Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
19.07.2012 - 10:31
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2012 THY Hostes alımı ve başvuruları

THY kabin memuru alacağını açıkladı. Türk Hava Yollarının yaptığı açıklama şu şekilde;

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Türk Hava Yolları, kabin memuru alımı yapacağını açıkladı. Gerekli şartları ve koşulları ise şu şekilde sıraladı.

İşte THY’nin kabin memuru olabilmek için gerekli şartlar;

Ön Koşullar

1. T.C. uyruklu olmak. 2. En az lise ve dengi okul mezunu olmak. (Yurtdışında eğitim görmüş adaylar için denklik belgesi ibraz etmesi zorunludur.) 3. Orta seviyede yabancı dil (İngilizce) bilmek. 4. Erkek adaylar için, işe kabul tarihi itibariyle askerlik hizmeti en az 1 yıl tecilli olmak. 5. İstanbul ilinde ikamet etmeyi kabul etmek. 6. 01.01.1980 ile 31.12.1986 tarihleri arası doğumlu olmak. 7. Adli sicil kaydı olmamak. (Taksirli trafik suçları hariç)

Sağlık ve Fiziki Koşullar

1. Bayanlar için 1.63-1.80 cm. arası boya sahip olmak. 2. Erkekler için 1.70-1.90 cm. arası boya sahip olmak. 3. Boy ve kilo arasında uygun farklılıkta olmak. (Ölçümler THY veya THY’nin belirleyeceği kurum/kuruluşlarca yapılacaktır.) 4. Sağlık durumu uçuşa müsait olmak. (THY’nin yönlendireceği sağlık kurumlarından sağlık durumunun uygun olduğuna dair rapor almak.) 5. Herhangi bir engeli (Fiziksel ve zihinsel olarak) bulunmamak.

SON DAKİKA HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol

• Yukarıdaki şartları haiz olan adayların, ilana online olarak (İnternet üzerinden) başvurmaları gerekmektedir. İlana online olarak başvuruda bulunan adaylar, başvurusunu eksiksiz olarak doldurup onayladıktan sonra karşılarına aday numarası ve şifre ekranı gelecektir.

• Internet üzerinden başvuru yapan tüm adaylar alım süreci boyunca katılacakları tüm aşamalara ait bilgi ve sonuçları bu aday numarası ve şifre ile takip edeceklerdir. Bu nedenle söz konusu aday numarası ve şifrenin özenle korunması gerekmektedir.

Başvuru formuna www.thy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İlan, yeterli görülen sayıda başvuru alınana kadar yayında kalacağı için elinizi çabuk tutmanızı ve hemen başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim.

Her iş başvurusunda olduğu gibi bence artık hostes alımlarında da üniversite şartı konmalı. İş ilanlarına baktığınızda lise mezunu arayan çok az… Hostesliğe 1-1,5 milyara yakın maaş alınan bir iş olarak bakıldığında, yurt dışında Türkiye’yi temsil ettikleri düşünüldüğünde artık bu meslekte de lise mezunu şartının kaldırılması bunun yerine en az 2 yıllık üniversite mezunu şartı konulması gerektiğini düşünüyorum. Bu işin daha ciddiye alınan bir iş haline gelmesi için bunun iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Liseden mezun olmuş, üniversiteyi kazanamamış her işte üniversite mezunu istenirken burada böyle bir şart olmadığını görüp gelen birçok boş insan var başvurulara… Geçtiğimiz yıllarda 7 binleri bulan başvurular olmuştu. İş başvurularını değerlendiren profesyoneller seçim yaparken eminim okula dikkat ediyorlardır.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığım ilginç bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bindiğim bir taksi şoförü ne gariptir ki bana 7 ay THY’de uçuş hostesliği yaptığını söyledi aslında stewart olduğunu dahi söyleyemedi uçtum dedi durdu. Genç, kaba saba, serseri vari, kabadayı tarzlı biriydi. Çok şaşırdım hosteslik yaptığını söylediğinde hatta inanmadım… Yolumuz uzun olduğu için işin içeriğini öğrenmek istedim. Bir yerden torpil bulmuş ve kendisine Hamdi Topçu’nun ismi verilmiş. Sınavlara girmiş işe alındığı söylenmiş eğitim almış. Tüm bunlardan sonra kendi işinden ayrılmış ve başlamış uçmak için beklemeye… Ancak kendisine psikolojik testten kaldığı söylenmiş… Kim söylediyse bunu tebrik ederim doğru teşhis koymuş. Ancak torpil kuvvetli gelmiş ve bu psikolojik testten kalan beyimiz Hamdi Topçu’yla tekrar görüşüp işe başlamış ve 7 ay uçmuş. Çok çok üzüldüm THY uçaklarında böyle bir kişinin uçuş hostesi olarak görev yapması bence büyük bir ayıp. Hiçbir şekilde THY’ye yakışmayan bir durum. Bir siyasi partide gençlik kolunda olduğunu söyledi bana… Nerde olursa olsun bence şirketin prestiji için kimse torpille işe alınmamalı… Yeni alımlarda da buna çok dikkat edilmesini dilerim.

 

Türk Hava Yolları, en az lise mezunu olmak üzere hostes arıyor. Ve tabii ki sadece bayanlar. ''THY A.O. Bayan Kabin Memuru Adayları Arıyor'' ilanına başvuruda bulunmak isterseniz Türk Hava Yolları'nın şu sayfasından başvurabilirsiniz. Umarım başarılı olursunuz.

THY'de hostes olmanın şartları

 

 

• T.C. uyruklu olmak. 

• En az lise veya dengi okul mezunu olmak. (Yurtdışında eğitim görmüş adaylar için denklik belgesi ibraz edilmesi zorunludur.) 

• İyi derecede İngilizce bilmek. 

• THY A.O.’nın öngördüğü ilde ikamet etmeyi kabul etmek. 

• 01.01.1980 ile 31.12.1989 tarihleri arası doğumlu olmak. 

• Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak. (Taksirli trafik suçları hariç)

• 01.08.2008 – 01.08.2009 tarihleri arasında THY A.O.’ nın herhangi bir Kabin Memuru ilanına başvuruda bulunmamış olmak. 

NOT: ERKEK ADAYLARIN BAŞVURULARI KABUL EDİLMEYECEKTİR.

Sağlık ve Fiziki Koşullar 

• 160-180 cm.arası boya sahip olmak. 

• Boy ve kilo arasında uygun farklılıkta olmak. (Ölçümler THY tarafından veya THY’nın belirleyeceği kurum/kuruluşlarca yapılacaktır.) 

• Sağlık durumu uçuşa müsait olmak. (THY’nin yönlendireceği sağlık kurumlarından sağlık durumunun uçuşa uygun olduğuna dair rapor almak.) 

• Daha önce THY A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevlerinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak. 

Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol 

• Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. İnternet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir.

• Adaylara, başvurularını eksiksiz olarak tamamlayıp onayladıktan sonra sistem tarafından aday numarası ve şifre verilecektir. Adayların, alım süreci boyunca katılacakları tüm aşamalara ait bilgi ve sonuçları bu aday numarası ve şifre ile takip etmeleri gerekecektir. Bu nedenle söz konusu aday numarası ve şifrenin özenle korunması gerekmektedir.

• Başvuruda bulunan ve gerekli şartları taşıyan adaylara elektronik ortam üzerinden önkayıt tarihi ve yeri bildirilecektir. 

• Adayların, önkayıt için belirtilecek yere yine belirtilecek tarihte; 

o 2 adet fotoğraf, 

o nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 

o En az lise veya dengi okula ait diploma aslı ve noter onaylı sureti (eğitimini yurtdışında tamamlayan adaylar için denklik belgesinin aslı ve noter onaylı sureti) 

ile şahsen gelmeleri gerekmektedir.

• İlan, yeterli sayıda başvuru alınana kadar yayında kalacaktır. 

• Daha önce herhangi bir şekilde yapılmış tüm başvurular geçersizdir.

 

Nasıl Hostes olabilirim

Hostes olmak için ne yapmalıyım

Kabin memuru yani (HOSTES ve STEWARD) olabilmek için gereken şartlar Türk Hava Yolları sitesinde alınan bilgilere göre şu şekildedir.

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. İstanbul'da ikamet etmek,

3. En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

4. Müracaat tarihinde 19 yaşını bitirmiş ve 27 yaşından gün almamış olmak,

5. İyi derecede İngilizce bilmek (ikinci dil tercih sebebidir),

6. Boy ve kilo oranları :

Bayanlar için : 160 - 175 cm arası boya sahip olmak,

Baylar için : 170 - 185 cm arası boya sahip olmak,

Boyu ile kilosu arasında uygun fark fark bulunmak:

Bayanlar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 2 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,

Baylar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 5 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,

7. Fiziki kusuru olmamak, sağlık durumu uçuşa müsait olmak, (Tam Teşekküllü Hastane Raporu gerekiyor)

8. Adli sicil kaydı bulunmamak ( trafik gibi taksirli suçlar hariç)

9. Daha önce THY. A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak

 

 

 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
salimguney 2014-01-18
hostes
hosteslik için başhuru ne zaman sona erecek
Serap 2013-01-02
İş başvurusu
Merhaba hostes olmak istiyorum. Fakat başvuru yapamadım yardımcı olur musunuz?