Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
11.04.2018 - 23:02
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Galatasaray dağılır; Terim kaçar...

Bu kadar hayati tercih hatalarından sonra sorarım; Fatih Terim mi kötü Antrenör yoksa İgor Tudor mu? Tudor ilk günden beri yazdığımız gibi stajyer de peki ya Fatih Hoca? Onun böyle hatalar yapma lüksü var mı?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu/ Güncel Posta Gazetesi

İgor Tudor’un Antrenörlüğün çıraklık döneminde, hiçbir büyük takımda staj yapmadan Galatasaray gibi Türkiye’nin beynelmilel armasına atanmasının iki anlamı vardı:

Ya yabancı hayranlığı, ya da bu kararı verenlerin futboldan hiçbir şey anlamadığı!

Ardından göreve gelen isim efsane Fatih Terim.

Fatih Terim’i bana soranlara aynen şunu söyledim; seçeceği yardımcılarından ne yapacağını anlayacağız!

Burası ne Adana çiftliği ne de Meclis çatısı. Galatasaray’a faydası olacak her renkten insanların görev alabileceği anlı şanlı, ülkemize Avrupa’dan kupa getiren tek futbol kulübünün kalbi, lakabı ‘mektepli’ Galatasaray Spor Kulübü.

Ama olmaz, eyyamcılık lazımdı ve Galatasaray yerine kişiler terfi ettirilecekti. Ümit Davala ve Hasan Şaş Galatasaray’da Fatih Terim’in gözü kulağı olacak ve buna hiçbir Galatasaraylı itiraz edemeyecekti. Bu kabul edilecek bir karar değilken ses edemeyenler; bedelini ağır ödeyeceksiniz!

2-3 tesadüfi galibiyet ve bol bol Tudor’a sallamalar, arkasından ‘padişahım sen çok yaşa’ misali Fatih Terim kalemleri medyayı boyayacaktı. Biz bu arada hala ‘yanlış yöndesiniz’ diye uyaran ender kalemlerden olacaktık!

Fatih Terim’in kabul edilmez hataları:

1-    Bu takımın 10 numarası yok. Yönetimden bunu ‘olmazsa olmaz’ şartıyla istemeliydi.

2-    Tolga Ciğerci’yi harcadı. Tolga sol kanatta golleri ve fizik üstünlüğüyle tarih yazarken, Fatih Terim bir kalemde kendisini sildi.

3-    Asıl hata burada; Rodrigues sağ kanatta kullanılmalıydı.

Ama Fatih Hoca ısrarla Rodrigues’i sol kanatta kullanarak takımın kimyasını bozdu. Teknik olarak açıklıyorum:

Kanat oyuncuları rakibini çizgiden ekarte ederse, savunma oyuncuları kendisini karşılamak üzere çizgilere yönlenmek zorundadır. Bu durumda savunma oyuncuları arasında boşluklar olur ve hücum oyuncuları daha geniş alanda oynayarak etkili olabilirler, daha çok gol vuruşu yapabilirler!

Fatih Terim Galatasaray’ın adam eksiltebilen tek oyuncusu Rodrigues’i ısrarla solda oynatınca, sola çalım atamadığı için içeri oynamak zorunda olan Rodrigues, rakip savunmanın daralıp alan kapatmasına neden oluyordu.

Fatih Terim’in Galatasaray’da teknik olarak göremediği ve Galatasaray’ın en önemli hücum gücünü yok etmesinin uyarısını Hasan Şaş mı yapacak yoksa Ümit Davala mı?

Siz gülersiniz ama ben bu kadar hayati tercih hatalarından sonra sorarım; Fatih Terim mi kötü Antrenör yoksa İgor Tudor mu? Tudor ilk günden beri yazdığımız gibi stajyer de peki ya Fatih Hoca? Onun böyle hatalar yapma lüksü var mı?

Abdullah Avcı’nın muazzam bir açıklaması vardı; ‘sistem oyuncuyu değerli kılar.’

Bu söylem bütün Antrenör seminer ve kurslarında ana başlık olarak işlenmeli ki, Fatih Terim’in Galatasaray’a veremediği en kritik değer de olmayan sistemi!

Bu takım şampiyon olamaz ve dağılır!

Galatasaray’da bütün oyuncular çok yüksek kontratlarla futbol oynuyor ve hiç biri aldığı parayı hak etmiyor. Tek yol Şampiyon olmak ve Şampiyonlar Ligi gelirleri ile ayakta kalabilmek. Siz Galatasaray mızıkacıları ve Fatih Terim eyyamcılarına göre kolay, ben alelade yazar Hasan Perioğlu’na göre ise, imkânsız.

Birçok sportif iddiamızla yarını aydınlatan Kurt Medya Grubu olarak yazıyoruz:

İlk iki belli; Medipol Başakşehir ve Beşiktaş, üçüncülükte de isyan.

Lig biter, Terim kaçar!


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :