Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.06.2014 - 09:21
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul’da toplu ulaşıma ne kadar zam geldi ne zaman geçerli olacak?

İBB’den İstanbul halkına Musul İŞID baskını kamuflajında düzenleme adı altında Toplu Ulaşım zammı kara haberi geldi. Zamlar ne zaman başlayacak, ne kadar zam yapıldı?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

İSTANBUL halkına kara haber tez geldi; ZAM…

Toplu taşımaya yeni düzenleme adı (kamuflajı) altında zam yapıldı. Artık İstanbullular daha pahalı seyahat edecekler.

IŞİD’in Türkiye Musul Baskonsolosluk baskını gündemdeyken, bütün dikkatler ordayken, Türk insanı, Türk halkı vatandaşlarımız için kaygı duyarken; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘Fırsat bu fırsat’ deyip çaktırmadan İstanbul halkına yaptı yapacağını.

YAVAŞ YAVAŞ YUMUŞATARAK ÇAKTIRMADAN

Yandaş medyanın da desteğiyle (nasıl mı; zam haberini verirken iyi habermiş gibi önce 2012 yılından itibaren zam yapılmadığını hatırlatıp, sonra müjdeymiş gibi toplu ulaşımda yeni düzenleme adı altında) İstanbul halkının yararına ve önemsiz, ufak bir detaymış gibi gösterildi.

Evet, İstanbul halkı müjde! Toplu ulaşımda 2012’den beri zam yapılmıyormuş, artık üzülmenize gerek yok; çünkü, beklediğiniz müjde İBB’den geldi, gözünüz aydın artık daha pahalı gezecek, hergün 3-4 toplu ulaşım aracıyla işinize gidip gelirken, oh ne güzel cebinizden daha fazla para gidecek, rahat edeceksiniz.

MÜJDELİ GÜN NE ZAMAN BAŞLIYOR

Ne Zaman mı zamlı ulaşım zevkine sahip olacaksınız; 14 Haziran 2014 Cumartesi günü yeni uygulama başlayacak.

UKOME kararına göre yeni fiyat tarifesi, 14 Haziran 2014 Cumartesi günü saat 00.00 itibariyle (Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece) uygulanmaya başlanacak.

Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nda yüzde 50 indirimli yolculuk yıl sonuna kadar devam edecek. Yeni tarife şöyle:

“İstanbulkart ilk biniş ücretleri:

Tam 1,95 TL’den 2,15 TL’ye,

Öğrenci 1,00 TL’den 1,10 TL’ye,

Sosyal Kart 1,35 TL’den 1,50 TL’ye

Aktarmalı Biniş Ücretleri:

Tam 1,25 TL’den 1,45 TL’ye,

Öğrenci 0,40 TL’den 0,45 TL’ye,

Sosyal Kart 0,75 TL’den 0,85 TL’ye yükseltilmiştir.”

Aktarmalar ise kategorisine göre vatandaş lehine azalan bir şekilde düzenlendi. Aylık Mavi Kart fiyatları şöyle:

“Tam 155 TL’den 170 TL’ye,

Öğrenci 70 TL’den 77 TL’ye

Sosyal Kart 90 TL’den 100 TL’ye yükseltildi.”

Yapılan düzenleme ile tam için 180, öğrenci indirimli ve sosyal indirimli gruplar için 200 biniş hakkının tamamıyla kullanılması neticesinde birim yolculuklar ve kontörlü yolculuklara göre Aylık Mavi Kart fiyat avantajları sağlanıyor. Elektronik Bilet (sınırlı kullanımlı) ve jeton (Adalar hariç) kullanımında jeton ücreti 3 TL’den 4 TL’ye çıkarken, tek geçişlik, 2 geçişlik ve 5 geçişlik bilet ücretlerinde değişikliğe gidilmedi. Sadece 3 geçişlik bilet 9 TL’den 10 TL’ye ve 10 geçişlik bilet 28 TL’den 30 TL’ye yükseltildi. İskelelerde sabit turnikelerin veya deniz araçları üzerinde sabit validatörlerin bulunmaması halinde bu sistemlerin hizmete alınmasına kadar jeton ücreti 2 TL olarak uygulanacak.

Adalar (Şehir Hatları ve Özel Deniz Motorları); jeton ücretinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Tam, öğrenci ve Sosyal Kart’ta (indirimli gruplar) yüzde 10’luk bir artış oldu. İskelelerde sabit turnikelerin veya deniz araçları üzerinde sabit validatörlerin bulunmaması halinde bu sistemlerin hizmete alınmasına kadar jeton ücreti 3 TL olarak uygulanacak.

Bu kategoriler dışında; 50 litre veya 30 kg üzeri yük ücrete tabidir. (Şehir Hatları Vapurları, İDO Deniz Otobüsleri ve Feribotları, Özel Deniz Motorlarında).

Metrobüslerde, mevcut aktarma almaz-verir uygulamasının devam etmesine, aktarma uygulanan bilet türleriyle yapılan yolculuklarda 2 saatlik aktarma süresinin devam etmesine, arabalı vapurların saat 06.00-24.00 arasında çalışmasına karar verildi.

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :