Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.04.2012 - 15:07
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2B arazileri için nereye başvurulması gerekiyor? (Gündem haber)

2B arazileri için nereye başvurmak gerekiyor ? 2B arazilerinde başvurulacak kurumlar hangileri? 2B arazileri satış süreci ne zaman başlayacak ? 2B arazileri başvuru süresi ne zaman doluyor ? 2B arazilerinde son durum son dakika haber ?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

2B arazileri için nereye başvurmak gerekiyor ? 2B arazilerinde başvurulacak kurumlar hangileri? 2B arazileri satış süreci ne zaman başlayacak ? 2B arazileri  başvuru süresi ne zaman doluyor ? 2B arazilerinde son durum son dakika haber ?

2B arazilerinin satışında süreç başladı. 3 ay içinde başvurular alınacak. İlk etapta para ödenmeyecek. Sonraki 6 ayda arsa bedeli belirlenip ödeme yapılacak

Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin kanun çıktı. Devletin 25 milyar liralık gelir beklediği arazilerin bulunduğu ilçelerde hazırlıklar başladı. İl ve ilçelerde kaymakamlık bünyesinde başvuru ofisleri kuruldu. Vatandaşlar üç ay içinde başvuruda bulunabilecek. İlk başvuruda herhangi bir ödeme ve satış işlemi yapılmayacak. Başvuru sahipleri ada-parsel ve kimlik bilgilerini içeren matbu formu doldurup nüfus cüzdanıyla birlikte başvuru ofislerine gidecek, ardından da vatandaşların dilekçeleri incelenecek. 

6 AYDA CEVAPLANACAK 

Milli Emlak Genel Müdürlüğü incelemeler sonucunda rayiç bedeller üzerinden arsa fiyatını ve vatandaşın ödeyeceği tutarı belirleyecek. Ödeme tutarı belirlenirken Milli Emlak'taki rayiç bedellerle beyan edilen arazinin metrekaresi çarpılacak. Başvurular 6 ay içerisinde cevaplandırılacak. Daha sonra vatandaşlar kamu bankalarına arsa bedellerini yatıracak. Daha sonra bankadan alınacak dekont, nüfus cüzdanı, kanuni mirasçıların mirasçı olduklarını gösterir veraset belgesinin onaylı örneği, tüzel kişiler için imza sirkülerini gösterir yetki belgeleriyle başvurup tapularını alabilecekler. 

SIRAYLA ALINACAK 

Birçok ilde başvurular esnasında yoğunluk yaşanmaması ve vatandaşların kuyruklarda bekletilmemesi amacıyla ayrı ayrı başvuru tarihleri belirlenecek. Hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70'i kadar olacak. Peşinat alınmadan yapılan taksitli satışlarda ise satış bedelinin yüzde 10'u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitte, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise en fazla 4 yılda 8 eşit taksitte faizsiz olarak ödenecek. 

4-islemde-2b-arazi.jpg

PEŞİN ÖDEYENE İNDİRİM

Peşin ödemelerde yüzde 20, bedelin yarısının peşin ödenmesi halinde ise yüzde 10 indirim uygulanacak. Başvuru sahipleri, satış bedellerine mahsup edilmek üzere; belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2 bin, dışında olan yerler için bin lira başvuru bedeli ödeyecek. Ödemeyi 3 yıl içinde 2 kereden fazla aksatanların hakkı kaybolacak. Kanundan önce düzenlenen güncelleme listeleri veya kadastro tutanakları kapsamında kalan taşınmazların satış işlemleri, 1 Mayıs 2010'dan itibaren tespit edilen rayiç bedeller üzerinden yapılacak.

En Çok 2B Arazisi Olan Şehirler

 

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2B arazilerinin hak sahiplerine satışı için başvuru sürelerinin başladığını, başvuruların 6 ay süreceğini ve satış işlemlerinin ise bu süreçten sonra 6 ay içerisinde gerçekleşeceğini bildirdi.
 
Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2B Yasası'nın yürürlüğe girmesi ve arazilerin hak sahiplerine satışı için başvuruların başlaması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında süreçle ilgili bilgi verdi.
Türkiye'de en fazla 2B mal varlığının Antalya'da olduğuna dikkati çeken Hidayet Mat, Antalya'da 72 bin 53 parselde 26 bin 120 hektarlık 2B alanı tespit edildiğini bildirdi. 3 bin 80 hektarda da kadastrosu devam eden 2B varlığı olduğunu kaydeden Mat, onun da 31 milyon metrekareye tekabül ettiğini belirtti.
2B alanlarının yüzde 40'ının Antalya merkezde, yüzde 25'inin Kaş'ta, yüzde 10'unun Manavgat'ta, yüzde 9'unun ise Alanya'da bulunduğuna işaret eden Mat, bu alanların kullanıcılara satışının gerçekleşeceğini ifade etti. 2B vasıflı taşınmazların 82 bin 343 kullanıcı tarafından 63 bin 690'ının kullanıldığını dile getiren Mat, 8 bin 663'ün de boş, kullanımsız ya da kamu alanlarına ayrılmış alanlar olduğunu bildirdi.
 
Doğrudan satış işlemleri kapsamındaki alanların 31 Aralık 2011 tarihinden önce bu alanları kullandıkları belirlenen kişilere satılacağını anlatan Mat, ''Başvuru süresi kanunun yürürlüğe girdiği günden itibaren 6 ay. Bu süreç dünden itibaren başladı. İşlemi devam eden 3 bin hektarlık bir alan var. Bunda da kullanıcı süresi belirlendikten sonra süresi başlıyor. O da 8 ay sürecek. Başvuru süreleri sona erdikten sonra da kanunen 6 ay içerisinde satış işlemlerini gerçekleştirmek zorundayız'' dedi.
 
Belediye mücavir sınırları içerisindeki kullanıcıların başvuru işlemleri için Ziraat Bankası'nda açılan ilgili hesaba 2 bin lira, belediye mücavir sınırları dışındakilerin ise bin lira yatırması gerektiğini söyleyen Hidayet Mat, bu ücretlerin satış bedelinden düşüleceğini kaydetti.
Antalya'da kullanıcıların yoğun olmasını göz önünde bulundurarak, yoğunluk yaşanmaması için başvuruları randevulu sistemle alacaklarını dile getiren Mat, başvuru tarihlerinin 30 Nisan'dan itibaren muhtarlıklarda ve defterdarlığın internet sitesinde askıya çıkacağını bildirdi.
 
SATIŞ BEDELLERİ
 
Hidayet Mat, arazilerin satış bedelinin rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden gerçekleşeceğini belirtti. Peşin ödemelerde bu miktar üzerinden yüzde 20'lik bir indirim daha yapılacağını ifade eden Mat, böylece satış bedelinin rayiç bedelin yaklaşık yüzde 56'sına tekabül edeceğine işaret etti.
Ödemelerde taksit imkanı da bulunduğunu anlatan Mat, satış bedelinin yüzde 10'unun yatırılmasıyla gerçekleşecek taksitli satış uygulamasında, alıcının belediye mücavir alan sınırları içindeyse 6'şar aylık taksitlerle 3 yılda ödeme, mücavir alan dışındaysa 4 yılda 8 taksitle ödeme imkanı bulacağını belirtti.
Satışlarda hak sahiplerinde bazı kolaylıklar da sağlanacağını anlatan Hidayet Mat, hak sahiplerinin tapu harçlarından muaf olacağını, son 5 yıl içinde tahsil edilen ecrimisil bedelleri satış bedelinden düşüleceğini, taşınmaz üzerindeki yapı ve tesislerden ise ayrıca bedel alınmayacağını bildirdi.
DEVİR İŞLEMLERİ
Mat, satış işlemleri gerçekleştirilecek 2B arazileri dışında, devlet tarafından 2B arazisi olduğu gerekçesiyle tapu iptal davası açılan tapulu şahıs arazilerinin de olduğunu kaydetti.
Orman Bölge Müdürlüğü'nün Antalya'nın 2B varlığını 45 bin hektar olarak belirlediğine dikkati çeken Mat, kendilerinin ise 30 bin hektar alan belirlediklerini, geri kalan 15 bin hektarlık alanı bu tür arazilerin oluşturduğunu söyledi.
Halen tapu iptal davası sürenler olduğunu, tapusu iptal edilenler ya da dava açılmayıp bekleyen arazi sahipleri bulunduğuna dikkati çeken Mat, ''2B şerhi konulup, tapu iptal tescil davası açılmayanların 2B şerhleri ücretsiz silinecek. Başvuruya gerek kalmaksızın. Bu çok önemli bir yekun. Davası devam edenlerin davaları sonlandırılacak ve 2B şerhleri yine ücretsiz ve başvuruya gerek kalmaksızın silinecek. Arazisi hazine adına tescil edilenler var ise bunların tapuları da eski maliklerine ücretsiz iade edilecek. Ancak bunlarda 2 yıllık başvuru süresi var'' diye konuştu.
Rayiç bedel tartışmaları
Hidayet Mat, bir gazetecinin kullanıcısı belirlenip başvurusu yapılmayan arazilerin nasıl değerlendirileceğini sorması üzerine, bu arazilerin genel hükümlere göre değerlendirileceğini bildirdi. 2B arazileriyle ilgili sorunun düzenlenmesinin ardından imar düzenlemeleri yapılacağını kaydeden Mat, hakkını kullanmayanların yerlerinin imar planında ayrılan amaca göre kullanılacağını söyledi. Mat, okul amacına ayrılmışsa okul olarak tahsis edeceklerini, konut, sanayi, ticaret alanı yapılmışsa bu yerleri satış, irtifak hakkı ve kiralama işlemine mevzu olacağını, yeşil alan olarak belirlenmesi halinde de belediye lehine terk edeceklerini ifade etti.

2B ARAZİLERİNDE SATIŞLAR NASIL OLACAK ?

 

25 milyar lira gelir beklenen 2B arazilerinin satışı hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukukçusu Av. Emre Alcan sadece İstanbul'daki 2B arazilerinden yaklaşık 16 milyar lira gelir beklendiğini ayrıca 2B Yasasının; tapusu evvelden iptal edilerek mülkiyet hakkı ihlal edilmiş kimseleri de kapsayacağını belirtti.

25 milyar lira gelir beklenen 2B arazilerinin satışı hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukukçusu Av. Emre Alcan sadece İstanbul'daki 2B arazilerinden yaklaşık 16 milyar lira gelir beklendiğini ayrıca 2B Yasasının; tapusu evvelden iptal edilerek mülkiyet hakkı ihlal edilmiş kimseleri de kapsayacağını belirtti.

31 Aralık 1981 tarihinden önce orman niteliğini tamamen kaybetmiş arazileri kapsayacak olan Yasa kapsamında Türkiye'de 410 bin hektar alan var. 2B arazilerinin 110 bin hektarlık kısmında kamu binalarının bulunması sebebiyle, 300 bin hektarının satışı söz konusu olacak. İstanbul'daki 2B arazilerinin dağılımında en büyük payı sırasıyla Beykoz, Çatalca, Şile ve Silivri almakta.

2B Mağdurlarına Arazi Bedelsiz Verilecek

Tasarıda değişiklik olmazsa, taşınmazına 2B şerhi düşülerek tapusu iptal edilmiş, mağdur edilmiş kimselere geçmişte hak sahibi olduğu taşınmazının bedelsiz olarak iade edileceğini belirten Av. Emre Alcan sözlerine şöyle devam etti;”Kaldı ki; Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu mülkiyet hakkı ihlali sebebiyle birçok kez tazminat ödemek zorunda kalmıştır. Şu an hali hazırda sadece Antalya ilinde 2B arazilerine ilişkin yerel mahkemelerde devam eden dava sayısı yaklaşık 1800 civarı olup, bunlara ve diğerlerine, 2B yasasından faydalandırılarak, bu davaların sonlandırılması da hedefleniyor.”

Kimler Hak Sahibi Olarak Kabul Ediliyor?

5831 sayılı yasa kapsamında yapılan kadastro işleminde askı ilanında belirlenen ve kesinleşenlerle, güncelleme listelerinde adı geçenler hak sahibi olarak kabul edilecek. 2B arazisini fiilen kullanmakta olduğu tespit edilmiş kişiler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde defterdarlıklara veya mal müdürlüklerine başvuracak.

Arazi Bedelinin Tespitinde Ana Kriter

Bin metrekarenin altındaki araziler ile belediye sınırları dışındaki araziler rayiç bedel ile emlak vergi değerinin toplamının yarısı üzerinden; bin metrekareyi aşan 2-B arazileri ise rayiç bedelleri üzerinden % 30 indirim yapılarak satılacak.

Rayiç bedelin belirlenmesinde, Hazine taşınmazlarının satışındaki kurallar geçerli olacak. Bu çerçevede il ve ilçelerdeki takdir komisyonları, hak sahiplerine satılacak 2B arazileri ile ilgili değer tespitinde bulunacak. Gayrimenkul Hukukçusu Av. Emre Alcan, ayrıca, 2B arazi sahibinden evvelden ecrimisil bedeli alınmışsa, bu meblağın satış bedelinden düşüleceğini belirtti.

Arazi Üzerinde Yapı Varsa…

2B arazilerinin üzerinde çok katlı yapılar bulunması halinde önce zeminin değeri belirlenecek, daha sonra daire başına düşen hisse tutarı hesaplanacak. Böylece bu durumdaki hak sahiplerine hisseli satış yapılacak.

Peşin Ödemede Rayiç Bedelin Yaklaşık % 50'sine Satış

2B arazilerin satışı Hazine taşınmazlarının satışına ilişkin esaslara tâbi olacak ancak taksit süresi, dört yıl olarak uygulanacak. Hak sahipleri isterlerse bedeli peşin, isterlerse faiziyle dört yıl taksitle ödeyebilecek. Rayiç bedel üzerinden % 30 indirim yapılarak belirlenecek satış bedelinin, peşin ödenmesi halinde satış bedeline % 20 daha indirim yapılarak iki ay içinde, taksitle satışlarda ise bedelin yüzde 10'u iki ay içinde, kalanı ise en fazla 4 yılda 8 taksitte ödenecek. Hak sahibi ödeme güçlüğüne düşerse, taşınmazı, 3. Kişilere kalan borçları üstlenmesi şartıyla satabilir.
 

 

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
mehmet altay 2013-09-15
2b arazi satışı müracatı
aynen müracat eden yinede topilimi olacak mehmet 2013-02-25
mağduruz
erzincan refahiye ilçesinde 2b yasası kapsamına giren arazimiz var mal müdürlügüne başvuruda bulunduk bu yasa hakkında ellerine herhangi bir bilgi ve resmi evrak ulaşmadıgını söylüyorlar bu nasıl yasa sadece İSTANBULiçinmi çıktı İdris 2013-01-18
Tapular ne zaman verilecek
Adıyaman kahta ilçesinde bin metrekare parselim var tapular nezaman verilecek ve bedeli ne kadar olacak