Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.11.2019 - 22:09
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözün bittiği yer...

Üsküdar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüne güvendi, Hilmi Türkmen’i seçti. Güven sağlam, ama makama geçen o sözün altını doldurmazsa ne olur, oylar düşer.. Cumhurbaşkanı en büyük yardımı ise...

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

İbrahim Atlı yazdı

Bu ay sözün önemine değinmek istedik. Üç harfli ama içinde dünyaları barındıran bu kelime nedir? Unutmuş olabilirsiniz çünkü sözün anlamı günümüzde ne yazık ki unutulmuş.

Söz kültüre yön veren mefhumdur. Biz de kültürümüz gereği gelenek göreneklerimizi söz ile almışızdır. Binlerce yıl sözlü yasalarla yönetilmişizdir. Kimliğimiz söz üzerinedir. Binlerce yıldır süregelen destanlar, efsaneler, şiirler hep sözün ürünüdür. Yazı çok sonra bulunan bir iletişim aracıdır. Sözlü kültürün o ürünleri yazıya sonradan geçirilmiştir. Ama söz ile yazı bir midir? Roman okursunuz ama romanın geçmişi diğer türlerin yanında emekleyen bir bebek gibi kalmaz mı? Sorunun cevabı basittir aslında roman bize ait tür değil ki, o Avrupai, çünkü Avrupa’da sözün önemi yoktur. Yazılı olacak. Uzun metinler halinde olacak. Altına imza atacaksın vs.. vs..  Bir sürü güvenilmezliğe vurgu yapan kural kaide..

İşte biz de çoğu zaman hâlâ o eski rüyanın peşinde koşarız. İnsanların verdiği sözleri eski çağlardaki sözlere benzetiriz. O artık roman sözüdür. Bol yalanlı, aksiyonlu, güvenilmez.

Bu kadar giriş yeter sanırım sözün önemini vurgulamak için. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de sözün önemini unutanlardan. Daha adı geçmeden sevindiğim, tecrübesiyle Üsküdar’ı şahlandıracak dediğimiz isim. Bir insan seçimi kazandıktan 3 ay sonra nasıl %10 oy kaybeder. Üsküdar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüne güvendi, Hilmi Türkmen’i seçti. Güven sağlam, ama makama geçen o sözün altını doldurmazsa ne olur, oylar düşer..

Cumhurbaşkanı en büyük yardımı ilçe başkanlığına Adem Kaan Pehlivan’ı getirerek yaptı zaten. Daha ne yapsın. CHP’nin yardımını da göz ardı etmemesi lazım Hilmi Türkmen’in, sadece bir mahallenin tanığı ve seçim için dişe dokunur tek çalışma yapmayan Ahmet… (soyadını unuttum, unutulur elbet, tamam Kılıç’tı) karşısında seçim kazanmak zafer mi? Olmaz başkan, Nevmekan’da artistleri getirip oyalama taktiği Roma’nın Gladyatör oyunlarında kaldı, sen de bugün halı sahalarda top oynayıp stres atıyorsun oğlunla, oğlunu da THY’ye yerleştirdin. Hep geziyor, 180 bin liralık arabayı satışa çıkarmış sattı mı bilmem, ama onun ama değil bilemem. Sizin sülalecek keyfinize diyecek yok, ya vatandaş?

Sözün bittiği yer vardır ya. Söz bitti..


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :