Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.02.2019 - 00:15
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konut fiyatları hakkında genel bir bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bu haberimiz tam size göre.

İnternet, her yönüyle hayatımızın bir parçası olmayı başarmıştır. Giyim ihtiyaçlarımız, ev ihtiyaçlarımız hatta ve hatta yeme-içme ile ilgili de siparişlerimizin tamamını internet üzerinden veriyoruz.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta Gazetesi/İstanbul

 

Günümüzde artık pek çok farklı şeyin fiyatını internet üzerinden araştırıyoruz. İnternet, her yönüyle hayatımızın bir parçası olmayı başarmıştır. Giyim ihtiyaçlarımız, ev ihtiyaçlarımız hatta ve hatta yeme-içme ile ilgili de siparişlerimizin tamamını internet üzerinden veriyoruz.

 

Bunun en önemli sebebi, internetin sağlamış olduğu pratiklik. İnterneti kullanarak pratik bir şekilde her konuda hem fikir sahibi olabiliyoruz hem de kolay bir şekilde dilediğimiz şeylerin siparişini verebiliyor ve evimize kadar gelmesini sağlayabiliyoruz.

 

İnternet üzerinden siparişini veremesek de araştırmasını yaptığımız sektörler arasında emlak sektörü de var. Yapılan araştırmalara göre herhangi bir gayrimenkul almak isteyen kişinin ilk temasını internet ile yapma oranı %90 olarak ortaya çıkmıştır. Yani, gayrimenkul alarak veya satarak bir şekilde bu piyasayla temasa giren kişiler %90 oranla ilk olarak internete bakıyor ve aradıkları gayrimenkulü internet üzerinden bulmak istiyorlar.

 

Bu yüksek oranı gören pek çok farklı girişim internete yönelik bu talep üzerinden kazanç elde etmek amacıyla sektörün en kazançlı işlerinden biri olan emlak ilanları yayınlama işine girmiştir. Günümüzde artık onlarca farklı internet sitesi üzerinde emlak ilanı yayını yapılmaktadır.

 

Hal böyle olunca doğru ilanın nereden bulunacağına ilişkin ev satın almak ya da kiralamak isteyen kişilerin kafasında büyük soru işaretleri oluşmaktadır. Nitekim, bu onlarca sitenin her birini tek tek gezip emlak ilanı aramak hem yorucu bir süreçtir hem de oldukça yıpratıcı prosedürler ile uğraşmak anlamına gelen emlak satın almanın zaten yorucu olan işlemlerine bir giriş mahiyetinde daha ilan araması yaparken bu kadar uğraşmak bu süreçte moral bozucu olabilecektir.

 

Bu problemi Flatfy isimli internet sitesi ile artık çözmemiz mümkün. Flatfy, aranılan tüm ev veya diğer gayrimenkul ilanlarının tamamını tek bir sayfada kullanıcılara sunmaktadır. Bu sayede, internet siteleri arasında tabiri caizse site site gezerek ilan aramak zorunda kalmayacaksınız.

 

Aslına bakılırsa Flatfy, bir gayrimenkul ilanı arama motoru olarak hizmet veren bir internet sitesidir. İnternet üzerinde yer alan tüm ilgili emlak ilanlarını bir sayfada toplayarak kullanıcılara sunmakta olan Flatfy ile aradığınız kritere sahip olan ilanı tek bir tıkla tek bir sayfada göreceksiniz.

 

Flatfy’ın sunduğu bir diğer hizmet ise veri tabanında yer alan tüm emlak ilanlarından yola çıkarak oluşturduğu aylık ortalama konut fiyatı verileridir. Bu verileri kullanarak oluşturduğu raporları her ay yayınlayan Flatfy’ın Ocak ayı raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

 

Şimdi dilerseniz Flatfy Ocak ayı konut fiyatları raporlarına birlikte göz atalım.

 

 

Flatfy internet sitesinde bulunan emlak ilan fiyatları ile oluşturulmuş raporların ilki yukarıda yer alan ve 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelerin fiyatlarına ilişkin ortalama sonuçların ülkemizin en büyük 10 şehrine göre ayrı ayrı verildiği yukarıda yer alan rapordur.

 

Rapordaki sonuçlara bakıldığında;

 

·      1+1 daire tipinde en ucuz büyükşehir 100.000 TL ile Gaziantep;

·      2+1 daire tipinde en ucuz büyükşehir 125.000 TL ile Kayseri;

·      3+1 daire tipinde en ucuz büyükşehir 185.800 TL ile Ankara;

·      4+1 daire tipinde ise en ucuz büyükşehir 340.000 TL ile Konya;

 

olarak ortaya çıkmıştır. Bunun yanında; 10 büyükşehir arasında Ocak ayı emlak ilanlarındaki fiyat ortalamalarına göre en pahalı büyükşehirler ise;

 

·      1+1 daire tipinde 210.000 TL ile aynı fiyata sahip olan İstanbul ve Antalya;

·      2+1 daire tipinde 275.000 TL ile İstanbul;

·      3+1 daire tipinde 420.100 TL ile yine İstanbul;

·      4+1 daire tipinde ise 600.000 TL ile Gaziantep;

 

10 büyükşehir istatistikleri arasında en pahalı fiyata sahip olan büyükşehirler olarak Ocak ayında raporda yer almışlardır.

 

Marmara Bölgesi’nde yer alan büyükşehirlerimizden 2 tanesinin, İstanbul ve Bursa’nın, yer aldığı raporda; Ege Bölgesi’nden 1 büyükşehir, sadece İzmir, İç Anadolu Bölgesi’nden 3 büyükşehir, Ankara, Konya ve Kayseri, Güneydoğu Anadolu’dan 1 büyükşehir, Gaziantep ve Akdeniz Bölgesi’nden ise 3 büyükşehir, Adana, Mersin ve Antalya raporda gösterilmiştir.

 

Raporda şimdilik Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yer alan büyükşehirlerimize ilişkin bir veri bulunmadığı için bu bölgelere ilişkin bir yorum yapmamız da şimdilik çok mümkün görülmemektedir.

 

Raporda karşılaştırılan ülkemizin 5 bölgesi arasında; 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerde en pahalı fiyatlara ülkemizin en büyükşehri İstanbul sahip olduğu için Marmara Bölgesi, en pahalı konut fiyatlarına sahip coğrafi bölge iken; en ucuz ortalama konut fiyatlarına ise 2+1 dairelerde Kayseri, 3+1 dairelerde Ankara ve 4+1 dairelerde Konya şehirleri sahip olduğu ve bu şehirlerimizin tamamı İç Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı için ülkemizin en ucuz ortalama konut fiyatlarına sahip bölgesinin yukarıdaki rapor verileri göz önünde bulundurulduğunda İç Anadolu Bölgesi olduğu görülmektedir.

 

Ayrıca, bu 10 büyükşehir fiyat verilerinin de kendi aralarında bir ortalaması alındığında;

 

·      1+1 dairelerde 10 şehir içerisinde en ortalama fiyat Ankara’da;

·      2+1 dairelerde 10 şehir içerisinde ortalama fiyat Mersin’de;

·      3+1 dairelerde 10 şehir içerisinden en ortalama fiyat Bursa’da ve

·      4+1 dairelerde 10 şehir içerisinde en ortalama fiyat ise Antalya’da

 

ortaya çıkmıştır.

 

 

Flatfy internet sitesinde yer alan emlak ilan bilgileri üzerinden yola çıkılarak oluşturulan raporların ikincisi ise yukarıda yer alan ve bir sütun grafiği şeklinde hazırlanmış olan rapordur. Ocak 2019 dönemine ilişkin ortalama satış fiyatlarını gösteren raporda her ne kadar turuncu sütunlar Ocak ayı fiyatlarını gösterse de diğer gri olan sütunlar ise Ocak 2019 döneminden bir önceki dönem olan Aralık 2018 dönemine ilişkin fiyatları yansıtmaktadır.

 

Yukarıdaki grafikte yer alan 10 büyükşehir fiyatlandırmalarına göz atacak olursak; en ucuz fiyatların Ankara şehrinde olduğunu görecek, bununla birlikte en pahalı fiyatların ise İstanbul şehrinde olduğunu görebileceğiz. Özellikle, yatırım amaçlı konut satın almak isteyen kimselerin fiyatların ucuz olduğu Ankara satılık daireler üzerinden bir araştırma yapabileceği gibi, bu fiyatların genel düzeyini gösteren grafiğin de en ortalama fiyatlarına sahip olan Antalya veya Bursa şehirlerini de tercih edebilecekleri görülmektedir.

 

Ocak 2019 dönemine ilişkin emlak ilanları fiyatlarının ortalamaları ile alınan ve hazırlanan yukarıdaki raporda dikkat çeken bir diğer önemli husus ise fiyatların tüm büyükşehirler düzeyinde düşmüş olmasıdır. Özellikle fiyatlar İzmir, Antalya ve Bursa şehirlerinde en fazla düştüğünden dolayı bu fiyatların en çok düştüğü bölgeyi veya belli bir bölgede fiyat düşüşlerinin görüldüğünü söylemek çok da kesin olmayacaktır. Çünkü, fiyat düşüşlerinin en çok görüldüğü büyükşehirler olan İzmir, Antalya ve Bursa şehirlerinin 3’üde farklı bölgelerde yer alan şehirlerdir.

 

Fiyat düşüşlerinin benzer şekilde en az olduğu şehirler için de net bir bölge yorumu yapmak çok doğru olmayacaktır. Zira, fiyat düşüşleri en az olan iki büyükşehir Ankara ve Adana şehirleridir. Bu 2 şehir de farklı bölgelerde yer alan şehirler olduğu için net olarak Akdeniz veya İç Anadolu Bölgesi’nde yaşanan fiyat düşüşleri az olmuştur deme şansımız bulunmamaktadır.

 

Ancak, her ne kadar Ankara ve Adana’da fiyat düşüşlerinin en az olduğu görülse de bu iki şehrin ardından en düşük fiyat düşüş seviyesine sahip olan 3’ncü şehir ise Mersin şehridir. Bu yüzden, en düşük fiyat düşüşü seviyesinin Akdeniz Bölgesi’nde olduğu söylenebilir.  


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :