Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         GÜZEL BİR YAŞAM İÇİN ‘ROL MODEL’ OLMALIYIZ

Birilerine bir şey öğretmek, benimsetmek ve yaşamına dokunmak istiyorsak; baskı, korku ve zorbalık gibi geçici çözümlerle değil, rol model olmalıyız.

 

İnsanoğlu; gördüklerini, duyduklarından daha çabuk fark eder. Çünkü görsel zeka, işitsel zekadan daha etkilidir. O zaman görsel zekaya dayalı olmalıdır öğretme biçimimiz...

 

Örneğin, herkes kırmızı ışığı ihlal ediyorsa bile; siz etmeyeceksiniz. Kurallara, yaşam hakkına ve kul hakkına sevgi ve saygıyla yaklaşacaksınız. Yani rol model olacaksınız.

 

“Bu böyle gelmiş, böyle gider” demenin ne size ne de gelecek nesillere bir faydası olmayacaktır. Her birey kendi ailesinden başlayarak topluma nasıl faydalı olurum modeline geçmeli...

 

Hayatın bazı realiteleri vardır. Mesela, İslamiyet’i yaklaşık 7.5 milyarlık dünya nüfusunun 1 milyar 250 bini benimsiyor. Peki en son din, en son kutsal kitap ve en son peygamber İslamiyet’e ait olmasına rağmen neden bu kadar az kişi İslamiyet’i benimsiyor? Hiç bu soruyu sordunuz mu kendinize.

 

Sorunun cevabı şu: Ne vicdanın ne de dinimizin gereğini yerine getirmediğimiz gibi öbür inançlara ve toplumlara  rol model olamadık. Halbuki etkili bir benimsetme şeklidir rol modelliği.

 

Düşünsenize yalandan dolandan uzak, her düşünceye, her renge, her kesime eşit ve adaletli, haksızın karşısında, haklının yanında ve en önemlisi duygularımızla değil mantığımızla güttüğümüzü bir rol modelliğinin yansıması nasıl olurdu.

 

Elbette dünyanın tamamı bu düşüncemizi, inancımızı benimsemezdi ama bu rol modelliğinin etkisi kayda değer bir takdir ve benimsemeye yol açardı.

 

İnancı, şahsi menfaatlerimize alet etmeden hayatın her aşamasında etkili bir “Rol Modelliği” İnsanlığa aydınlık bir yola açar.

Yorum Ekle


2019'da İstanbul'u alan kazanır Yaşantımıza el koyan akıllı telefonlar CHP Üsküdar ONUR’unu Kaybetti Yerel seçim atmosferine girerken... Cumhurbaşkanı ne diyor, ne anlamak gerekir? Güzel bir yaşam için ‘Rol Model’ olmalıyız Sıcak tebessümün adresi: Gönül Elleri Çarşısı Hasta mıyız, müşteri miyiz? Hoş geldin Bebek! 120 TL Çok Para, Köfteci Yusuf’u düşünen yok