Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Güler Demir

          gulerdemir2009@gmail.com
         GÜN GELİR DEVRAN DÖNER…

Duygularını küfür ya da argo ifadelere dökmek yasaklanmış bir eylemdir.  Ancak o argo ifadeler ya da küfürler zaman zaman beylik sözlerle ne yapıp etseniz de o kadar doğru ve anlamlı bir biçimde hedefini bulamaz. Tıpkı Laid Back’in, Keep Smiling adlı albümünde “White Horse” adlı zannedersem 1983 çıkış tarihli şarkısının sözleri gibi. Eski bir şarkıdır ve içinde geçen “If you want to be rich, you got to be a bitch” sözleri Türkçe ’ye çevirdiğinizde ilk anda sizi rahatsız eden bir ifade ile ortaya çıkar. “Zengin olmak istiyorsan, …… olmalısın!”

Boşluğu doldurmadım, varın o boşluğu siz doldurun. Cinsiyetçi bir söylem gibi algılansa da, boşluğu dolduran sözcüğün aslında cinsiyeti yoktur. O sözcüğün nitelediği kişi dizginleri eline almak ya da dizginleri tutan kişinin/kişilerin yanında yer almak için metalaşmış bir varlıktır sadece. Bu sözcük, aslında ne kadar rahatsız olursak olalım zengin ya da güçlü olmak için pek çok kapıyı açan anahtar sözcüğün kendisidir. Şüphesiz açamadığı kapılar vardır. Açılmayan o sağlam kapılar ise bize “hala yaşamak için, evreni ve insanları sevmek için bir umudum var” dedirten cinstendirler. Ve ne yazık sayıları gittikçe de azalan kapılardır.

Evet, zengin mi olmak istiyorsunuz? Ya da güçlü mü? Kendiniz dışında herşey olmalısınız. Ödünler vermelisiniz. Bedeninizi, ruhunuzu, duygularınızı, inançlarınızı, kısacası neredeyse sizi siz yapan ne varsa bir kaçı ya da çoğunu bir alışverişte kullanmalısınız. Böylece güç hiyerarşisinde arzu ettiğiniz basamağı kaparsınız. Sonra o basamağın altında kalanlara hükmetmenin keyfini sürersiniz. Daha üst basamaktakiler ise sizin için sırça köşk sakinleridir. Elde ettiğiniz yerin yüzölçümü genişledikçe (iç dünyasında belki de sizi zerre kadar sevmeseler de) gücünüzü alkışlayanların sayısı da çoğalır.

Dünya tarihinde gerçekleşen ve dünyanın kaderini değiştiren, toplumları dönüştüren ister savaşlar, devrimler, ister teknolojiler olsun, değişmeyen, inatla yerini koruyan formüldür bu. Ya güçlü olmalı ya da o gücün kaymağından yararlanmak için o güce tapmalısınız. Daha da acısı, saygın ve entelektüel diye nitelenen kurum ve kuruluşların dahi bu sarmaldan bağımsız olmamasıdır. Peki bu hep böyle mi sürecektir? Türkçe’de güzel bir söyleyiş vardır: “gün gelir devran döner”… Evet gün gelecek devran dönecek ve o gün gelecektir; hesapsızca, salt emeği ve onuru ile ayakta durmaya çalışanların dünyayı güzelleştireceği, haklının haksızı yeneceği gün…

Yorum Ekle


Al Gülüm Ver Gülüm! ‘Kolalı Etek’lerin İstilası (Canetti, Körleşme) İnadına İyilik Ucuz Mutluluklar mı Yoksa Yüce Acılar mı, Hangisi? Dizi Deyip Geçmemeli Var Gücü ile Susmak Eleştirinin Egosantrik Cazibesi Bataklığın Kıyısındaki Güçsüzlük Gün Gelir Devran Döner… Doğar doğmaz yaşlananlara!