Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
15.07.2018 - 20:48
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hacı Harun Ekşi, 90 yaşında vefat etti

Üsküdar’ın sevilen iş adamı Mahmut Ekşi’nin babası Hacı Harun Ekşi Ramazan Bayramı’nın birinci günü vefat etti. Geriye mücadelelerle, hayırlarla ve başarılarla dolu 90 yıllık bir yaşam öyküsü kaldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncel Posta Gazetesi/Üsküdar

Mücadele ve alınteriyle geçen 90 yıllık yaşam öyküsünü geride bırakan Hacı Harun Ekşi’nin yakınları gazetemize özel bilgiler paylaştılar. Atatürk’ün ölümünde 10 yıl önce 1928 yılında doğan merhum Hacı Harun Ekşi, ülkedeki ekonomik sıkıntıların daha yoğun hissedildiği Rize’de aç kalmasa da, yoksulluk içinde büyümüş.

SARIKAMŞ’TA 2 AMCA ŞEHİT

İki amcasını Kars Sarıkamış Harekatı’nda şehit veren Hacı Harun Ekşi, 36 süren uzun bir askerlik dönemi geçirmiş, izin günlerinde memleketine dönmeyip çalışmış, kazandığı parayı memleketine ailesine göndermiş. Rusya’nın Kars ve Ardahan’ı ele geçirmeye çalıştığı dönemde 20 gün cephede kalan merhum Hacı Harun Ekşi, uzlaşma sonucu terhis olup, ailesine kavuşmuş.

GERİDE ÜÇ CAMİ BIRAKTI

Hayır işlerine önem veren Harun Ekşi, Üsküdar merkezde ve Şile’de birer camii yaptırmış, son olarak Üsküdar Burhaniye Mahallesi’nde büyük bir cami yaptırmak istemiş ve çalışmalara başlatmıştı. Merhum Ekşi ustalık eseri olarak gördüğü bu caminin açılışını göremeden hayata veda etti.

Hacı Harun Ekşi’nin yakın çevresinde aldığımız bilgilere göre, Hacı Harun Ekşi’nin nüfusa kayıtlı olduğu tarih 1932 olarak görülüyor. Tabi dönemin şartları malum Rize İkizdere köyü doğumlu ve babası nüfüsa geç yazdırıyor. O dönemde Anadolu’da birçok çocuk doğumundan birkaç yıl sonra nüfusa geçiriliyor. Harun Ekşi de bu durumdan nasibini almış.

İKİ AMCASI SARIKAMIŞTA ŞEHİT DÜŞMÜŞ

Ama kendisinin anlatmasına bakılırsa doğum yılı ya 1927 ya 1928’dir. Babası dâhil yedi amca olan bir aileye çocuk olarak gelmiştir. Amcalarından iki tanesi Kars Sarıkamış harekâtında şehit düşüyor. Geriye babası ve dört amcası ile büyüyor. Ekşioğlu ailesi zaten kalabalık bir aile ve kendisi de çocukluktan itibaren kalabalık içinde büyüyor.

Hacı Harun Ekşi Kimdir?

Tabi yıl 1927–1928 Atatürk’ün ölümünden 10 yıl önce doğmuş. Memlekette kıtlık var, ama Rize’de o zamanlar yaylacılık olduğundan yemek olarak aç kalmadılar belki ama kılık kıyafet olarak yoksulluk içinde büyüyen Harun Ekşi, genç yaşlarına kadar anne babasına köy işlerinde yardım ile geçiyor. 11 yaşında geldiğinde Sivas-Erzincan yolu açılacağı haberi geliyor ve eli iş tutan herkes kazma küreğini alıp yol çalışmasına katılıyor. İkizdere’den 50 kişi hepsinin soyadı ekşi bu çalışmaya katılırken 11- 12 yaşlarındaki çocuklara yardımları olur diye Harun Ekşi’nin de içinde bulunduğu birkaç çocuğu yanlarında götürüyorlar.

NEREDEYSE KONUŞMA YETİSİNİ KAYBEDİYORDU

Harun Ekşi ve bir kaç çocuk işçilere su taşıma, yemek yapma, yemek kaplarını yıkama vs. gibi işlerde yardımcı olarak çalışıyorlar. İkizdere’nin ardındaki Gümüşhane- Bayburt yolunda 18 gün boyunca ormanlardan balta ile ağaçları keserek Erzincan yoluna iniyorlar. Nihayetinde Erzincan’a vardıklarında işçilere yardım ediyorlar. Tabi çocuk bünyesi burada bir rahatsızlık geçiriyor. Dilinde bir problem oluyor ve konuşamaz hale geliyor.

Hayat Hikayesini büyütmek için fotoğrafın üstüne tıklayınız!

 

OKUMA YAZMAYI ASKERDE ÖĞRENDİ

Doktor yok. Baraka şantiye çadırlarında geçer diye dinlendiriyorlar. Ha geçti ha geçecek diyerek. Kocakarı ilaçları dediğimiz ot çöp vs ile tedavi etmeye çalışıyorlar. Ama dilindeki problem geçmiyor. Daha önce Rize’den gelip çalışan insanlar evlerine dönerken Harun Ekşi’yi de yanlarına alıp köye getiriyorlar. Annesi köyde oğluna çeşitli bitkilerden yaptığı ilaçlar veriyor. Harun Ekşi bir iki ay sonra tekrar konuşmaya başlıyor. İyi taş ev ustası olan amcalarının yanında askere gidene kadar çalışıyor.

AİLESİ İÇİN ASKERDE BİLE ÇALIŞTI

“Hacı Harun Ekşi, 36 aylık askeri görevi sırasında izinlerini  memleketine dönmeyip  çeşitli işlerde çalışıp para biriktirdi. Biriktirdiği bu paraları askerliği bittiğinde evine, ailesine getirdi.”

 

Rize’nin değişik ilçeleri, Erzurum, İspir gibi yerlerde ev işleri alarak taş ev yaptılar. Yirmili yaşlarına geldiğinde Askere çağırılıyor ve Mersine vatani görevini yapmaya gidiyor. Köyde okul olmadığı için okuma yazmayı askerde öğreniyor. O dönem askerlik 36 ay. 36 ay boyunca askerlikte izine çıktığında bile memleketine dönmedi ve çalıştığı işlerde biriktirdiği paraları askerliği bittiğinde evine, ailesine getiriyor.

 

SEFERBERLİKTE 20 GÜN CEPHEDE KALIYOR

O dönem Harun Ekşi evli ve oğlu Mahmut Ekşi dünyaya gelmiş durumda. Askerlik bitiyor ve Harun Ekşi evine döndükten otuz kırk gün sonra siyasi ortam yine karışıyor.  Rusya Kars ve Ardahan’ı ele geçirmeye çalışıyor. Bir seferberlik ile yeni terhis olan bütün askerler Kars-Ardahan sınırlarına götürülüyor. İçlerinde Harun Ekşi üniforması ile var tabi. Yirmi gün cephede kalıyorlar. Savaş çıkmadan siyasi çözüm ile anlaşmalar yapılıyor ve Harun Ekşi tekrar köyüne dönüyor.

İSTANBUL’A 1965’DE GELİYOR

Ve sonra gurbet hayatı başlıyor. Erzurum, Sivas, Erzincan, Uşak, Bursa, İzmit, Adapazarı’nı dolaşıyor ve 1955 yılında abisi ile daha fazla para kazanıp köydeki ekşi ailesine yardım etmek için İstanbul’a geliyor. Önce Selimiye’de küçük yap-sat işleri ile uğraşıyorlar. Amca çocukları ile ortak sekiz katlı bina için arsa alıyorlar. Arsa parasını veriyorlar ama yapmak için para bulamıyorlar. Ortaklar para bulmak için bir hafta on gün başka yerlerde usta-kalfa olarak çalışıp para toplayıp arsaya inşaat yapıyorlar.

Bu inşaatı bu şekilde bin bir zorluk ve sıkıntı ile yapmaya devam ediyorlar ve bitiriyorlar. Satıştan sonra amca çocukları kendi paylarını alıp herkes kendi yoluna gitmeye karar veriyor. Yap-Sat işleri böylece devam ediyor. İki yılda bir memlekete çocuk çocuğu ziyarete geliyorlar. Bu arada dışarıdan ilkokulu bitirip diplomasını alıyor. 1960’ların başında bakıyorlar böyle olmuyor. Çalış kazan aile çocuk çocuk uzakta olmuyor. Çocuklar da okul çağlarına geliyor. Hanımı ve çocukları yanına alan Harun Ekşi ve diğer Ekşi Ailesi, İstanbul Üsküdar’da yerleşik düzene geçiyorlar.

1975 yılında üç kardeş de birbirlerinden ayrılıp kendi düzenlerini kurmaya karar veriyorlar. Harun Ekşi artık kendi arsalarını alıp inşaatlarını yapmaya başlıyor. 11 yaşından vefat ettiği 90 yaşına kadar Harun Ekşi 79 sene boyunca hep durmadan çalıştı. Zaman geçiyor tabi ve Harun Ekşi Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy gibi birçok ilçede inşaatlar yapıp satıyor. Son 30-40 yılında oğlu işlerini yürütüyordu.

ADINA YAPTIRDIĞI 3.CAMİNİN AÇILIŞINI GÖRMEDEN VEFAT ETTİ

“Harun Ekşi hayır işlerine çok meraklıydı. Üsküdar merkez, Şile ve son olarak Üsküdar Burhaniye Mahallesi’nde inşaatı devam üç caminin yapımını üstlendi. Ustalık eseri olarak gördüğü Burhaniye’deki caminin açılışını görmeden haya veda etti.”

 

CUMHURBAŞKANI MAHALLESİNE CAMİİ YAPIYORDU

Harun Ekşi hayır işlerine çok meraklıydı. Allah nasip etti Üsküdar merkezde bir camii yaptırdı. Şile’de kendi adına yaptırdığı Harun Ekşi Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı’na çok güzel büyük bir cami yaptırdı. Bu camiinin arsası ve yapımı her şeyi kendi imkânları ile yaptırdı. Son olarak Cumhurbaşkanımızın Mahallesi olan Burhaniye’deki Polis Evleri Camisi vardı. Küçük ve yorgun gözüken bu camiyi daha da büyütmek istiyordu. Mimar Sinan gibi Acemilik-kalfalık-ustalık devri gibi bu küçük caminin yerine Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de onaylaması ile bu Polis Evleri Camisinin yerine büyük bir külliye yapması için çalışmalar başlatıldı ve çok şükür bitme noktasına geldi. Geçtiğimiz Ramazan bayramına yetiştirilmesini çok isteyen Hacı Harun Ekşi, caminin ince işlerden dolayı yetişemedi. Harun Ekşi Ramazan bayramının birinci günü vefat etti. Biz sevenleri olarak bu camiyi göremeden vefat etmesinden dolayı üzüntümüz çok büyük. Allah nasip ederse Kurban Bayramına inşaat bitecek ve bütün Müslüman kardeşlerimizin kullanımı için ibadete açılacak. Harun Ekşi’nin başlattığı, oğlunun ve torununun yapımını üstlendiği bu cami bitmek üzere.

KÜSLERİ BARIŞTIRIR, İTİLAFLARI ÇÖZERDİ

“Rahmetli Hacı Harun Ekşi çok tertipli düzenli bir insandı. Beş vakit namazını eksik etmezdi. Kimse ile kavgası, dövüşü bir husumeti olmadı. İnandığını da sonuna kadar savunan bir insandı. Allah Peygamber dostuydu. Ramazan bayramının birinci günü, sabah namazı ile bayram namazı arası tek bir nefeste ruhunu teslim etti. Arife gününden milletin tatile çıkmasına rağmen cenazesi çok kalabalık oldu. Cenazeye binler katıldı. Harun Ekşi Üsküdar’ın sevilen sayılan bir Hacı amcası olarak büyüğü olarak yaşadı, küsleri barıştırdı, itilafları çözdü ve vefat etti. Biz de arkasından gelenler olarak. Açtığı hayır kapılarını devam ettirmeye var gücümüzle çalışacağız.”

 

Etiket: Hacı Harun Ekşi Kimdir, Rizeli Harun Ekşi, Mahmut Ekşi’nin Babası


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :