Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.11.2017 - 13:39
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sigortacılık tarihi bilinenden çok eski

Ares Grup Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı İdris Şimşir, sigortacılıktaki 29 senelik deneyimden yola çıkarak Dünya ve Türkiye’deki sigortacılık tarihi ve uygulamaları hakkında teorik ve pratik bilgiler verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/İstanbul

İdris Şimşir, “Sigorta kavramı insanların karşı karşıya kaldıkları büyük riskleri tek başlarına karşılayamama bu riskleri karşılamak için riski paylaşma, riski bölüşme fikri ile ortaya çıkmıştır. Sigortacılık tarihi bilinenden çok daha eskilere dayanmaktadır. M.Ö. 1800’lü yıllarda ticaret yapan kervanlar yollarda uğradıkları zararlar nedeni ile kendi aralarında para toplamak suretiyle bu zararları aralarında paylaşmışlardır.

Ülkemizde sigortacılık 19. YY’a kadar yeterince ilgi görmemiştir. 1872 yılında İngiliz sigorta şirketleri açtıkları temsilciliklerle Türkiye’de ilk sigortacılık faaliyetine başlamışlardır. Yabancı sigorta kuruluşları haksız bazı uygulamalara devam ederken ilk yerli sigorta şirketimiz olan OSMANLI UMUM SİGORTA ŞİRKETİ 1893 yılında kurulmuştur. 1914 yılında çıkarılan kanun ile yabancı şirketler teminat göstermeye ve vergi vermeye zorunlu tutulmuş ve böylece sigortacılığın denetlenmesi konusunda önemli bir adım atılmıştır. Ancak bu dönemde  ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durum  Cumhuriyet’in  ilan edilmesine kadar devam etmiş ve sigortacılığın ülkemizde gelişmesi asıl bundan sonra başlamıştır ;

-1924 yılına kadar poliçeler İngilizce ve Fransızca olarak düzenlenirken, poliçelerin Türkçe düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiştir.

-1927 yılında sigortacılık faaliyetlerini denetlemek için Teftiş ve Murakebe kanunu çıkartılmış.

-1929 yılında ilk reasürans şirketimiz Milli Reasürans T.A.Ş. kurulmuş.

-1932 yılında 29’u Türk 8’i yabancı olmak üzere toplam 37 şirket sayısına ulaşılmış

-Sigorta Şirketleri 1939 yılında Ticaret Bakanlığına bağlanmış

-1959 yılında 7397 sayılı Sigorta Murakebe Kanunu yürürlüğe girmiş

-2008 yılında ise 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu çıkartılmıştır.

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen ülkemizde sigortacılık halen arzu edilen düzeylere gelememiştir. Gerek yasal ve gerekse teknolojik alanda eksiklerimiz bulunmaktadır.

Sigortacılığın temel esası “karşılıklı iyi niyet”e dayanmaktadır. Yani hem sigorta şirketlerinin hem de sigorta tüketicilerinin iyi niyetle birbirilerine  yaklaşımda bulunması , meydana zararlar karşılanırken her iki tarafında gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Karşılıklı iyi niyet prensibi ile hareket edilmesi ve tabi ki yasal düzenlemelerdeki eksiklerin giderilmesi halinde ülkemizde sigortacılığın daha iyi duruma geleceğine ve ülke ekonomisine daha büyük katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :