahındaki rolü göz ardı edilmemeli.

Yorum Ekle


Gezegenimizin sonu mu geliyor? Covid-19 ve yeni dünya düzeni Koca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü Bankalar sizi TEMASSIZ öpüyor olabilir Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir