Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.03.2016 - 21:36
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSPARK, neler yaptı neler yapacak

İSPARK, İstanbul’da otopark sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla havada, karada ve denizde olmak üzere üç kolda projeler geliştiriyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta-İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ve 2005 yılında kurulan İSPARK, “Güvenle Park Güleryüzle Hizmet” sloganıyla yoluna devam ediyor.İstanbul’da 100 bin araç kapasitesine sahip İSPARK, Kapalı ve Açık Otoparkaları, Tekne Parkları, Heliport projesi, Akıllı bisiklet, Akıllı duraklar, Cep Otogarlar ile İstanbullunun hayatını kolaylaştıracak hizmetler üretti. İSPARK, Neler yaptı; Neler yapacak bir göz atalım.

PARK ET DEVAM ET UYGULAMASI

İSPARK Park Et Devam Et Otoparkları Yaygınlaşıyor..İSPARK sürücüleri bu otoparklara yönlendirerek gidecekleri mesafeye kısa zamanda ulaşmalarını teşvik ediyor. Aynı zamanda  her gün 150 kilometrelik araç konvoyunun da trafikten çekilmesi sağlanıyor.Toplu taşıma istasyonlarına yakın noktalarda düşük ücretli otopark uygulaması olan ‘ Park et Devam Et ‘ sisteminden yılda yaklaşık 3.5 milyon kişi yararlanıyor. Park Et Devam Et projesiyle ekonomiye yıllık yaklaşık 15 milyon TL kazandırılıyor.

“İSPARK, Dönme dolap sistemiyle genişletiyor. Sistem sayesinde 2 araçlık yere 8, 4 araçlık yere 24 araç park edebiliyor.İSPARK,Carlift, Combilift ve Dönme Dolap ile Darüşşafaka, Cihangir ve Merter Katlı,Eminönü, Şişli Eser, Bezmialem, Kartal ve Kadıköy Açık otoparklarında daha fazla taşıtın parklanmasına imkan sağladı.”

BOĞAZA DÜZENLİ TEKNE PARKLAR 

İSPARK, İstanbul koylarındaki deniz taşıtlarının düzensiz parklanmasına modern çözüm üretmek amacıyla boğaz’ın değişik noktalarında ”Tekne Parklar” inşa ediyor. Kıyıdan belli bir uzaklıkta yapılacak olan Tekne Parklar ile sahiller İstanbulluların kullanımına açılırken deniz ve kıyı kirliliğinin önüne geçilecek. Öncelikli olarak İstinye ve Tarabya’da hizmete sunulan proje, kısa süre içinde Büyükdere (Sarıyer), Bebek, Paşabahçe ( Beykoz ), Kurçeşme, Kumkapı ve Maltepe’de hayata geçirilecek.İstinye koyunda 180 ve Tarabya koyunda 208, toplam 388 yat kapasiteli projenin hayata geçmesinin ardından diğer noktalarında faaliyete geçmesiyle birlikte yaklaşık 2 bin 500 yat ve teknenin paklandırılması hedefleniyor.

YOĞUN TRAFİĞE HAVA TAKSİ

İSPARK, Heliport projesi ile İstanbul trafiğine havadan çözüm sunuyor. Kadıköy ve Üsküdar Kısıklı’da yapımı tamamlanan ve içlerinde yolcu bekleme salonlarının da bulunduğu modern pistler hizmete açıldı. Sarıyer, Beyoğlu, Maltepe, Ümraniye ve Fatih pistlerinin ise proje çalışmaları devam ediyor.Heliport kullanım amaçları: Helikopter Taksi hizmeti, Doğal afetlerde ilk yardım, Ambulans / Acil Sağlık hizmetleri, Turizm, Ticari kullanım

İSTANBULLUYA AKILLI BİSİKLET

İstanbul’da ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasını pilot olarak ‘Kadıköy-Kartal’ sahil yolunda hayata geçiren İSPARK, şimdi de Avrupa Yakası’nda Florya-Yeşilköy hattını açmaya hazırlanıyor. Avcılar-Sahil ve Kartal-Pendik hatları için fizibilite çalışmaları da devam ediyor. Tüm hatların açılmasıyla birlikte İSPARK İstanbul’da vatandaşlara 350 bisiklet ile hizmet verecek. 

DURAKLAR  İSPARK’a EMANET

İBB Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yönettiği toplantıda, İstanbul genelindeki taksi, minibüs ve dolmuş taşımacılığı ile duraklarının işletme yetkisini 5 yıllığına İBB Şirketlerinden İSPARK’a verilmesini onayladı.

“İSPARK, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında kalkış ve son varış noktaları arasında ihtiyaçlara cevap veren ve hijyen şartları taşıyan 30 minibüs durağı yapıldı. Bu ara duraklarda minibüsçü esnafına ve vatandaşlara su, çay ve tuvalet hizmeti çok uygun fiyatlarla veriliyor.”

İSTANBUL'A CEP OTOGARLAR

İSPARK, bağlantı yollarına yakın noktalarda cep otogarları yapıyor. Alibeyköy’de yapımı tamamlanan cep otogarı günde 50 bin yolcuya hizmet veriyor. Otogarların kent merkezinin dışına çıkarılması amacıyla başlanan proje devam ediyor. Proje aşamasında olan Cep Otogarları;Sultangazi, Avcılar, Ümraniye, Tuzla ve Ataşehir

OTOPARKLAR BİR TIK ÖTEDE

BELBİM işbirliğiyle hazırlanan akıllı cep uygulamasıyla sürücüler rahatça otoparklara ulaşabilirken en yakın otopark alanı Navigasyon özelliği ile de  rota oluşturarak otoparklara rahatça ulaşıyorlar. IOS ve Android tabanlı akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlar için üretilen uygulamada otoparkların teknik özellikleri, boş veya doluluk oranları, fiyat tarifeleri ve ulaşım bilgileri de bulunuyor.Uygulamalar Apple Store ve Google Play’dan kolayca indirilebiliyor.

 NURETTİN KORKUT DİYOR Kİ:

İSPARK Genel Müdürü Nurettin Korkut, “Vatandaşların talepleri doğrultusunda kent genelinde uygun noktalara İSPARK’ın hizmetleri devam edecek. “Güvenle park ve güler yüzle hizmet anlayışı ile ulaşım araçlarının parklanma ihtiyacını karşılamak, etkin bir park yönetimi için mevcut kapasiteyi artırmak, kentsel ulaşım altyapısına güncel teknolojisi ve nitelikli ekibiyle katkı sağlamaktır” dedi  

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :