Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         SİYASET HOBİ Mİ, MESLEK Mİ?

Siyâset, belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir. Bu uzlaştırma faaliyeti ise yönetim erkinin elde bulunması ile gerçekleşir. Bu  tanıma bakıldığında siyastin, bilimsel tanımlaması ile ülkemizdeki mevcut siyasetin uyuşmadığını çok açık. Memleketimizdeki siyasetin, bilimsel siyasete neden uyuşmadığı ise siyasetin türlerine bağlı.

 

Türkiye’de  siyaset iki türlü yapılıyor: Hobi ve meslek ..  Siyaseti  hobi yapanlar, daha çok tabele partilerin bünyesinde zaman geçirme, ego tatmini ve kendini kandırma gibi birkaç seçenekten oluşan bir siyasi serüven türüdür.

 


Siyaseti meslek olarak yapanlar ise, işini gücünü kurmuş kalburüstü dediğimiz yani kurumsal kimlik kazanmış kişilerin tercih ettiği ve genellikle de başarılı oldukları türüdür. Siyaseti Meslek olarak yapanlar büyük düşünüp, daha ciddi adımlar atması bu alanda başarıyı arttıran etkenlerdir.

 

Siyaseti Mesleğe çevirmek ise, Birikim, eğitim, deneyim ve önemlisi iyi bir psikolog olmak gerek. Vatandaşı iyi anlamak, vatandaşın ruhunu okşamak ortak nokta bulmak kısacası empati kurmak lazım. Çünkü Siyaset, halkın seni dinlediği sürece başarılı olma ihtimalı olan bir meslek. Halk seni dinledi mi düşünceni aktarmakta zorlanmasın. Düşünceni empati kurarak verdin mi sempatik olursun. Sempatik oldun mu sampatizanın çoğalır. Sempitazan çoğaldı mı  gelsin oylar gitsin oylar.


 

Deniz Baykal da siyaseti meslek olarak yapanlardan. Dolaysıyla mesleği bırakıp köşesine çekileceğine hiç ihtimal vermiyorum. Baykal’ın istifası stratejik bir olgu. Bana göre doğru güdülmüş strateji doğru sonuçlar çıkartabilir siyaset adına. Baykal’ın “dönmem” demesine bakılmamalı, er geç mesleğine dönecektir. Bu bir gün olur bir yıl olur ama dönecektir. Mesleğin zirvesinde olan biri neden bıraksın ki. “Kasetten dolayı” dediğinizi duyar gibi oldum. Bu memlekette kaseti çıkan mağdur koltuğunda oturmuş, belli bir zaman sonra bu mağduriyet  lehine güzel sonuçlar doğurmuş. Bu duruma örnek vermeme gerek yok sanırım…

 

Yorum Ekle


Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir 10 Yıllık İstikrar 2019'da İstanbul'u alan kazanır Yaşantımıza el koyan akıllı telefonlar CHP Üsküdar ONUR’unu Kaybetti