Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.06.2017 - 19:32
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şile’nin Jeolojik Mirası Boru Kayalar

Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı ve Coğrafyacı Jeolog Nabi Evren, Şile’nin jeolojik mirası Boru Kayaları gün yüzüne çıkardı

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/Şile

İstanbul’un Şile İlçesi Batı sahili bölgesi Doğancılı (Köyü) mahallesi plajında bulunan Şile’nin jeolojik mirası Boru Kayaları gün yüzüne çıkaran Nabi Evren "Kapadokya'da nasıl bir miras jeolojik oluşumları görüyorsak bu alanı da Jeolojik Miras alanda taş oluşumu olarak görmek mümkün" dedi. Nabi Evren "Bunların terminolojik isimleri "Eolinit ev Kokonit oluşumu olarak adlandırılmakta, bu oluşumların günümüzden 7 bin sene ile 800 bin sene arasında oluşmuş sahil kumul oluşumları olduğunu düşünüyoruz.

KORUMA ALTINA ALMAIYIZ

Kokonitteki deliklerin yani bizim "Boru Kayalar" olarak adlandırdığımız bu yapı dünyada üç yerde görülmekte. Bunlardan ikisi Çin de ve Bahama'larda ve üçüncüsünün de Şile'de" dedi. Evren, Şile İlçe Merkezine sadece 20 km uzaklıkta olan bu alanın mutlaka "Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmasının gerekliliğine dikkat çekti.

ŞİLE TURİZMİNE KATKI

Karadeniz sahilinin yanı başında Dünya çapında ve Uluslararası ölçekte olan bu değerlerin çok önemli jeolojik miras alanları olarak görülmesi gereklidir diyen Evren; Bu alanın mutlaka korunarak hatta jeo park statüsünde korunarak, tescili yapılarak aynı zamanda ziyaret noktası olarak belirlenerek. Şile İlçesi içinde bir turizm ziyaret noktası haline gelmesi gereklidir dedi.

Haber&foto: Nurcan Kırcalı

Etiket: Şile boru kayalar, jeolojik miras, şile turizmi, nabi evren


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :