Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.02.2020 - 13:15
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seri Muhakeme Usulü nedir, hangi suçları kapsar?

Ağır Ceza Avukatı Mehmet Denizoğlu, ‘1 Ocak'ta devreye giren Hızlı Yargılama bir diğer adıyla Seri Muhakeme Usulü, mahkemelerin dosya yükünü hafifletmeyi amaçlıyor’ dedi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/İstanbul

 

Av. Mehmet Denizoğlu, “Hızlı yargılamayla birlikte savcılar artık şüpheliyle pazarlığa oturabilecek, muhtemel ceza için istişare içerisinde bulunabilecekler. Savcıların şüpheliler ile pazarlığa oturmasını sağlayacak olan yeni bir sistem için çalışmalara başladı. Soruşturma savcıları, soruşturma aşamasında şüphelilere alması muhtemel cezanın yarısını önerebilecekler. Hızlı yargılama veya resmi adı seri muhakeme için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Seri Muhakeme Bürosu kuruldu ve burada  5 savcı dosya almaya başladı. HSK tarafından da 3 mahkeme bu iş için görevlendirildi” dedi.

 

YARAGILAMAYI HIZLANDIRAN BİR SİSTEM

 

Denizoğlu, “Seri Muhakeme Sitemi Kanunu kapsamına Türk Ceza Kanunu'nda yer alan, Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, Gürültüye sebebiyet verme, Hakkı olmayan yere tecavüz, Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunmak, Başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması Trafik güvenliğini tehlikeye sokma, Parada sahtecilik  gibi suçların da aralarında bulunduğu bü tür suçlar için savcıların şüphelilere vrilecek cezanın yarısını teklif edebilecek. Savcı, öncelikle yeterli şüphenin olup olmadığına bakılacak. Şüpheli seri yargılama usulünü kabul etmesinin ardından talepname düzenlenecek. Cezanın alt ve üst hadleri içinde bir ceza belirlenecek ve o cezayı yarı oranında indirecek. Bu talepname mahkemeye gönderilecek. Mahkeme, eksikler bulması halinde talepnameyi iade edebilir. Kabul ederse aynı gün şüphelinin mahkemede hazır edilmesi gerekir. Mahkeme aynı gün bu talepname ile ilgili karar vermek zorunda" dedi.

 

Av. Mehmet Denizoğlu, “Şüphelinin mahkemeye çıkması durumunda ve alacağı cezayı peşin kabul ederse cezası yarı oranında indirilecek. Ama yargılama devam ederse, yargılama neticesinde alacağı cezada aynı koşullar oluşmayabilir. Kişi hakkında yeterli şüphe olan suçla ilgili neyle karşılaşacağını mutlaka bilmeli” Hızlı Yargılama sistemi Mahkeme Yükünü Hafifletecek. Sağlıklı bir usul olacağı gibi ilerki dönemlerde kapsamının daha da genişletililmesiyle yargılamanın hızlı ve seri olacağı düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Seri Muhakeme Bürosu tarafından 3 mahkeme görevlendirdi. 4, 5 ve 6. Asliye Ceza Mahkemeleri, Seri Muhakeme Bürosu'ndan gelecek dosyalar için görev yapacak.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :