Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
20.11.2021 - 14:48
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli takımda ne değişti?

A milli futbol takımımız üst üste yenilgiler yaşayınca, tecrübeli teknik direktör Şenol Güneş ile yollar ayrıldı ve yerine ‘birçok soru işaretleri ile beraber’ Alman Stefan Kuntz getirildi

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu/Güncel Posta

A milli futbol takımımız üst üste yenilgiler yaşayınca, tecrübeli teknik direktör Şenol Güneş ile yollar ayrıldı ve yerine ‘birçok soru işaretleri ile beraber’ Alman Stefan Kuntz getirildi.

 Belli ki Stefan Kuntz kadroyu oluştururken, yardımcılarından çok milli takımlar idari direktörü Hamit Altıntop ile birlikte kararlar vermiş. Bu tercihleri için, ‘kötü yapmamış’ diyebilsem de Sinan Bolat’ın önünde çok daha iyi kaleciler olduğunu vurgulamam gerekir!

 Stefan Kuntz Şenol Güneş’ten farklı ne yaptı?

 Öncelikle futbolda demode olan defansif orta saha oyuncularını önce teke indirdi, daha sonra da hiç kullanmayarak en doğru sistemi buldu. İsmen de yazıyorum; Berat son milli maçta tek ön-libero olarak ilk yarıda görev yaptı ve ikinci yarının başında formasını oyunu iki yönlü oynayabilen Hollanda orijinli Orkun Körkçü’ye verdi. Orkun da Hakan Çalhanoğlu’nun daha serbest oynamasına destek oldu. Bu sistemde hem orta saha işlerlik kazandı hem de hücuma daha çok oyuncu ile çıkabildik.

 Kuntz'un Şenol Güneş’ten daha isabetli verdiği ikinci ve çok önemli diğer kararı da benzer oyuncuları aynı anda kullanmamasıydı. Yani; Yusuf Yazıcı ve Hakan Çalhanoğlu aynı anda oynatmadı.

 Alman Hoca sadece Hakan’ı tercih etti ve forvete de hareketli oyuncular koyarak, bir anda ‘bitti denen’ tüm umutları yeniden yeşertti.

 Play-off'larda ne yaparız?

 Eğer sadece tek eleme maçı olsaydı, malum İtalya dışındaki rakipler için ‘yüzde 41 şansımız var’ diyebilirdim.

 Ama Portekiz, İsveç, İtalya, Rusya, Galler ve İskoçya takımlarından ikisini elemek zorundayız ve ‘bu mümkün mü’ derseniz!

 ‘Futbol her sonuca açıktır’ diye sizi umutlandırsam da sosyolog ve tarih bilimci Cemal Dalgıç’ın o meşhur söylemi ‘kuş taşa çarpsa’ bana daha ağır gibi geliyor!


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :