Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
20.01.2020 - 23:23
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul’da 20 yıl sonra mezarlıklarda yer kalmıyor

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, İstanbul’un 250 dönüm mezar arazisine ihtiyacı var. Koç, ‘20 yıl sonra İstanbul'da gömülecek yer bulmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

İstanbul'da günde ortalama 220 kişi hayatını kaybediyor. Yıllık ortalama 77 bin ölümün yaşandığı kentte, cenazelerin yüzde 30'undan fazlası İstanbul dışına gönderiliyor. Geçen yıl ölen 76 bin 218 kişiden 22 bin 431'nin naaşı il dışına nakledilirken 866'sı da yurt dışına gönderildi. “Bu ihtiyacı hayatını kaybedenlerin doğdukları illerde defnedilmesiyle azaltabiliriz. Belki önümüzdeki 3-5 yıl için sorun teşkil etmeyebilir fakat 20 yıl sonra gerçekten İstanbul'da gömülecek yer bulmak çok mümkün olmayacak. Zor olacak. Buna çözüm oluşturmak gerekir.

 

EN İYİ ÇÖZÜM MEMLEKETLERİNE GÖNDERMEK

 

En iyi çözüm de Anadolu'ya nakli sağlamaktır. Ölenlerin yarısından fazlasının definlerini memleketlerinde yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Karayollarımız ile çalışmalarımız var. Ama hava ve demir yollarını da bunun içine katarak yüzde 32'ler de olan nakil işlemlerimizi yüzde 50'nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bütün bu işlemler büyükşehir belediyemiz tarafından ücretsiz yapılmaktadır. Şehirler arası çalışan 70 cenaze aracımız var. İlçe belediyeleriyle işbirliği yaparak bu sayımızı 150'ye çıkarmayı hedefliyoruz. İstanbul'da defini azaltmak şart."

 

34 BİN TL’YE BİLE MEZAR BULUNMUYOR

 

En fazla talep Karacaahmet, Çengelköy, Nakkaştepe, Zincirlikuyu, Ulus, Aşiyan, Abdie-i Hürriyet'in de içinde bulunduğu 1'inci bölge mezarlıklara oluyor. Buralarda mezar yeri bulmanın bedeli 34 bin lira. Ikinci grupta yer alan içerenköy, Pendik, Maltepe gibi 2. bölgelerde mezarlık bedeli 14 bin, Tuzla, Umraniye, Çekmeköy gibi 3. bölge alanlarda ek mezarlık fiyatları ise 4 bin 500 lira. Azınlık gruplarının defnedildiği mezarlık fiyatları ise 7 bin 150 TL. Dördüncü grupta mezarlıklarda yer bulmak için de 100 lira ödeme yapılması gerekiyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :