Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
23.04.2012 - 18:47
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konutlarda KDV Oranları 2012

Konutlarda KDV Oranları 2012 ne kadar olacak, Konutlarda KDV Oranları 2012 ayrıntıları, Konutlarda KDV Oranları ne kadar oldu, Konutlarda KDV Oranları...

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Konut tesliminde alınan KDV, metrekareye değil, fiyata göre ödenecek. Yeni sistem için Türkiye il il bölgelere bölünecek. Sosyal konutlarda yüzde 1 olacak KDV oranı, illerde belirlenen bölgeler için ise kademeli olacak.

Star Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre kontulardaki KDV oranlarına yönelik düzenleme şöyle olacak:
MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün tasarruf paketiyle birlikte açıkladığı vergide adaleti sağlamaya yönelik bazı düzenlemeler arasında yer alan konut teslimlerindeki KDV oranı, gayrimenkul sektöründe büyük yankı uyandırdı. Bakan Şimşek’in “Sadece metrekareye bakmayacağız, onun yerine KDV oranı konutun değerine göre belirlenecek” şeklinde açıkladığı düzenlemenin ayrıntılarına STAR ulaştı. Halen konut teslimlerinde 149 metrekareye kadar yüzde 1, üzerine ise yüzde 18 KDV uygulanıyor. Maliye’nin üzerinde çalıştığı yeni sistemde ise Türkiye konut açısından il il ayrılacak ve bölgelere göre kademeli KDV oranı belirlenecek. Sosyal konutlarda da belirlenecek tavan fiyatın altındakilerden sadece yüzde 1 KDV alınacak.

Yüzde 1 ile 18 arasında 5 oran

Maliye, belediyelerden, emlakçılardan ve kira bilgilerinden yola çıkarak, arsa ve konutların değerlerine ilişkin bölgeler oluşturacak. Örneğin, İstanbul’un lüks semtleri birinci bölge olacak. Diğer bölgeler ise konut fiyatlarına göre ikinci, üçüncü bölge olarak nitelendirilecek. Bölgeler belirlenirken, konut fiyatları baz alınacak. Yeni sistemde, otomobil vergilerinde olduğu gibi konut teslimlerinde alınan KDV kademeli olacak. Kademe sisteminin ise henüz netleşmemekle birlikte yüzde 1, yüzde 5, yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 18 olarak beşe ayrılması öngörülüyor. Konutların değerlerine göre belirlenecek kademelerde son kararı Bakanlar Kurulu verecek. Örneğin 100 bin liraya kadar olan konutlardan yüzde 1, 200 bin liraya kadar olan konutlardan yüzde 5 KDV alınması kararlaştırılacak. Hangi konutun hangi vergi dilimine gireceği ise ‘harita’ çalışmasının ardından belli olacak. Yeni düzenlemenin, en erken 2013’te başlaması öngörülüyor. Bu süreçte, öncelikle yasal düzenleme yapılacak, yeni konut vergisine esas olan bölgeler belirlenecek. Yetkililer, yeni sistemden yürürlülük tarihinden önce satılan konutların etkilenmeyeceğini kaydettiler.

Edinilen bilgiye göre, yeni sistem dar ve orta gelir grubundakileri olumsuz etkilemeyecek ve ek vergi yükü getirilmeyecek. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Türkiye genelindeki yapılacak araştırma sonrasında, belirli bir limit tespit edilecek. Ve bu limitin altında kalan tüm konutların KDV’si yüzde 1 olarak uygulanacak. Örneğin, 100 bin liranın veya 150 bin liranın altındaki tüm konutlar, sosyal konut olarak kabul edilecek ve bu tür konutlardan yüzde 1 KDV tahsil edilecek

Talep pahalıdan ucuz eve yönelir.

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün açıkladığı konutta metrekareye bakılmaksızın, değerine göre vergilendirme çalışmaları konut sektöründe büyük yankı buldu. Bulut İnşaat Başkanı Temel Bulut, talebin pahalıdan Beylikdüzü, Esenyurt gibi bölgelerde yapılan metrekaresi 2 bin- 3 bin lira gibi ‘görece’ daha ucuz konutlara kayacağını söyledi. Markalı konut üreticileri de konutta KDV’nin değişmesi gerektiğini uzun süreden beri konuştuklarını ancak bunun ‘otomobil’de olduğu gibi kademeli olması gerektiğini belirterek, KDV değişikliğinin piyasanın durgun olduğu dönemde yapılmasının sıkıntı yaratacağını belirttiler.

NAZMİ DURBAKAYIM

8Teknik Yapı ve İnşaatçılar Derneği Başkanı Yıllardır gayrimenkulden alınan KDV’lerin değişmesi gerektiğini söylüyorduk. Önerimiz konuttan alınan KDV’nin otomobilde olduğu gibi 4-5 kademeye ayrılmasıydı. Maliye’nin ‘konut değerine göre vergilendirme’ yöntemi, kademeli olursa destekleriz. Bu, talebi arsa değeri yüksek bölgelerden prim potansiyeli olan bölgelere yönlendirecek. Yeni sitemi ile yapı müteahhidinin KDV farkı uygulaması son bulur.

SIKINTI YAŞANABİLİR

İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Yeni sistem işlerin yavaşladığı bir döneme denk gelirse sıkıntı yaratır. Çünkü, konut satışlarında önemli bir durgunluk var. Kararın ne zaman çıkacağı ve hangi dönemi kapsayacağını görmek gerekiyor. Ancak bu kararın piyasaların açıldığı dönemde çıkması faydalı olacaktır. Çünkü konut alıcısı bu kararın ardından konut alımını durdurur. Ya da daha uygun fiyatlı konutlara yönelir. Konut sektörü umudunu mütekabiliyete bağlamışken, bu karar yabancı alıcılar için de ekstra zam anlamına gelecektir.

KONTUTTA DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Bu karar, talebin pahalı konutlardan daha uygun fiyatlı olanlara kaymasına neden olur. Bu tür kararlar alınırken, müteahhitlerin KDV sorunlarının da aynı paket içerisinde çözülmesini istiyoruz. Müteahhitler projelerde ödedikleri KDV’nin yaklaşık 3’te birlik kısmını alamıyor. Bu nedenle evlerin değerine göre belirlenecek KDV paketinde bunun gibi sıkıntıların da çözülmesini bekliyoruz.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :