Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
25.11.2019 - 23:14
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslami finansla faiz yükünden kurtulabiliriz

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan yazdı

İslam ekonomisi ve İslami finans konusundaki araştırmalar konusunda son yıllarda çok büyük boyutlarda olmasa da akademisyenlerin ilgisi artmaktadır. İslami finans özellikle reel yatırım harcamaları finansmanında geliştirilecek alternatif finansal araçlarla yoğun bir şekilde kullanılabilir.

İslami finansal enstrümanların reel yatırımlarda kullanılması halinde geleneksel borçlanma yöntemlerinin ortaya çıkarmış olduğu devasa faiz yükünden kurtulmak mümkün olacaktır. Türkiye’de 2000’li yıllarda büyük altyapı projelerine imza atılmıştır. Gelecek dönemde de benzer yatırım harcamalarının devam edeceği yönünde sağlam bir niyetin olduğu görülmektedir.

Yeni dönemde yatırım harcamalarının borçlanmayla finansmanı yerine İslami finansal enstrümanların kullanılması konusunda uygun ortam tesis edilmiştir. Zira sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayetli duruşu sayesinde başta İslam ülkeleri olmak üzere küresel ölçekte Türkiye ekonomisinin itibarı artmış bulunmaktadır. Bu güven sayesinde reel yatırımların finansmanı için uygulanacak İslami finansal yöntemlerin güçlü bir teveccüh ile karşılık bulacağını düşünmekteyiz.

İslami finans konusunda istenilen gelişme performansının yakalanması için çok sayıda tedbirin alınması ve düzenlemelerin gerçekleştirilmesi şarttır. Yanı sıra, toplumsal algının güçlendirilmesi ihmal edilmemelidir. Üniversitelerin yapacağı bilimsel çalışmalar ve bilimsel etkinlikler bu konuda kayda değer pozitif etkiler yapacaktır.

Bu amaçla, Türkiye’de çok sayıda üniversitenin yanı sıra, ulusal ve uluslararası düzeyde kamu ve özel kurum ve kuruluşların katkısıyla Uluslararası İslam Ekonomisi, Finans ve Etik Kongresinin (www.isefe.org) altıncısı 7-8 Aralık 2019 tarihinde İstanbul Hilton Kozyatağı Hotel’de düzenlenecektir.

Kongrenin bu seneki teması “İslami Finansal Teknoloji” konusudur. Kongreye Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha (INCEIF), Prof. Dr. Volker Nienhaus (Nürnberg University), Prof. Dr. Muhamad Akram Laldin (Executive Director of International Shariah Research Academi of Islamic Finance), Prof. Dr. Rui Alexandre Castanho (WSB University, Polonya & Madeira University Portekiz, Doç. Dr. Saad Azmat (LUMS) ve Sayın Ijlal Ahmed Alvi (International Islamic Financial Market) davetli konuşmacı olarak katılacaklardır. Her yıl ayrı bir temayla gerçekleştirilen bu etkinliğin İslami finans, İslam ekonomisi ve etik konularında yeni açılımlar ve politika önerileri getirerek bu alanın gelişimine katkı yapması beklenmektedir.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :