Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.10.2017 - 23:47
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TYS-YKS Üniversite Giriş Sınavı hakkında merak edilenler

Çekmeköy Asal Temel Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Argun, YGS –LYS yerine gelen TYS (Temel Yeterlilik Sınavı ) YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/Çekmeköy

 

Mustafa Argun yeni sistem hakkın merak edilen konulara değindi. Argun, “Bilindiği üzere son zamanlarda resmi makamların gündeme getirmesi ile kamuoyunda belli bir süredin beri tartışılan Üniversiteye giriş sınav sistemi değişti. YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni sistemin detaylarını bazı  kamuoyu ile paylaştı. Sizleri yeni sistem ve sıkça sorulan sorular hakkında bilgilendirmek istiyorum.

 

 

Öncelikle merak edilen konu sınav tarihleri değişti mi?

 

Evet değişti şöyle ki; Mart ayında yapılan 1.Oturum sınavı Haziran ayına alındı. Haziran ayında yapılan 2.Oturum sınavı yine Haziran ayında yapılacak.  Sınavlar yine iki ayrı oturum şeklinde aynı günde olacak.

 

23 Haziran 2017  Cumartesi günü sabahtan 1. Oturum aynı gün öğleden sonra ikinci oturum sınavı yapılacak.

Sınavların isimlerinde de değişikliğe gidildi. 1. Oturum sınavının adı TYT (Temel Yeterlilik Testi ). 2.oturum sınavının adı YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı ) olarak belirlendi.

 

Merak edilen bir diğer konu TYT’nin ve YKS’nin YGS- LYS’den farkı; Sınav İçerikleri ve soru sayılarında değişiklik olmakla beraber sorular yine Milli Eğitim Müfredatından sorulacak.

 

TYT’yi şöyle açıklayabiliriz;

 

Cumartesi sabah 1. Oturumda yapılacak olan bu sınav YGS ile benzer özellikler göstermektedir. İçerik ise şöyle belirlenmiştir ;

 

Toplam 80 sorudan oluşan bu sınavda 40 soru Temel Matematik 40 soru Türkçe olacaktır. Bu soruların TYT Puanına katkısı   % 50 Matematik  %50 Türkçe olacaktır. TYT’ye alan ayrımı gözetmeksizin bütün öğrenciler katılacaktır. Bu sınavın süresi 90 dakika olup (soru başına 1,2 dakika ) Üniversite giriş puanına katkısı %40 olacaktır.

 

YKS’yi şöyle açıklayabiriz ;

 

Cumartesi öğleden sonra 2.oturumda yapılacak olan bu sınav LYS ile benzerlikler göstermektedir. İçerik ise şöyle belirlenmiştir; Bu sınavda Matematik, Fen bilimler, Edebiyat & Sosyal bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 olmak üzere 4 ayrı test bulunmakta ve her test 40 ar sorudan oluşmaktadır. Bu sınavın süresi 180 dakika olup (soru başına 2,2 dakika ) Üniversite giriş puanına katkısı %60 olacaktır.

 

Testlerdeki konular ve soru dağılım sayıları şöyledir;

 

Matematik testi; Matematik  40 soru

Fen Bilimleri testi; Fizik 14 soru,  Kimya 13 soru, Biyoloji 13 soru

Edebiyat & Sosyal bilimler-1 testi; Türk dili ve edebiyatı 24 soru,  Coğrafya -1  6 soru   Tarih-1 10 soru

Sosyal Bilimler-2 testi ; Tarih -2  11 soru, Coğrafya-2, 11 soru, Felsefe grubu 12 soru Din kültürü ve ahlak bilgisi, 6 soru.

Bu testleri hangi öğrencilerin çözeceğini söyleyelim;

 

Sayısal öğrenciler ; , Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözeceklerdir.

Eşit Ağırlık öğrenciler  ;  Matematik, Sosyal bilimler-1  testlerini çözeceklerdir.

Sözel öğrenciler  ; Sosyal Bilimler-2 testlerini çözeceklerdir.

Sayısal, Eşit Ağırlık ve Sözel puanlarının hesaplanmasında her bir testin katkısı %50 olacaktır.

 

Öğrenciler birden fazla puan türü hesaplansın istiyorlarsa istedikleri testleri çözebileceklerdir.

 

Bir kez daha altını çizmek istiyorum ki  ;

 

TYT nin Üniversiteye giriş puanına katkısı % 40   YKS nin üniversiteye giriş puanına katkısı %60 olarak belirlenmiştir.

 

Yeni Sınav Sistemini açıklandığına göre eklemek istediğimiz bazı noktalar var mıdır?

 

Eklemek istediğimiz ve önemli bulduğumuz noktaları maddeler halinde sıralarsak;

 

-Ön lisans tercihi için adaylara ilk oturumdan en az 150 puan almış olma şartı getiriliyor. 180'den fazla puan alan adaylar lisans programları için tercih yapabilecek.

 

-Adaylar TYT’den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler. Burada altı çizilmesi gereken nokta, bu uygulamanın bir zorunluluk değil, bir tercih olarak tasarlanmış olmasıdır. Bu maddeyi şöyle açabiliriz;2019'da ilk oturuma yeniden girmeden sadece 2. oturum sınavlarına katılabilecek. Aday iki yılda istediği puanlardan birini kullanabilecek. Yani adayın 2018 yılındaki puanı, 2019 yılında aldığınız sonuçtan daha iyiyse tercih yaparken bir önceki yılın ilk oturum puanını kullanabilecek.

 

-Yeni sistemde adayların sınava hazırlanmak için çalışma düzenlerinde köklü değişikliğe ihtiyaç yoktur. Sınav soruları Milli Eğitim müfredatından sorulacaktır.

 

-Yeni sınav sistemi öğrencilerimize bazı avantajlar sağlamaktadır. Dolayısıyla gereksiz strese kapılmayıp avantajlarını değerlendirip çalışmaya devam etsinler” dedi.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :