Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
20.02.2020 - 14:29
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'un 3 ilçesinde hava kirliliği sağlıksız seviyede

Mega Kent İstanbul’un 3 ilçesinde hava kirliliği sağlıksız seviyeye çıktığını söyleyen İTÜ Meteoroloji Mühendisliği’nden Prof.Dr. Hüseyin Toros, İstanbul’da hava kirliliğinin neden artış gösterdiğini de şu sözlerle anlattı…

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

GÜNCEL POSTA/İSTANBUL

 

Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul'un Kartal, Esenyurt ve Fatih ilçesinde hava kirliliği "sağlıksız" denebilecek seviyeye ulaştığını ve yurdu etkisi altına alan yüksek basınç ve buna bağlı ortaya çıkan "sıcaklık terselmesi" kentte puslu ve kirli havaya neden oluyor. Bu nedenle dağılamayan egzoz gazı ve fabrika dumanları gibi kirleticiler yere yakın seviyede kalarak solunacak havayı kirletiyor.

Uzmanlar İstanbul’da özellikle havanın en kirli olduğu Esenyurt, Kartal ve Fatih'in semtinde bölgelerinde, yaşanabilecek solunum yolu rahatsızlıklarına karşı uyarılarda bulunuyor.

 

İSTANBUL’DA HAVA KİRLİLİĞİ NEDEN ARTTI

 

Toros, İstanbul’da hava kirliliğinin neden artış gösterdiğini şu sözlerle anlattı:

“Şu anda ülkemizin üzerinde bulunduğu basınç sistemi sebebiyle hava rüzgarsız. Rüzgar olmadığı için kirletici kaynağından araçlardan, evlerden tesislerden çıkan kirleticiler dağılamıyor. İkincisi kirleticiler için son derece önemli olan ‘sıcaklık terselmesi’ ki şu anda gerçekten çok büyük bir ‘sıcaklık terselmesi’ var. Kaynağından çıkan kirleticiler dağılamıyor, dağılamadığı için yer seviyesinde yani bizlerin soluma seviyesinde kalıyor.

 

Bu nedenle birkaç gündür daha kirli bir hava ile karşı karşıyayız. Bunun sonucu olarak, normalin üzerinde bir hava kirliliği oluyor. Hava kirliliğini biz daha iyi anlaşılabilmesi için, 6 farklı seviyede sınıflandırıyoruz. Eğer yeşil renk görürsek havanın iyi olduğu anlamına geliyor. Sarı renk görürsek havanın orta seviyede olduğu anlamına geliyor, turuncu rengi hassas seviye, kırmızı renk görürsek sağlıksız, mor renk görürsek kötü, kahverengi renk görürsek tehlikeli anlamına geliyor ki şu anda İstanbul’daki ölçüm değerlerine baktığımız zaman genellikle İstanbul’da çok az bir bölgede yeşil yani iyi ama daha çok orta ve sağlıksız seviyede olduğunu görüyoruz” dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :