Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.01.2021 - 18:20
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bebekleri nasıl giymeliyiz?

Türkiye’nin ilk bebek giyme-babywearing eğitiminden mezun olan Bebek Giyme Danışmanı ve Access Consciousness Kolaylaştırıcısı Başak Sönmez gazetemize önemli bilgiler verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Başak Sönmez: “Bebeği giymek; aşktır. Bebeğinizle tekrar tek beden olabildiğiniz, aranızda ki bağı güçlendirdiğiniz, doğru ve pozitif bağlanmayı kolaylaştırdığınız, bebeğinizin fiziksel ve duygusal gelişimini desteklediğiniz bir yöntemdir. Ve Bağlanma Temelli Ebeveynlik ilkelerinden biridir. Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına onu, çok kolay bir şekilde tanımanız için alan açar.

Bebek, taşıyanın kalp atışlarıyla, kendi kalp ritmini düzenler ve sakinleşir, sindirim sistemi anne karnındaymış gibi gelişmeye devam eder bu da; kolik ataklarını kolaylaştırır ve sesinizi yine anne karnındaymış gibi duyduğu için dış dünyaya adaptasyonu daha stressiz olur.

Size verdiği 2 özgür elden fazlasıdır yani..

BEBEĞİ HANGİ YAŞ ARALIKLARINDA GİYMELİYİZ?

Yeni doğandan (ve hatta prematüre bebekler için oldukça faydalıdır) 3-4 yaşa kadar giyebilirsiniz. Bu taşıyanın kas gücü ve taşıma yardımcısının bebeğin-çocuğun boy-kilo-ay aralığına uygun olup olmamasıyla yani taşıma yardımcısının ergonomik olmasıyla ilgilidir.

ERGONOMİ NEDİR?

Taşıyan  için (oksijen maskesi önce ebeveyne); ağırlığı orantılı ve sağlam bir şekilde belinize ve omuzlardan kürek kemiklerinize dağıtmalı.

Bir çok model ve marka arasından size en uygununu seçmek için bir danışmandan mutlaka fikir almanızı öneririm. Tam ergonomik bir ürün vücut yapınıza uygun değilse sizin için konforlu ve ergonomik olmayacaktır.

Bebekler için; %100 pamuklu,  dokuma kumaş idealdir. Çünkü; bebeğin şeklini alır ve sağladığımız ergonomik duruşu korur.  Baş ve boyun mutlaka desteklenmeli ve omurganın “cenin pozisyonu” olan eğri şekli korunmalı, omurgayı yani sırtı düzleştirecek şekilde baskı yapılmamalıdır. Bacaklarsa, bebeğin ay ve  fiziksel gelişimine uygun bir açıyla M pozisyonuna getirilmelidir. Bebekler hiçbir ayında ve hiçbir taşıma yardımcısıyla (uygun olduğu iddia edilse bile) yüzü dışa dönük taşınmamalıdır. Bebeğin yer-yön algısının gelişmesi için sizinle aynı yöne bakması oldukça faydalıdır. Ama bunu sırtınızda taşıyarak yapmanızı şefkatle öneririm.

Bir taşıma yardımcınız yoksa da hiç dert etmeyin. Bebeğinize sıkı sıkı ve bol bol sarılın. Kucağa alışmasından korkmayın. Bebeklerin sarılıp sarmalanmaya ihtiyacı vardır. Bu hem ona hem size en iyi gelecek şeydir.”

Başak Sönmez Kimdir?

Başak Sönmez, 1989 yılında İstanbul’da doğmuştur. Turizm ve İşletme lisansı olan Başak son yıllarda yapmış olduğu çalışmalar sebebiyle, akademik hayatına İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi bölümüyle devam etmektedir.

2014 yılında kızı, Rüya’nın dünyaya gelişiyle hayat akışı değişmiştir. Önce Uluslararası geçerliliğe sahip Joimove Dans Eğitmeni olup bebeklerle, çocuklarla ve yetişkinlerle yaptığı etkinliklerde dansın birleştirici ve pozitif yönünü kullanmış, ardından Türkiye’de açılan ilk okul olan Clauwi ile “Bebek Giyme” danışmanlığını ve Nur Niyaz Bildik’ten “Masallarla Dans” eğitmenliğini almıştır. Ayrılık kaygısı üzerine, Bağlama Temelli Ebeveynliğin de desteklediği “Kayan Yıldızını Bekleyen Küçük Yıldız” kitabını yazmış ve  bu süreçte de bir enerji sistemi olan Access Consciousness kolaylaştırıcısı olmuş aktif olarak danışmanlık/eğitmenlik yapmaya devam etmektedir. Yaptığı ve aldığı her sınıfla ebeveynlere ve çocuklara katkı olmayı seçmiştir.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :