Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.05.2021 - 15:41
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beden, Zihin ve Ruh Dengesi

Gerçekten kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Kendinizi hiç onurlandırıyor musunuz? Kendinizle barış halinde misiniz yoksa hep bir direnç ve savaş halinde mi zihniniz?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Başak Sönmez/Güncel Posta

Gerçekten kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Kendinizi hiç onurlandırıyor musunuz? Kendinizle barış halinde misiniz yoksa hep bir direnç ve savaş halinde mi zihniniz?

Beden, zihin ve ruh.. Kendinizle barış içinde olduğunuz ve kendinizi gerçekten dinleyebildiğiniz yer; üçünün denge halinde kaldığı yerdir. Birini görmezden gelmek kendinizi görmezden gelmek gibidir. Bu da; içten içe bir direnç başlatır. Ne yapsanız olmaz, hep bir şey eksiktir. O eksiği tamamlamaya çalıştıkça kaynağını bilmediğiniz bir kaygı yaratır zihniniz.

 

Mantığımızla zihnimizi, “içimden bir ses” derken de genelde ruhumuzu dinleriz. Peki ya beden?

 

Bir yemeği seçerken, ya da kendimizi hayal ettiğimiz bir forma sokmaya çalışırken hiç bedenimize soruyor muyuz “bu onun da seçimi olur mu, bu ona da katkı olur mu, onu onurlandırır mı” diye?

Bir çok bilimsel araştırmada bedenimizin ihtiyacı olanın daha az öğün ve daha küçük porsiyonlar  olduğu ortaya çıkarken neden hala yediklerimiz asla yeterli gelmiyor hatta bir de takviyeler kullanmak zorundayız?

Belki de değilizdir. Sadece bunun yeterli olmadığı ile ilgili bakış açılarımız ve nesiller boyunca bize öğretilen, gerçek sandıklarımız vardır. Büyüdüğümüz evde, izlediğimiz diziler ve reklamlarda hep bitmesi gereken tabaklar, yenilmesi gereken son bir kaşık, alınması gereken vitaminler gibi sağlıklı olmak için “zorunda” olduklarımız olabilir mi farkında bile olmadan, hiç sorgulamadan kendi gerçekliğimizi yaratırken doğru kabul ettiğimiz?

Beden, öyle mucizevi bir tasarıma sahip ki; bedeninizi duyarak tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden ihtiyacınız olan tüm besinleri almanız mümkün ve onu duymayı seçerseniz gerçekten ihtiyacınız olanın ne olduğunu anlamak, algılamak çok kolay. Sadece sorun “bedenim bu besin senin ihtiyacın olanı karşılar mı, sana katkı/fayda olur mu, seni onurlandırır mı”.

Peki cevap nasıl geliyor?

“İçinizden gelen sesi” duymanız gerekir. Zihninizi tamamen devre dışı bırakarak içinize dönmeniz ve kendinizi duyabilmeniz..

Bunu gideceğiniz bir yer, buluşacağınız bir arkadaş, yapmak istediğiniz bir spor dalı, yaptıracağınız bir masaj, kestirmek ya da uzatmak istediğiniz saçlarınız, zayıflamaya ya da kilo almaya çalışmanız ve hatta müzik dinlemek istediğinizde seçeceğiniz şarkı için bile sorabilir bu pratiği yapabilirsiniz.

İşte o zaman kendinizi onurlandırabilir, bir bütünün parçası olan bir tam olduğunuzu daha iyi fark edebilirsiniz. Beden – zihin – ruh dengesini korudukça her şeyin nasıl kolaylaşacağı da deneyimleyerek göreceğiniz bir sürpriz olsun.

 

Başak Sönmez

Access Consciousness Uygulayıcısı ve Kolaylaştırıcısı

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :