Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
26.10.2020 - 20:52
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yabancı dili neden öğrenemiyoruz

Türkiye’de ilk yabancı dil vakfı SEYEV’i kuran, bu konuda çok fazla çalışması bulunan ve dil bilmenin önemine vurgu yapan Seda Yekeler, Türkiye’nin yabancı dil edinmedeki son durumunu anlattı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Seda Yekeler, “Anadilinde okuduğunu anlama becerisini kazandıramadığımız, okuma ve araştırmayı bir macera ya da tutku düzeyinde aşılayamadığımız insanlarımıza dil edindirmeye çalışıyoruz. Dil ediniminde en büyük motivasyon iletişim kurmak ise, ikincisi de meraktır.” Yekeler ‘’Yapılan araştırmalar gösteriyor ki toplum olarak okuduğumuzu anlamada çok gerilerdeyiz’’ dedi. Türkiye’nin, PISA testlerinde okuduğunu anlamada 72 ülke arasından 50’nci sırada yer alıyor.

NEDEN YABANCI DİL KONUŞAMIYORUZ

Education First (Ana dili İngilizce olmayan 1.3 milyon kişi üzerinde yapılan İngilizce yeterlilik araştırması) bilgilerine göre: ülkemizde bir yılda yaklaşık 200 ile 250 bin öğrencinin yabancı dil eğitimi için 300 ile 350 milyon TL arası harcama yaptığını belirtti. Yekeler, bu denli vakit ve nakit harcanmasına karşın 88 ülke arasında yapılan araştırmada ülkemizin 73’üncü sırada yer aldığını belirten Yekeler, ‘’Sen de Konuşabilirsin’’ adlı kitabı da yabancı dil değil ikinci dil demeyi tercih ediyorum. Birinci dilimiz olan ana dilimizin yanına ikinci ve üçüncü dilleri eklememiz gerek’’ dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :