Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         2019'DA İSTANBUL'U ALAN KAZANIR

Türkiye, 2019 yılında yapılacak yerel ve genel seçimlerine odaklandı. Bu seçimler, öyle böyle seçimler olmayacak. Gerek İktidar Partisi gerek muhalefet Partileri için “Ya Herro Ya Merro” niteliğindedir. Neden mi?

 

Çünkü 2019 yılı itibarıyla 17 senedir iktidar olan AK Parti, 2002 yılından bugüne girdiği her seçimi kazanmış. Dolayısıyla 15-16 senedir hiç kaybetmeyen AK Parti için olası bir negatif sonuç çok ağır olabilir.

 

İstanbul ölçeğinde değerlendirme yapmak gerekirse yerel seçimlerde İstanbul’u alan genel seçimi de kazanır. AK Parti İstanbul’u kazanmak için gerek il gerekse ilçelerde parti içi değişikliğini yaptı yapıyor. Fakat belediyelerde Esenyurt dışında bir değişiklik yok. Ama görünen o ki sıra belediyelere de geldi.

 

AK Parti içindeki bu görev değişiklikleri parti içi hareketlenme ve mücadele azmini arttırmış. Bir ara rehavete kapılan partililer uyanmış tam takım sahaya nüfuz etmeye başlamışlar. Tabi bu arada bu değişikliklerden dolayı küsenler bozanlar da var.

 

Muhalefet partiler ise İstanbul’u kazanmak için bir ortak oluşumun sinyali veriyor. Anlaşılan o ki; “Yerel seçimler, genel seçimlerin anahtarı olacak.  Bu anahtarı elde etmek için de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan  yerel seçimlerine hazırlıklar başladı. Seçime yaklaşık olarak bir yıllık bir süre var; ama gerek dünyada gerekse ülkemizde siyasi konjonktör çok  değişken. Bu bir yıllık sürede bu köprünün altından daha çok sular akar diye düşünüyorum.

Yorum Ekle


Kriz anında inisiyatif almak Gayrimenkul yatırımında 3D Formülü Rol modeli olmak ya da olmamak… Kul plan yapar, Yaradan gülermiş Yalan bir hak ihlalidir Gezegenimizin sonu mu geliyor? Covid-19 ve yeni dünya düzeni Koca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü Bankalar sizi TEMASSIZ öpüyor olabilir Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul!
AYŞE KANDEMİR
seçim karmaşası