Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         HDP’SİZ, CHP VE MHP OYU YETERSİZ

Türkiye, son 50 yılın en önemli seçimine gidiyor.  7 Haziran’da yapılacak olan Genel Seçim’de  AK Parti’nin hedefine ulaşıp ulaşmaması HDP’nin alacağı oya bağlı.

CHP ve MHP bir önceki seçime göre oyunu arttırsa bile HDP’siz bir meclis aritmetiğinde AK Parti, hedefine ulaşıyor.

Öyle ki 0,1 oy oranının bile 48 milletvekiline tekabül ettiği bir seçim arifesindeyiz. Daha net ifadelerle  “0,1 Oy oranı = 48 Milletvekili eder”  Nasıl mı?

YÜZDE 0,1 OY 48 VEKİL EDİYOR

Diğer partilerin oy oranına bakılmaksızın, HDP’nin yüzde 9,9 ile yüzde 10 oy oranı arasındaki  0,1’lik oy farkı AK Parti hanesine yaklaşık 48 milletvekilini ekler, çıkartır.

 Daha net bir ifadeyle HDP yüzde 10 barajını geçerse; AK Parti 48, CHP 6, MHP 3 milletvekili daha az  alır.  Aksi durumda aynı oranda fazla milletvekili alır.

İKİ BÖLGEDE HDP, AK PARTİ  VAR

HDP yüzde 10 barajını geçemese bile Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde birinci parti olarak çıkacaktır. Fakat yüzde 10 barajı geçemeyen HDP’nin  oyları, AK Parti’ye sayılacaktır. Dolayısıyla  AK Parti, ortalama yüzde 84,11 oy oranıyla 107 Milletvekiliden 90 milletvekilini alacaktır.

CHP VE MHP’NİN OYU YETMEZ

 HDP yüzde 10 barajını geçemezse; CHP ve MHP’nin son 20 senedir girdiklerin genel seçimlerden aldıkları en yüksek oy oranları CHP’de yüzde 26, MHP’de ise yüzde 18’dir. Genel seçimde bu oy oranını alsalar bile AK Parti yaklaşık 316 Milletvekili çıkartır.

HDP, BARAJI AŞTIĞINDA İSE,

HDP yüzde 10 barajını geçerse; CHP ve MHP bir önceki seçime göre oy oranını artırsa, AK Parti tek başına iktidar olmak için 276 Milletvekili şansını kaybedecektir.

Kısacası, HDP’nin yüzde 10 üzerine ekleyeceği her oy  AK Parti’nin işini zorlaştıracaktır. Dolayısıyla CHP ve MHP alacağı oydan çok HDP’nin oyu, AK Parti’yi yakından ilgilendiriyor.

Yorum Ekle


Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir 10 Yıllık İstikrar 2019'da İstanbul'u alan kazanır Yaşantımıza el koyan akıllı telefonlar CHP Üsküdar ONUR’unu Kaybetti