Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
20.07.2020 - 23:53
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir şampiyon, 4 minyon

Galatasaray'da mental yorgunluğu, Beşiktaş’ta antrenör değişikliği, Fenerbahçe’deki yanlış yapılanma ve antrenör sorunları Trabzonspor’a tarihi şampiyonluk şansına bir isim verecek olursak '4 minyon' olur...

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu yazdı

Medipol Başakşehir şampiyon ve anasının ak sütü gibi bunu hak ettiler. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Liginde bütün takımlarımız dökülürken Başakşehir’in hâlâ yoluna devam etmesi, şampiyonluğa layık olduklarının bir başka ispatı!

 Medipol Başakşehir’in diğer takımlardan farkı:

 Futbolda ekol olabilen her kulüp takımı geriden ileriye doğru kurar. Türkiye'de buna en çok dikkat eden kulüp Medipol Başakşehir oldu. Savunma göbeğinde Epureanu-Skrtel ikilisi, orta sahada da Mahmut Tekdemir ve İrfan Can Kahveci takımın lokomotifi oldular ve şampiyonluğun kilit oyuncuları olarak dikkat çektiler.

 Mahmut Tekdemir ve İrfan Can Kahveci orta sahada oyunu iki yönlü oynayabilmelerinin dinamizmi ile ‘sözde 4 büyüklerin’ orta sahalarına üstünlük sağladılar ve A milli takıma kadar yükselip çok başarılı maçlar çıkardılar. Kalede Mert Günok ve takımın beyni Edin Visca’yı elbette özel kılmamız için birçok neden var.

 Diğer şampiyon adayı takımlarımız ise hücumdan geriye doğru takım kurmaya çalıştılar ve bedelini de ağır ödediler.

 Türkiye'ye takımı geriden ileriye doğru planlamayı getiren en önemli futbol adamı Feldkamp’tır. !990’lı yılların Galatasaray’ını gelmeden önce tüm maçlarını izleyen Alman Hoca, herkes hücum oyuncusu beklerken, ‘bu takımın acil ihtiyacı 2 sağlam savunmacı’ diyerek, Reinhard Stumpf ve Falco Götz’ü getirerek Galatasaray’ın geçilmez savunmasını kurmuştu. Bugün şampiyon olan Medipol Başakşehir’in de asıl püf noktası budur.

 Bu eser Okan Buruk’un mu, yoksa Abdullah Avcı’nın mı?

 ‘’Cesar’ın hakkı elbette Cesar’a’’ bugün şampiyon takımın başında Okan Buruk var ve şampiyon apoleti onun olacak ancak biz Güncel Posta Gazetesi olarak bu eserin ruhunda Abdullah Avcı’nın imzasının olduğunu görebilen tek ve özel medya kuruluşu olacağız.  

 Dört minyonlar (mignon) kimler?

 Galatasaray'da mental yorgunluğu, Beşiktaş’ta antrenör değişikliği, Fenerbahçe’deki yanlış yapılanma ve antrenör sorunları Trabzonspor’a tarihi şampiyonluk şansını getirmişti. Trabzonspor oturmuş kadrosuna ara transferde sadece süratli bir kanat oyuncusu alabilseydi, bu ligde rahatlıkla şampiyon olabilirlerdi. Zirve Okan Buruk ve oyuncularına kalınca, dört büyüklere ‘mignon’ demekten başka bir isim bulamıyorum!

 Seyircinin şampiyonlukta etkisi:

 Güncel Posta gazetesi olarak yine tarih yazdık ve ‘Covid 19 Trabzonspor’u vurdu’başlıklı yazımız ile zirveyi kasıp kavuran Trabzonspor’un seyirci ateşi ile bu başarıyı yakaladığına dört ay önceden dikkat çektik! Seyirci yok Trabzonspor da yok. Medipol Başakşehir ise zaten amatör liglerdeki seyirci ortalamasını dahi yakalayamayıp sessiz futbola en alışık takım idi ve bu sürecin tek kazananı oldular.

  Asıl kaybeden Türkiye futboludur!

 Avrupa’da bu yılki şampiyon takımların en çok puan kaybeden takımı bizim ülkenin şampiyonu. İngiltere’de şampiyon Liverpool 6, Almanya’da Bayern Münih 8, İspanya’da Real Madrid 12, İtalya’da Juventus 9, Fransa’da PSG 5, Belçika’da Club Brugge 8, Hollanda’da Ajax 7, Portekiz’de Porto 7, Yunanistan’da Olimpiyakos bile namağlup ve sadece 6 maçta puan kaybederken, bizim şampiyonumuz Medipol Başakşehir tam 13 maçta puan kaybederek şampiyon oluyorsa, 6. şampiyonumuzu çıkarırken büyüyor muyuz, yoksa küçülüyor muyuz diye kendi kendimize bir daha sormamız lazım!

 Türkiye’de medyanın spora etkisi:

 Dünyada en kolay yorum yazılan ve yapılan ülke bizim ülkemizdir. Günübirlik söylemler, tartışılamayan kişiler, skora göre değişen kalemler ve kurbanlar ve bu bilgi kirliliğine dur diyemeyen medya mekanizması! Bir sürü artçı-yancı kalem de süsü, biberi. Artık bu kadar bilgisizliğin yönlendirdiği futbolumuz da Avrupa futbolunda kulüpler bazında boyunun ölçüsünü alsın tabi.

 Arda Turan bu ligde forma bulamazken, Emre Belözoğlu’nun uçan tekmesine kimse sesini çıkaramıyorsa, daha çook farklı şampiyonlar çıkar bu ligde!

Neyse ki Milli takımımızın başında özel biri var da ulusal anlamda bir-şeyler yapabiliyoruz! 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :