Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Yusuf İzzettin Güven

          dryusufguven@hotmail.com
         YENİ BİR ÇAĞIN DÖNÜM NOKTASINDAYIZ.

15 Temmuz hain darbe girişiminin oluşturduğu travmanın etkileri ile doğal olarak, sorumlularına olan yoğun kızgınlıklarla olaylar tam olarak değerlendirilememektedir.

FETÖ olayını sadece Ak parti ya da Türkiye için tehdit olarak görüp değerlendirmenin ne kadar yanlış olduğunu zannediyorum önümüzdeki yıllarda çok net bir şekilde tüm dünya ile birlikte göreceğiz.

Yaşadığımız olay tüm dünyaya birkaç yüz milyon dolarlık finans ve zamana yayılı bir örgütlenme modeli ile her ülkenin rahatlıkla ele geçirilebileceğini göstermiştir. Esasen insanlık tarihi boyunca mikro örnekleri yaşanmış olsa da 50-55 yıllık süreci ile doğrudan bir devleti ele geçirme eylemi açısındanilk ve tektir.

Artık dünyada yeni bir çağ başlamıştır. Hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktır. Mevcut durumda var olan ülke sınırları, devletlerin gücüne dayalı dünya düzeni, sömürgeci devletlerin hakimiyetleri ulus devletler vs bir çok kavram artık hükmünü yitirmek durumundadır.

 

DARBE GİRİŞİMİ MECBURİYETTEN ERKENE ALINMIŞTIR

 

5-6 yıl daha sabretmiş olsalar zaten tek bir kurşun bile atmadan tüm devleti ele geçirebileceklerken, hemen güneyimizde oluşturulmaya çalışılan bant devlet ve yeni haritaların tesisi süreçlerinin belki de tahmin edilenden çok daha hızlı gelişmesi ile üst aklın yani egemen gücün kendi önceliklerinin yerel önceliklerin önüne geçmesi neticesinde beklenememiştir.

Bu güne kadar dinamikler devletlerin organizasyon ve örgütlülüklerinin bireylere göre tartışılmaz üstünlüğüne dayalı idi. Bu durumu sadece zorlayabilen çok daha uzun zamanlara ve geçmişe dayalı organize örgütlü yapılar olan Mason teşkilatı, Tapınak şövalyeleri, Haşhaşilerdi. Bunlar her önüne gelenin kurup geliştirip etkin hale getirebileceği yapılar olmadıklarından kolay kolay rekabete de açık değillerdi. Dolayısı ile kendi kendine bir otokontrol mekanizması ile yeni yapıların oluşması engelleniyordu.

FETÖ örneğinde görüldü ki gelişen ulaşım, iletişim sistemleri ile ortaya çıkan yeni sosyolojik yapılarla çok daha kısa bir sürede daha küçük finansmanlarla bu yapılar oluşturulabilmektedir.

Toplumların kendilerini oluşturan bireylerde yarattığı yalnızlık hissiyatının sanal alemlerde ya da bu tür içine kapanık örgütlenmelerin yarattığı aidiyetlerle giderilmeye çalışılması bu sürece çok büyük katkılarda bulunmaktadır.Nitekim tüm dünyada farklı ülkelerden farklı etnik kökene sahip bireyler rahatlıkla bu tür bir yapılanma çatısı içinde kendi yalnızlığını giderecek kendini ait hissedebileceği bir ortama kavuşabilmektedir.

Bu yapılar görece çok daha az örgütlü diğer bireylere göre adeta bir devlet avantajı ile haksız rekabet koşulları oluşturmakta hem o bireylere hem de örgütlü yapıya güç ve finansman avantajları, kaynakları yaratmakta, birbirleri ile dayanışma içinde olan bu kişiler hızla kariyerlerinde ilerlerken ekonomik yönden de çok yüksek gelir düzeyleri ile hakimiyetlerini pekiştirebilmektedirler.

Ne yazık ki kayıt dışılık ve ele geçirilen kamu kurum ve kuruluşlarındaki makamlar aracılığı ile de bu yapıların kontrollerinin devletler tarafından sağlanması adeta imkansız hale gelmektedir.

 

BÖYLE BİR YAPIYLA SÜPERGÜÇ BİLE OLSANIZ GELENEKSEL UYGULAMALARLA MÜCADELE ÇOK ZORDUR.

 

Bu şekilde bir yapılanma ile cebinde birkaç yüz milyon dolarlık finansmanı olan, ciddi bir yol haritası ve sabrı olan herkes hangi büyüklükte olursa olsun her devleti ele geçirip ilk kalesini elde ederek tüm dünyada hakimiyet kurabilir.

Şimdilik görünen o ki nispeten uzun olan 50-60 yıllık süreci kurumsal olarak süper güçlerin istihbarat servislerinin kurumsallıkları halletmektedir. Oysa çok daha gelişen ve hızlanan ulaşım ve iletişim kanallarını göz önüne aldığımızda bu süreçlerin o kadarda uzun zamanlara ihtiyaçları da yakın zamanda ortadan kalkacağından rahatlıkla o kurumsal üst akıllarda devre dışı kalarak çok daha kolay bir şekilde bireysel akıllarla da bu süreç sağlanabilecektir.

Kısacası bu gün için süper güçlerin istihbarat servisleri tarafından bir alet olarak kullanılan yöntem ile cin lambadan çıkmıştır ve yakın gelecekte artık onlar tarafından da kontrol edilemeyen çok sayıda yapılar mevcut dünya düzenindeki sınırları ve devletleri yok ederek yeni güç odakları yaratacaklar ve kaos ortamı oluşturacaklardır.

Korkarım FETÖ sadece bizler ve bu ülke açısından değil aynı zamanda yenidünya düzenini başlatacak sosyolojik sürecin fiili ilk örneği olarak tarih sayfalarında yerini alacaktır, sonuçta ortada bir tarih kalırsa elbette.

Yorum Ekle


Yeni bir çağın dönüm noktasındayız. Neden İslam coğrafyasında sürekli kan ve gözyaşı hakim ? 17 Nisan çok geç olabilir Toplum Mühendisliği Tehlike büyük Biz Türkler Darbe Geliyor Reis! FETÖ virüs mü, kanser mi? Darbeyi önlemek... Oyun bitmedi daha
cehdi alper
yeni bir çağın dönüm noktasındayız