Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Doç. Dr. Güler Demir

          gulerdemir2009@gmail.com
         BAŞARI MI MUTLULUĞU GETİRİR, MUTLULUK MU BAŞARIYI?

Yakın tarihlere kadar başarının mutluluğu getirdiği varsayımının neredeyse kolektif bir bilinç oluşturduğunu biliyoruz. Ebeveynlerin çocuklarına sürekli ilettiği mesaj, başarmak için tüm güçlerini kullanmaları olmamış mıdır? Kendilerini görmek istedikleri ancak şu ya da bu nedenlerle ulaşamadıkları konumlara çocuklarının ulaşması hayali ile neredeyse onların tercihlerini hiç sayacak kadar ileri gitmeleri de bu koşullanmanın yansımalarından değil midir?

Oysa eğitim bilimcilerin, psikologların, psikiyatristlerin araştırmaları artık tam da tersine ışık tutacak türden: Başarı mutluluğu değil, mutluluk başarıyı getiriyor!

Pek çok çalışma, örneğin Psikoloji Bülteni (Psychological Bulletin) tarafından yapılan tam 225 araştırma, başarının ille de mutluluğa yol açmadığı ama mutlu insanların genellikle yaşamın çoğu alanında başarıyı elde ettiği sonuçlarını gösteriyor. Bu araştırmalara göre mutlu insanlar mutluluklarını pekiştirecek yeni hedeflerin arayışına giriyorlar. Mutlu insanların özgüvenli, iyimser ve enerjik olmaları onların çevreleri tarafından sevilen, sosyal bir kişi olarak değerlendirmelerine yol açıyor. Bu olumlu enerji yayıldığı çevrede olumlu bir sinerjiye dönüşüyor. Kişinin yaşamı bir bütün olarak algılaması, örneğin, sağlığına, görünümüne özen göstermesi, sporla ilgilenmesi, ilgi duyduğu alanlarda hobilere yönelmesi, insanlara, hayvanlara ve tüm diğer canlılara sevgi ile yaklaşması mutluluğu ve ona bağlı biçimde başarıyı biçimlendiren koşullar.

Mutluluğu ön plana alan kişiler için, bilgi edinmek, bir görev ya da hedeflenen konuma götürecek bir araç gibi algılanmak yerine, öğrenmenin ve öğrendiğini paylaşmanın zevkine dönüşüyor. Onlara göre bilgi, pratiğe dönüştüğünde güzel olanı, iyi olanı getirmesi ya da üzüntü veren şeyleri ortadan kaldırması durumunda bir değer kazanıyor. Buradan yola çıkıldığında mutlu olmanın duyarsız olmakla özdeşmiş gibi algılanmaması gerektiği de gün yüzüne çıkıyor. Paradoksal biçimde aslında salt kendisine, kendi başarısına dönük hareket eden kişilerde bu duyarsızlık dikkatleri çeker boyutlara ulaşıyor. Mutlu insan kendisine ve çevresine karşı sevgi ve merhamet ile doludur. Sevgisiz, empati kurmayan, bilgiyi paylaşmak için değil diğerleri üzerinde iktidar kurmak, kendi kimliğini kanıtlamak için kullanan bir kişinin diğerleri ile kuracağı iletişimi hayal edin! Belli çıkarlara odaklanarak başarıyı hedef alan bu insanlar, belli başlı kazanımları ellerinden alındığında tüm dünyası yıkılacak kişilerdir. Çünkü onların yaşamlarında kendi egoları dışında tutunacakları bir dal yoktur ki! Onlara biraz yakından bakarsanız aslında mutsuzluklarını görüverirsiniz. 

Yorum Ekle


Güç zehirlenmesi ve alçakgönüllülük Bir Virüsün Gizlediği Mesajlar Al Gülüm Ver Gülüm! ‘Kolalı Etek’lerin İstilası (Canetti, Körleşme) İnadına İyilik Ucuz Mutluluklar mı Yoksa Yüce Acılar mı, Hangisi? Dizi Deyip Geçmemeli Var Gücü ile Susmak Eleştirinin Egosantrik Cazibesi Bataklığın Kıyısındaki Güçsüzlük