Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPMALI!

Herkes bildiği alanda iş yapmalı, bilgi sahibi olduğu alanda ancak başarı elde edilebilir. Birkaç farklı yolda zirveye çıkmak hem başarıyı güçleştirir hem de geciktirir.  Bazı kurumların Basın-yayın müdürlükleri ve basın danışmanları basınla alakalı bilgi sahibi olmadığı gibi dalga geçercesine tavırları ve önerileri basın camiasını çileden çıkartıyor. Sözüm bu konuda bilgi sahibi olmayan müdürlüklerin ve danışmanların işi ehline bırakmaları olmalıdır. Bir basın toplantısı nasıl yapılır, haber bülteni nasıl hazırlanır… Basın toplantısını yapacak kişilerin konuyla ilgi bilgi birikimine yabancı bu vatandaşlara sesleniyorum; herkes bildiği işi yapsın…

 
Özellikle parti teşkilatları ve belediye basın danışmalarının çoğu bu konuda zayıf. Zayıf dememin sebebi benim iyimserliğimden. Günde birkaç basın toplantısına davet ediliyoruz. Hepsine yetişmeye çalışıyoruz. Kimileri gazetecileri devlet tarafında maaşlı memurları sanıyor.

- “Siz gazeteciler görevinizi yapmıyorsunuz, bizim haberlere yer vermiyorsunuz?”

 

Ya kardeşim yaptığın işi haber olmasını istiyorsan öncellikle

1-Haber değeri taşıyacak.
(Başkan öksürdü veya yürüyüşe çıktı gibi başlıkların haber olmayacağı. Sırf hizmet yapıyoruz havası yaratmak için gerekli gereksiz haber değeri olmayan övgü dolu sözlerle sözlü bültenler.)
2-İlan duyurularını  her gazeteye aynı tarifle yollamak  (Her gazete bir değil, tıpkı belediye başkanı veya parti ilçe başkanlarının bir zabıta ile aynı olmadığı gibi. )
3-Yayının süresi, içeriği, dağılımı, trajı, görselliği vb.  (Yani her gazete, gazete değil, eğer her gazeteye gazete dersek; tıpkı Mercedes markalı bir araçla, Murat 124’ü  aynı kefe koymak gibi bir şey olur.)
4-Yerel basın senin hizmetçin değil ve herhangi bir kuruluştan da bir ödenek almıyor. Dünyanın parasını broşürlere yatıracağına yerel gazeteleri kullanabilmesini öğrenmelisin.
Bu maddeler çoğaltılabilir, küçük hediyelerle değil de zor durumda olan yerel basına gerçek manada desteklemezsiniz, seçimden seçime yayın yapan gazeteler olur hayatınızda. O zaman da ‘Kendin Pişir Kendin Ye’ muhabbetinin ötesine geçmez. Gerek yerel yönetimler olsun, gerekse devlet olsun,  bu konuda acil bir çalışma yapılmalı, gerek ulusal basına olsun, gerekse yerel basına olsun bir düzenleme gerekli. Herkesin her şeyi bildiği bir Türkiye’de basında da bir adım öteye gidilemez.

Yorum Ekle


Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir 10 Yıllık İstikrar 2019'da İstanbul'u alan kazanır Yaşantımıza el koyan akıllı telefonlar CHP Üsküdar ONUR’unu Kaybetti