Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
06.07.2020 - 22:06
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatih Terim'den Guernica Tablosu

Galatasaray şampiyonluğa havlu attı’ başlıkları yanlış. Doğrusu, Galatasaray şampiyonluk yolunda çoktan şezlong serdi! Taraftar alışmıştı mucizeye benzer geri dönüşlerle ama...

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu Yazdı

 

Galatasaray şampiyonluğa havlu attı’ başlıkları yanlış. Doğrusu, Galatasaray şampiyonluk yolunda çoktan şezlong serdi! Taraftar alışmıştı mucizeye benzer geri dönüşlerle şampiyon olmayı ve 5-6 hafta önce ‘İmparatore’ geçen yılı örnek gösterip ‘yine geriden gelip şampiyon olacağız’ demişti.

 

Aslında kendisinin de bu söylemi inanarak kullandığını pek sanmıyorum. Ama gazı severiz ya, yine öyle olacağına inananlar da az değildi. Bu arada ‘inanmak’ kelimesi de fazla dolaşmaya hatta ayaklar altına inmeye başladı: ‘İnananlar asla kaybetmez’ gibi! İyi ama diğer takım da inandı; peki o zaman kim kaybedecek? Beraberlik mi, o zaman her iki takım da kaybetmiş olur! Neyse konumuz Fatih Terim’in Galatasaray’ıydı: Trabzonspor İstanbul’da Fatih Terim’in Galatasaray’ını 3-1 yendi ve Galatasaray camiasının hayalleri bitti.

 

Bizim için hava hoş, çünkü biz havaya da uymadık, hayallere de! Emre Mor, Jimmy Durmaz, Babel, Şener, Diagne, ve Mariano gibi enteresan oyunculara umut bağlayıp şampiyon takıma transfer ettiren, Fatih Terim’den başkası değildi. Fatih Terim’in en başarılı maçı: 20 senedir Kadıköy’de yenemediğin Fenerbahçe’yi bu kadro ile 3-1 yeniyorsan, bugünlük hakikatten İmparatorsun! Fenerbahçe kötüydü veya şanssızdı; bu işin mazereti olmaz ama o maçın kahramanı oynamayan Lemina’ydı! Fatih Terim’in en büyük hatası: Galatasaray orta saha göbeğinde Seri-Lemina ikilisinin oynadığı maçlara bakın; Seri ve Lemina Galatasaray’ın atağa çıkacağı her pozisyonda 3-4 kere kendi aralarında fuzuli paslar yapıp rakip savunmaların yerleşmelerine zaman tanıdılar!

 

Bir sezon geçti ve Fatih Terim bu en önemli aksaklığı göremedi ve bu sorunu çözemedi! Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde Lemina’nın cezasından dolayı oynayamamasını spor otoriteleri Galatasaray’ın önemli eksiği diye yazar ve yorumlarken, ben de Galatasaray’ın o gün eksik değil, fazla olduğunu yazdım! Ve o gün sorumluluk alarak dikine oynayan Seri, hayatının maçını oynayarak tarihi galibiyette Onyekuru ile birlikte başrolü üstlendi. Sakatlıklar konusunda Fatih Hocamın serzenişlerine hak vermemek mümkün değil.

 

Hakikatten üst üste ve çok zamansın sakatlıklar Fatih Terim’in işini zora soktu da peki hocam, alt yapıda hiç mi topa ‘depük’ vurabilen bir genç bulamadınız? Spor yorumcuları sormaya korkar da ben bari sorayım; Emin Bayram’a neden bu kadar az şans tanıdınız? Fatih Terim’den Guernica tablosu: 1937 yılında Francisco Franco liderliğindeki İspanya, faşist ve Nazi Alman ve İtalyan kuvvetlere yaptıkları yeni savaş uçakları ve mühimmatları Guernica’da kullanmalarına izin verince 2000’e yakın sivil ve yüzlerce hayvan ölür.

 

Guernica'da taş üstünde taş kalmaz ve halk çok büyük acı çeker. İspanyol hükümeti Paris’te yapılacak şaşaalı Dünya Fuarı için Picasso’ya bir tablo siparişi verince, Paris’te yaşayan Pablo Picasso, memleketinde yaşanan bu trajik olayı beyazdan siyaha gri tonlarda dev bir tuvale işler. Sergiyi gezen ‘gurulu’ Alman generali Guernica Tablosunu uzun uzun inceler ve çok beğenerek Picasso’ya sorar: Bu sizin eseriniz mi? Picasso da Alman generali süzer ve ona aşağılayıcı bir bakışla cevap verir: Hayır, sizin eseriniz! Galatasaray bu sene çok sakatlıklar yaşadıysa da ‘üst zekâ’ Fatih Terim bu eserin sahibidir!

Yazarın diğer yazıları için Tıklayınız


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :