Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
28.12.2018 - 01:23
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paralı poşet satışına makul öneri

Çevre Bilimci Yüksek Kimyager Mehmet Tatar, Marketlerin paralı poşet uygulamasına yönelik uyarıda bulunarak, çözüm önerilerini sundu. Tatar, “Poşet satarak değil, kullanmış poşeti satın alarak geri dönüşüm sağlanabiliriz”

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncel Posta Gazetesi/İstanbul

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’un sorularını cevaplayan, Çevre Bilimci Yüksek Kimyager Mehmet Tatar, 1 Ocak itibarıyla marketlerin paralı poşet satma uygulaması geri dönüşüme bir katkı sunmayacağına dikkat çekti.

SİSTEMDE YANLIŞ VE EKSİK ÇOK

Tatar, “Geri dönüşüm vatandaşın üzerine ek bir gider olarak yansımamalı, aksine vatandaşın ekonomisine ek gelir olacak şekilde yapılmalı. Market sahibi benim daha önce bedava aldığım şeyi bana para ile satacak. Şöyle de bakmak gerekirse Market sahibi para ile aldığı şeyi yine para ile bana satıp para kazanacak. Market sahibi bu işte her türlü karlı.  Bu sistem çok yanlış ve eksik bir sistemdir. Burada vatandaşın karı nerede? Bu sistemde kazançlı vatandaş ya da devlet değil, kazançlı market sahibidir. Marketçi zaten 3 TL’ye aldığı ürünü 5 TL’ye vatandaşa satıp kar ediyor. Üzerine bir de poşet satacak. Market sahibinin ayda örneğin 30.000 TL ödeyerek aldığı poşet masrafını ortadan kaldırıyorsun. Bu uygulama vatandaşı ya da çevreyi değil, direk marketçinin masrafını ortadan kaldırma yöneliktir” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜM MUTLAKA OLMALI FAKAT...

Mehmet Tatar, “Geri dönüşüm dünyamızın olmazsa olmazıdır. Geri dönüşümü olmayan her şey insanlığın sonunu getirir. Tüketici bir toplumda bir şeyler mutlaka geri dönüşüm ile geri getirilmelidir. Yani üzerinizdeki elbiseden tutun, yediğiniz ve içtiğiniz her şey atık geri dönüşüme uygun olmalıdır. Geri dönüşüm ile uğraşan kağıt ve pet şişe toplayıcıları devlet ekonomisine katkı sağladıkları gibi kendi ekonomilerine de katkı sağlamaktalar. Sorun şurada. Geri dönüşüm vatandaşın üzerine ek bir gider olarak yansımamalı, aksine vatandaşın ekonomisine ek gelir olacak şekilde yapılmalıdır” dedi. 

Çözüm öneriniz nedir?

Marketçiye diyeceksin ki, sen poşetini depozitolu olarak ver. Vatandaş ise her poşeti geri dönüşüme götürdüğünde depozitosunu geri alsın. Marketler, bu poşetleri lisanlı dönüş firmalarına iade ettiğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı takip etmeli. Uygulamanın aslı böyle olmalı.  Bu uygulama yapıldığı taktirde evdeki çocuklar poşetleri toplayıp geri dönüşüme götürür ve bu sayede okul ve cep harçlıklarını çıkarmış olurlar. Ailelerine de yük olmamış olurlar.  Geri dönüşümde çevreye faydalı olacağım diye vatandaşa ekstra bir maliyet çıkarılmamalı.

Uygulamada yanlışlık var diyorsunuz?

Mesele şu: Marketten alışveriş ile eve gelen poşetler ayrışılarak geri dönüşüme gidecek mi? Bunu da ancak hane içerisindeki hevesli çocuklar ile başarabilirsin. Örnek olarak marketler poşetleri depozito uygulaması ile alıp örneğin 20 poşet getirene 2–3 TL gibi bir para verebilirler.  Vatandaş bu şekilde ikna edilebilir. Bedava aldığım şeyi geri dönüşüme götürmüyorsam para ile aldığım şeyi niye götüreyim diye düşünür vatandaş. İnsanlarımız e-devlet sistemine neden geçti? Kağıt israfı olmasın, kağıttan tasarruf edelim diye. Ağaçlar kesilmesin diye. Poşeti de doğru sistem uygulamaları ile vatandaşı bilinçlendirip, ekonomilerine yük olmayarak ancak yapılabilir.

Peki, bez çantalar alternatif olabilir mi?

Olamaz. Anadolu’nun mahallelerinde, kasabalarında yaşayan vatandaşlar bez çanta ile gidip alışverişlerini yapabilir, sorun yok. Ama kentte, metropolde sosyal hayatın içerisinde olan vatandaşlarımız işten gelip alışveriş yaptığı zaman, yanında, cebinde, kocaman bir bez çanta taşıyamaz. Dediğim gibi çözüm eski sistemdeki gibi marketlerin poşeti bedava vermesi ve vatandaşın bu poşetleri geri dönüşüme götürerek para almasıdır. Yani şu andaki sistemin tam tersi.

DÜŞÜNCE GÜZEL FAKAT EKSİKLİKLER VAR

Devlet her poşet götürene ücretsiz 20 kullanımlık akbil veriyorum diyerek vatandaşı teşvik edebilir. Bizdeki uygulama vatandaşı poşet alırsan seni para ile cezalandırma sistemi. Aksine, Avrupa ve dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi vatandaşı bu sisteme entegre etmek için ödüllendirmek gerek.  Düşünen yöneticilerimiz doğru düşünmüş aslında. Vatandaş daha az poşet kullansın diye ama eksikler var. Ancak ödüllendirme sistemi vatandaşı harekete geçirebilirsiniz. Bu sayede poşet kullanımı azalır, çevreye ve gelecek nesillerimize daha temiz bir çevre bırakabiliriz.

Haber-fotoğraf: Mehmet Dursun


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :