Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
10.09.2021 - 21:16
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Validebağ Gönüllüleri nöbete devam ediyor

Validebağ Korusu’nda rehabilitasyon ve düzenleme projesine karşı semt halkı aylardır nöbette. Projeye karşı çıkan mahalleli, daha fazla beton istemediklerini söyledi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/Üsküdar

Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması ve Validebağ Havzası Halkı tarafından yapılan açıklama şöyle: Validebağ Korusu, otsu bitkileri, ağaçları, çalıları, yaban hayatı, deresi ve tüm canlılarıyla ekolojik bir bütündür, bu ekosisteme zarar verecek, Koru'yu koru olmaktan çıkaracak her adıma karşıyız.

 

Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması ve Validebağ Havzası Halkı tarafında yapılan açıklama şöyle: Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen 1. derece doğal SİT alanı olan Validebag Korusu'nda izinsiz hiçbir işlem yapamayacağını biliyor. Ayrıca Koru'da her türlü işlemi engelleyen 2 ayrı mahkeme kararı da kendisine çoktan tebliğ edildi. Bunu 5 gün önce Validebağ Korusu’nun geleceği çalıştayına katılan kendi ekibi "hukuka saygılıyız, yürütmeyi durdurma kararlarına uyacağız " diyerek tüm katılımcılara duyurdu. Ancak Koru'da  "teknik ormancılık faaliyeti" yürütmelerinin engellenemeyeceğini de savundular. Konunun uzmanları bunun neden yapılamayacağını, gerekçeleriyle açıkladılar.Validebağ Korusu, otsu bitkileri, ağaçları, çalıları, yaban hayatı, deresi ve tüm canlılarıyla ekolojik bir bütündür, bu ekosisteme zarar verecek, Koru'yu koru olmaktan çıkaracak her adımınızda karşınızda olmaya devam edeceğiz.

 

VALİDEBAĞ KORUSU HAKKINDA

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 354 bin metrekare alana sahip olan Validebağ Korusu, Anadolu yakasının en büyük ikinci yeşil alanı. Koru, verilen mücadeleler sonucunda 1999'da sit alanı ilan edilerek korumaya alındı. 2018 yılında "Millet Bahçesi Projesi” yapılması ile gündeme gelen koruyu dair tüm plan ve projeler Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri adı altında örgütlenen mahalle halkının verdiği direniş sonucu bu zamana dek engellendi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :