Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.07.2014 - 12:34
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul Avrasya tüneli görüntüleri

İstanbul Avrasya Tüneli görüntüleri. İstanbul Boğazı karayolu Tüneli yeraltı görüntüleri, ilk görüntüleri yayınlandı. Kazlıçeşme-Göztepe arası 15 dakikada ulaşılacak.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

İSTANBUL ’da  iki yakayı birbirine bağlayacak İstanbul Boğazı Karayolu Tüneli görüntüleri sosyal medyadan yayınlandı.

Avrasya Tüneli adını taşıyan proje ile İstanbullular, Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikada alacak.

İstanbul Boğazı Karayolu Tüneli (Avrasya Tüneli) çalışmaları yer altında ilk kez görüntülendi. Vatan'ın haberine göre kara tünelleriyle birlikte 5.4 kilometreyi bulacak tünelin yüzde 10’unun tamamlandığı belirtilirken, Avrasya Tüneli 420 metre uzunluğa ulaştı.

2017 SONUNDA AÇILACAK

Tünel açma makinesi Yıldırım Bayezid bugün karadan deniz altına ilk defa girerek kazı çalışmasını yeni bir boyuta taşıyacak.

Yaklaşık 1.3 milyar dolarlık projeye özel olarak Almanya’da üretilen Tünel Açma Makinesi, en derin noktada deniz seviyesinin 106 metre altından geçecek. Yıldırım Bayezid deniz tabanına 26 metreden daha fazla yaklaşmayacak. Kendini 7 yılda amorti etmesi beklenen proje 2017 yılının sonuna doğru hizmete açılacak.

Avrasya Tüneli, bütün afet senaryoları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Deprem ve tsunamiye karşı dayanıklı inşa edilen tünelde, kaza ve patlama gibi acil durumlarda her 200 metrede bir sığınma odaları bulunacak. Bu odaların özelliği sızdırmaz kapılara sahip olması.

Tehlike anında odalara giren yolcular gaz ve dumandan etkilenmeyerek acil tahliye merdivenleri sayesinde alt ve üst bölümlere geçiş sağlayacak. Tünelin her iki ucunda havalandırma bacaları ve bir yakada merkezi işletme binası bulunacak.

ARIZA İÇİN CEP AÇILIYOR

Tünelde arıza yapan araçların trafiği aksatmaması için her 600 metrede bir de cep yapılacak. 7/24 kapalı devre kamera ve olay algılama sistemleriyle izlenecek tünelde herhangi bir acil durumda hızlı bir şekilde tüneldeki yolculara müdahale edilebilecek. Modern aydınlatma teknolojisi kullanılan Avrasya Tüneli’ndeki tüm yüzeyler yangından etkilenmeyen malzemelerden oluşacak. Diğer tünellerde olduğu gibi radyo frekanslarına girerek sürücüler bilgilendirilecek. Bu frekans özelliğinin diğer tünellerden farkı ise alt ve üst bölümlerdeki araçlara farklı frekanslardan bilgilendirilme yapılması olacak.

Örneğin alt bölümde yaşanan bir trafik kazası radyo frekanslarından anons edilirken, üst bölümdeki yolcular bu durumdan haberi olmayacak ve panik yaşamayacak.

 KAZLIÇEŞME-GÖZTEPE 15 DAKİKA

Avrasya Tüneli’nin tamamlanmasıyla normalde 100 dakikayı bulan Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresi 15 dakikaya kadar inecek. İstanbul Boğazı’nın altından Avrupa ve Asya kıtalarını karayoluyla bağlayacak projede deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen 5.4 kilometrelik iki katlı tünelin deniz altındaki kısmı 3.34 kilometre uzunluğunda olacak.

Projenin tamamı yani Kazlıçeşme ve Göztepe arasındaki mesafe ise 14.6 kilometre. Tünel için Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9.2 kilometrelik güzergahta ise yol genişletme ve çalışmaları, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri de yapılacak.

YALNIZCA HAFİF ARAÇLAR

İstanbul’daki trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen Avrasya Tüneli biri gidiş biri geliş olmak üzere iki katlı olarak inşa ediliyor.

Yalnızca hafif araçların geçişi için tasarlanan tünelden, Otomobil ve minibüslerin geçebilirken ağır taşıtlar, motosiklet ve yayalar geçemeyecek.

SAYILARLA AVRASYA TÜNELİ

Tünel Uzunluğu (deniz altından): 3.34 kilometre

Tünel uzunluğu toplam : 5.4 kilometre

Maliyet: 1.3 milyar dolar

Yolculuk süresi: 15 dakika

Proje güzergahının uzunluğu: 14.6 kilometre

Çalışan kişi sayısı: 900

Tüneldeki şerit sayısı: 2x2

Günlük toplam araç geçiş sayısı : 120 bin

Tünelin iç çapı: 12.5 metre

Tüneldeki eğim: Yüzde 5

Tüneldeki hız sınırı: Saatte 70 kilometre

Günlük gazete manşetleri TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :