Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         NE SUSUZLUK NE DEPREM NE DE TRAFİK... VAZGEÇİLMEZSİN EY İSTANBUL!

Tarihi geçmişi, jeopolitik konumu ve muazzam coğrafik yapısıyla her anlamda göz kamaştıran İstanbul, nüfus bakımından 129 ülkeyi geride bırakırken diğer bir yanıyla kaynayan sosyolojik bir kazan.

Derdi tasası eksik olmayan mega bir kent. Yaşadığı bütün sorunlara rağmen bağrında barındırdığı güzelliklerle kucak açtığı insanları kendine bağımlı yapan kentimiz İstanbul, son zamanlarda susuzluk endişesi de yaşamaktadır.

 İstanbul’a su sağlayan 10 ayrı barajdaki su seviyesi, bu yılki yağışların yetersiz olmasından kaynaklı yüzde 44’e kadar düştü. Uzmanların açıklamalarına göre, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklık ve yağışlardaki azalmadan Melen ve diğer havzalar da etkilenecek. Bu anlamda beklenen yağışların gerçekleşmemesi ve sıcakların artması durumunda İstanbul’un ciddi manada su sıkıntısı yaşayacağı ve dolayısıyla önümüzdeki yaz mevsiminin kurak geçmesi bekleniyor.

Uğrunda sayısızca canın feda edildiği medeniyetler kenti İstanbul, 1999 depreminde yaklaşık 10 milyon nüfuslu bir kentti. Bugün itibarıyla % 50 artan bir nüfusla 15 milyonu geçti. Geçen 20 yıllık süreye ragmen ne yazık ki deprem gerçeği değişmedi. Ekim ayında yaşanan 5.8 büyüklüğündeki İstanbul depreminin ardından, olası yeni bir depremin büyüklüğünün 7.1 ile 7.6 arasında olabileceğini belirttiyor uzmanlar…

Dillere destan olan, şiirlere, romanlara, edebiyata ve en önemlisi de Orhan Veli, Nazım gibi nice ustaların imgeleriyle yüreklere kazınan İstanbul..! Ara Güler başta olmak üzere, usta fotoğrafçıların kadrajlarına sığmayan, hücrelerimize yayılarak iliklerimizin derinliklerine ilmik ilmik işlenen İstanbul, bizi her geçen gün derin bir bağımlılıkla kendine daha da bağlıyor..!

Ne 4 milyon 170 bini aşkın aracın yarattığı trafik keşmekeşi ne her gün 70 dakika trafikte boşa geçen zaman ne  susuzluk ne de deprem... Adeta ellerindeki kınaların izini her an yüreklere taşıyan gelin misali gerdanını süsleyen ve her ülkenin gıpta ile baktığı İstanbul boğazından kentin15 milyon sevdalısı vazgeçmiyor.

 

Yorum Ekle


Kul plan yapar, Yaradan gülermiş Yalan bir hak ihlalidir Gezegenimizin sonu mu geliyor? Covid-19 ve yeni dünya düzeni Koca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü Bankalar sizi TEMASSIZ öpüyor olabilir Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi?