Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
04.04.2012 - 23:20
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emlak devi yatırım için İstanbul'da

ABD'nin en büyük ofis binası geliştiricisi, İstanbul'a gelerek ofis açtı. Dünya devi ofis, çok önemli bir hatta ofis ve konut projesi için arsa arayışına başladı bile.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

ABD'nin en büyük ofis binası geliştiricisi Tishman Speyer, Avrupa, Latin Amerika ve Asya'nın ardından İstanbul Levent'te ofis kurdu. Dünyada gayrimenkul portföyünün değeri 50.2 milyar dolara ulaşan grup, ofis ve konut projesi geliştirmek için Levent-Maslak hattında arsa arıyor. İnternethaber.com'un haberi şöyle: New York'ta 11 Eylül 2001'de bombalanan 'Dünya Ticaret Merkezi'nin ana müteahhitidi olan, portföyünde şirketin merkez binasının yer aldığı Rockefeller Center, dünyaca ünlü Chrysler ve MetLife binaları da bulunan ABD'nin en büyük ofis binası geliştiricisi olan Tishman Speyer Properties, yatırım için 1 yıldır Türkiye'yi araştırıyor.Küresel anlamda emlak piyasasının en büyük oyuncularından biri olan ve kurulduğu 1978 yılından beri satın aldığı, geliştirdiği ve işlettiği gayrimenkul portföyünün değeri 50.2 milyar dolara ulaşan grup, İstanbul'u yakından incelemek için Levent'te ofisini kurdu.

ŞEHRE YENİ SİMGE

Vatan Gazetesi'nden Nihal Yuvacan'a konuşan TNL Gayrimenkul Geliştirme Kurucu Ortağı Emre Yazıcı, grubun ofis kiralama ve danışmanlık şirketleriyle görüşmeler yaptığını belirtti. Yazıcı"Grup, bizimle de görüştü. İstanbul'da merkezi iş alanlarında (MIA), Levent-Maslak hattında ofis ve konut projesi geliştirmek için arsa arıyorlar. Amaçları sektöre kendi markaları ile girmek ve 'landmark' yani şehrin simgesi bir proje yaratmak" dedi.

Tishman Speyer Properties'in İstanbul'da büyük konut geliştiricileriyle de görüşmeler yaptığını ve piyasa ile ilgili detaylı bilgi aldığını belirten Yazıcı"Sektörden satın almalara da sıcak bakıyorlar. Bir yatırım için 500 milyon doları bir kerede ortaya koyabilecek güçteler" dedi.

DÜNYADA 92 BİN REZİDANSI VAR

1978 yılında Jerry Speyer ve Robert Tishman tarafından kurulan Tishman Speyer Properties, ABD'nin yanı sıra Avrupa, Latin Amerika ve Asya'da da faaliyet gösteriyor. Grubun varlık portföyünde, bu bölgelerin metropollerinde yer alan yaklaşık 10.8 milyon milyon metrekarelik bir alan ve 92 bin rezidans birimi bulunuyor. Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Brezilya, Çin ve Hindistan'da olmak üzere 22 noktada ofisleri bulunan Tishman Speyer Properties, Berlin'deki Sony Center ve Sao Paolo'daki Torre Norte'nin de sahibi. 2005 yılından bu yana ABD tarihinin en büyük 3 gayrimenkul anlaşmasına imzasını atan grup, 666 Fifth Avenue binasını 1.8 milyar dolara satarak ülke tarihinin en büyük tek bina satışını gerçekleştirdi.

MANHATTAN'IN EN DEĞERLİ BİNALARININ SAHİBİ

MetLIfe binasını 1.72 milyar dolara satın alan Tishman Speyer Properties, Stuyvesant Town ve Peter Cooper Village'i de 5.4 milyar dolara satın alarak Manhattan'ın en değerli 320 bin metrekaresinin sahibi oldu. 1973'te Dünya Ticaret Merkezi'nin inşasıyla New York'taki en yüksek üçüncü bina konumuna gelen Chrysler Binası ise 11 Eylül 2001 Saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezi'nin yıkılmasının ardından şehrin en yüksek ikinci binası oldu. Binanın yüzde 25 hissesi Tishman Speyer Emlak'a ait. Tishman Speyer yakınlarda binanın kurulu olduğu araziyi 150 yıllığına kiraladı. Bu sebeple gökdelen yönetimi Tishman Speyer'e ait.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :