Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.07.2021 - 18:52
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şile Kestane Balı Sirkesi UNESCO yolunda

UNESCO’nun açmış olduğu Uluslararası Kültürel İfadelerin Çeşitlilik (Diversity of Cultural Expressions) Fonu kapsamında Şile Belediyesi tarafından projelendirilip Unesco’ya sunulan Şile kestane balı sirkesi projesinde hedef büyük.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

ŞİLE KESTANE BALI 

 

Şile ilçesinin yüzde 80’lik ormanlarla kaplı yüzölçümünde, kestane ağaçları büyük bir yer tutuyor. Kestane ağaçlarının çiçeklerinden faydalanan arıların ürettiği Şile kestane balı, büyük bir tat ve kalite farkına sahip. İşte tam da bu noktada Şile Yeryüzü Pazarı üreticilerinin üretiminde büyük bir rol oynadığı Şile kestane balı sirkesi ortaya çıkıyor. 

Kestane balından üretilen sirke, tamamen geleneksel ve doğal olması sebebiyle tüketicilerden de büyük bir ilgi görüyor. 

 

ŞİLE BELEDİYESİ KÜLTÜREL DEĞERLERE SAHİP ÇIKIYOR

Şile Belediyesi, Şile kestane balı sirkesinin yeni nesillere aktarılıp, geleneksel şekilde üretiminin devam ettirilmesi ve bu kültürel değerin kaybolmaması için Unesco’nun Uluslararası Kültürel İfadelerin Çeşitlilik (Diversity of Cultural Expressions) Fonu’na başvuruda bulundu. Bu başvuru sonucunda, hak edeceği fonla Şile kestane balının Türkiye’ye ve dünyaya tanıtımı için büyük bir avantaj kazanacak olan Şile Belediyesi, benzer projeleri ile ilçenin kültürel değerlerini sahiplenip, tanıtılmasında ve gelecek nesiller tarafından da bilinmesini sağlayacak. 

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :