Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         KUL PLAN YAPAR, YARADAN GÜLERMİŞ

 

Her adımımız bir plan bir programa dayalıdır. Plan ve programlar doğrultusunda sürekli daha iyiye yelken açmak isteriz. Ve çoğunlukla ‘güzel beklenti nahoş; kötü beklenti de hoş’ olur. Elbette plan, programlar olacaktır hayatımızda. Mühim olan yaptığımız planlar üzerinden istediğimiz sonuca yüzde yüz kendimizi şartlandırmamaktır. Şöyle bir söz vardır: “Kul plan yapar, Yaradan gülermiş.”

 

 

İnancımız ne olursa olsun, tabiatın, yaradılışın ve varoluşun önemli bir dengesi vardır. Çok istediğiniz ve arzulayarak plandığınız bir mevzunun gerçekleşmesi sizi o an çok mutlu edebilir. Ama yararınıza bir sonuç olduğunu zaman gösterir. Ha derler ya: “Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir.” Yaşam domino taşlarına benzer, en ufak dengesizlik topyekün felaketlere mahal verir.

 

 

Yaklaşık 8 milyarlık dünya insanı 2020 için olumlu planları vardır. Covid-19, tüm bu olumlu planları bozdu. Bu durum çoğunlukla herkese olumsuz göründü. Bu olumsuzluk; tabiatın, yaradılışın ve varoluşun dengesine olumlu bir katkı sunup sunmayacağına elbette zaman bize gösterecektir.

 

Hani okumuş ya da biliyor olabilirsiniz. Choluteca Köprüsü, yaklaşık 9,5 milyonluk yoksul Orta Amerika Ülkesi Honduras’ta 1996’da Choluteca nehri üzerinde 484 metre uzunluğunda ve her hava şartlarına dayanıklı olarak inşaa edilmiş. Honduras fırtına ve kasırgalarıyla meşhur bir ülke. 1998 Ekim ayında Mitch Kasırgası Honduras’ı vurdu. Dört günlük yağışta altı aylık yağmur yağdı ve tüm bölgeyi su bastı. 6-7 bin kişi hayatını kaybetti.

 

 

Choluteca köprüsü hariç Honduras’taki bütün köprüler yıkılmıştı. Yaşanan taşkın Choluteca nehrini yatağını değiştirmeye zorlamıştı. Yeni bir kanal yaratmıştı ve nehir artık köprünün yanından akıyordu; altından değil. Sonuç olarak plan ve bekletilerimiz, hayat akışımızı belirlemek içindir. Nitekim hayatın da bir akışı vardır.

 

Nehirler üzerine inşa edeceğiniz mutlu bir geleceğe… Hoşça kalın!

Yorum Ekle


Anı yaşa, hayat kısa be dostum! Hayatın değeri, ve değerli taş hikayesi Kriz anında inisiyatif almak Gayrimenkul yatırımında 3D Formülü Rol modeli olmak ya da olmamak… Kul plan yapar, Yaradan gülermiş Yalan bir hak ihlalidir Gezegenimizin sonu mu geliyor? Covid-19 ve yeni dünya düzeni Koca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü