Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.02.2019 - 00:06
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

10 parmak klavye ile yazmak isteyenlere 6 öneri

10 parmak klavye kullanımı, sektör fark etmeksizin işinde ya da akademik yaşamında bilgisayar kullanan herkes için faydalı bir donanımdır.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncel Posta Gazetesi/İstanbul

 

İşinizi daha verimli şekilde yapmanızı sağlayan on parmak klavye ile yazarken dikkat etmeniz gereken bu 6 nokta ise, daha hızlanmanızı sağlarken hatalarınızı da azaltmanız için yardımcı olacak.

 

Pratik yapmaya asla ara vermeyin

10 parmak klavye, doğuştan gelen bir yetenek değildir. Belirli teknikler, kas hafızası ve yeterince pratik ile herkes etkili bir şekilde on parmağını kullanarak yazı yazabilir. On parmak klavye kullanımı için en önemli konu pratikleri eksiksiz sürdürmektir. Günün belli aralıklarında, aktif çalışmadığınız dönemlerde dahi farklı metinler üzerinde on parmak klavye çalışması yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

 

Tuşlara kesinlikle bakmayın

Klavyede hızlı yazmanın ilk kuralı, tuşlara asla bakmamaktır. On parmak klavye kullanımında yeterince hızlı ve pratik şekilde yazmak istiyorsanız, bastığınız tuşa klavyede bakmak yerine ekranda görmek çok daha etkili olacaktır. 10 parmak klavye öğrenip, hatasız ve hızlı yazmanın en önemli kuralı klavyeye bakmamaktır. Bu durum hem sizin klavye odaklı hafızanızı geliştirecektir, hem de hatalarınızı hızlı şekilde görüp düzeltmenizi sağlayacaktır. O an yazdığınız kelimedeki bir hataya anında müdahale ederek, kritik metin yanlışlarından da kaçınacaksınız.

 

Parmaklarınızı eğitin

On parmak klavye alışkanlığı olmayan birisi için, klavye yazım tekniklerini öğrenmek, 10 parmak yazarken hangi parmağın hangi tuşlar için kullanılması gerektiğini öğrendikten sonra buna alışmak zaman alabilir. Ancak unutmayın ki, parmaklarınızı belirli tuşlar için eğittikten sonra, yazma hızınız bir anda ciddi bir şekilde yükselecek. Parmaklarınızı eğitme aşamasında yapacağınız bir hata ya da edinebileceğiniz farklı bir alışkanlık, öğrenme sürecinin yanlış ilerlemesini sağlayabilir. Bu yüzden 10 parmak klavye öğrenirken giriş süreci, teorik bilgilerin üzerine bolca parmak eğitimi gerekiyor.

 

Küçük ve serçe parmaklar

10 parmak klavye öğrenme aşamasında, sizi en çok zorlayacak durumlardan bir tanesi, küçük parmakların ve serçe parmakların yazım sürecine dahil olmasıdır. Daha önce klavyede kullanmadığınız bu parmakları da sürece dahil etmek için çok fazla pratik yapmanız, çalışmanız önemlidir. Daha önce klavye kullanımında deneyimli olsanız dahi, alışkanlıklarınızı değiştirmek, hiç kullanmadığınız parmaklarla yazı yazmaya çalışmak radikal bir değişimdir. Kas hafızanız, klavyedeki tüm tuşlar için yalnızca 5-6 parmağınızı kullandığınız için size direnecektir. Ancak bunu kırmanın, özellikle küçük ve serçe parmaklar için tek bir yolu vardır. O da daha fazla zaman ayırmaktır.

 

Yavaş bir öğrenme süreci

Öğrenme aşamasında acele etmemek ve tempoyu hafif bir şekilde artırmak, 10 parmak klavye eğitiminde önemli bir konudur. Amaç, el ve parmak kaslarınızın bu bilgileri temelli bir şekilde öğrenmesi, hafızasına almasıdır. İlk etapta yavaş bir şekilde öğrenmekte hiçbir sakınca yoktur. Düşük tempolu metin yazım süreçlerinin ardından ilerlediğinizi hissettiğinizde, yazım temponuzu artırabilirsiniz. Öğrenirken hatalardan kaçınmak adına yavaş ilerlemek ve sağlam bir temel atmak önemlidir. Temel bilgileri iyice öğrendikten sonra, hızınızı artırabilirsiniz. Hız, on parmak klavyede sonradan da üzerinde çalışılabilir bir konudur.

 

İnternetteki kaynaklardan faydalanın

Geçmiş yıllarda, on parmak klavye eğitimi ile ilgili yeterince içerik, döküman söz konusu değildi. Şimdi ise, onparmak.org gibi klavye öğrenme ve hız testi siteleri mevcut. Dakikada kaç kelime yazabildiğinizi öğrenebildiğiniz bu sitelerde kendi durumunuzu görebilir, on parmak klavye yazım kurallarını inceleyebilirsiniz. Unutmayın ki, klavyede hızlı ve hatasız bir on parmak tekniği için en önemli şart, zaman ayırmak ve çok çalışmaktır.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :