Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Hamit Kurt

          hamitkurt34@gmail.com
         RİZE’YE UZANAN GÖNÜL KÖPRÜSÜ

KARADENİZ’İN HIRÇIN İNSANI KAÇKAR’A MEYDAN OKUYOR

Geçtiğimiz günlerde RİDEF ve Van Vakfı’nın  birlikte organize ettiği “Serhat İlimiz Van’dan, Çayın Diyarı Rize’ye Gönül Köprüsü” kapsamında 60 kişilik bir heyetle İstanbul ve Van’dan Rize’ye gittik. Üç günlük kültür gezimizde gördüm ki; memleketimizin her köşesi, her noktası bir başka güzel. Yemyeşil tepelerde birerli ikişerli evler, teleferik (varan gel ) ile vadiye uzanan zorlu bir hayat. Adeta Karadeniz’in hırçın insanı, Kaçkar’a meydan okuyor.

 

 Belki de hayata bu kadar bağlayan, Kaçkar’ın ulaşılmazlığıydı kim bilir…

Ayder Yaylası’ndan, Rize’nin merkezine uzanan Fırtına Deresi’nde farklı iki coğrafyanın insanları birlik ve beraberlik içerisinde yenilen bir alabalığın tadına; başka türlü ulaşmak mümkün mü?

Hele; Ardeşen İlçesi’ne Bağlı Tunca Beldesi’ne yaptığımız yolculukta heyeti karşılamak için bütün gün hazırlık yapan belde halkının sıcaklığı, gönüllerimizi nasıl okşadığını kelimelerle anlatmak mümkün mü?

Tunca Belediyesi’nin binasına araç yolu yoktu. Patika bir yolda belediye binasına vardık. Belediye binasının önünde bizleri bekleyen Belediye Başkanı Ahmet Topal ile gözlerinin içi gülen yaşlı amcalarımızın o sıcak karşılamaları “Gönül yolu bir oldu mu başka yola gerek yok” dercesine bir karşılamaydı.

Belde halkının hazırladığı Laz böreği ikram edildi. “Yatıya kalsanız da biraz daha muhabbet edelim” ısrarlarına rağmen Rize Merkezi’ne Belediye’nin katkılarıyla gerçekleştiren programa katılmak için yola koyulduk; o unutulmaz   misafirperverlik örneğini geride bırakarak.

 

 

Üçüncü günün sabahında Rize Kalesi’nde yapılan mıhlamalı kahvaltının ardından, Ovit Yaylası Şenlikleri’ne katılmak üzere Ovit Yaylası’na çıktık. O muazzam tabiatın içini yararcasına tırmandıkça bir başka atmosfer aracın penceresinde yüzümüzü yalıyordu. Bir ferahlık, bir huzur kaplıyordu bedenlerimizi.
Yayla tıklım tıklımdı. Rize ve çevre illerden istila edilmişti adeta. Ama, Van ve İstanbul’dan gelen heyet, serin yaylaya gönül sıcaklığı  dolduruyordu.

 

 

Bu güzel memleketin neresinde yaşarsak yaşayalım, bir beraberlik olduğu sürece gözlerimizin içi birbirimize karşı hep gülecek, hep parlayacak...

Yorum Ekle


Ne susuzluk ne deprem ne de trafik... Vazgeçilmezsin ey İstanbul! Fikrimizle İşinize Aş Katıyoruz 31 Mart Yerel Seçimlerinin şimdiden kazan adayları AK Parti Kartal’ı kazanabilir mi? Mahmut Ekşi, aday olacak mı? AK Parti, İstanbul’da bu 3 ilçede devam diyebilir 10 Yıllık İstikrar 2019'da İstanbul'u alan kazanır Yaşantımıza el koyan akıllı telefonlar CHP Üsküdar ONUR’unu Kaybetti